Data publikacji: 17 września 2019
Autor: Piotr
ARTYKUŁ - PORADNIK

Czy składany smartfon zrewolucjonizuje rynek? Czym jest i co go wyróżnia od klasycznych urządzeń?

Poleć znajomemu Drukuj

Składany smartfon, mimo że jeszcze na dobre nie trafił do sprzedaży, to już stał się obiektem pożądania nie tylko fanów nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Według doniesień medialnych, wkrótce składany smartfon będzie stanowił podstawową pozycję w ofercie każdego renomowanego producenta. Na razie jednak na zakup sprzętu, który charakteryzuje się tym, że jego wyświetlacz można składać i rozkładać, mogą pozwolić sobie nieliczni. Wszystko ze względu na ograniczoną dostępność.

Składany smartfon w wersji złożonej i rozłożonej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym charakteryzuje się i jak działa składany smartfon;
  2. kiedy tego rodzaju urządzenia mogą trafić do sprzedaży w Polsce;
  3. jakie są ceny premierowych modeli składanych smartfonów.

Smartfon składany: ekran, który robi różnicę

Prezentacja składanego smartfonu

Polscy konsumenci z niecierpliwością czekają aż na naszym rynku składane smartfony będą ogólnodostępne. W tym momencie te nowoczesne urządzenia można kupić jedynie w wybranych krajach. Jako pierwsi na rynek wypuścili je przedstawiciele chińskiego Royole. Miało to miejsce pod koniec kwietnia 2019 roku. Produkt ten, choć cieszył się dużym zainteresowaniem klientów, to jednak nie zebrał pozytywnych recenzji. Właśnie z tego względu oczekiwania konsumentów względem urządzeń od renomowanych producentów smartfonów, m.in. Samsunga czy Huawei, są wyższe. Być może to jest powodem dłuższego czasu oczekiwania na premierowe produkty.

We wrześniu 2019 roku wspomniany już Samsung uruchomił przedsprzedaż w Korei Południowej Galaxy Fold, czyli swojego innowacyjnego modelu składanego smartfona. Wprawdzie nie pojawiła się oficjalna informacja o liczbie urządzeń, ale wyprzedały się one w zaledwie kilkanaście minut. To pokazuje tylko, że konsumenci z niecierpliwością czekają na składane smartfony i nie odstrasza ich nawet wysoka cena. Składane smartfony Samsunga kosztowały w pierwszej puli przedsprzedaży aż 2000 euro i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ceny miały znacząco się obniżyć.

Zainteresowanie składanymi smartfonami na całym świecie jest ogromne, ale dopiero gdy urządzenia te znajdą się w regularnej sprzedaży, okaże się, czy będą tylko chwilowym trendem, czy prawdziwym przełomem dla całej branży. W założeniu składane smartfony mają być wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej funkcjonalne. Wszystko za sprawą zastosowania elastycznego ekranu. Najlepsze modele mają dawać możliwość korzystania z urządzenia w dwóch trybach – standardowym (smartfon) i rozszerzonym (tablet). Jeżeli zatem składane smartfony przyjmą się i będą atrakcyjne dla użytkowników, to za jakiś czas mogą wyprzeć z rynku klasyczne tablety.

Dokładna specyfikacja smartfonów będzie uzależniona od konkretnego modelu i producenta danego sprzętu. Już teraz wiadomo, że debiutanckie modele składanych smartfonów różnych producentów mogą się od siebie znacząco różnić. Cechą wspólną ma być jedynie elastyczny, składany ekran.

Proponowane produkty:
Wiko Lubi 4 (czarno-biały) <%– –%>
Doogee X55 (niebieski) <%– –%>
ALCATEL 3 2019 (fioletowy) <%– –%>
myPhone 6310 (biały) <%– –%>
myPhone Fun 6 Lite (czarny) <%– –%>

Składany smartfon: cena w Polsce

Nowoczesny składany smartfon z dodatkowym rysikiem

Kwestia ceny, podobnie jak i specyfikacja składanego smartfona, będzie uzależniona od producenta i konkretnego modelu urządzenia. Wiadomo już, że premierowy składany smartfon Samsunga kosztował w przedsprzedaży w Korei Południowej 2000 euro, czyli około 8000 złotych. W Polsce cena może być jednak jeszcze wyższa, ponieważ wiele zależy od polityki cenowej samej firmy. W sklepach powinny być jednak dostępne również tańsze modele. Jednym z nich może być produkt marki Lenovo, a konkretnie składany  smartfon Motorola. Według doniesień medialnych wynika to z faktu, że będzie to bardziej smartfon ze średniej półki jeśli chodzi o specyfikację techniczną, ale posiadający jednak nowoczesny, elastyczny ekran. Co ciekawe, produkt ten designem ma nawiązywać do pamiętnych telefonów Motoroli z klapką.

Kiedy składane smartfony będą w sprzedaży w Polsce?

Składane smartfony są długo wyczekiwanymi produktami w wielu krajach na całym świecie. Po rozpoczęciu przedsprzedaży produktów Samsunga w Korei Południowej, potencjalni nabywcy z innych krajów – w tym również z Polski – są coraz bardziej zniecierpliwieni. W tym momencie wiadomo jedynie, że od 18 września składane smartfony Samsunga będą dostępne w sprzedaży we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Singapurze. Data polskiej premiery pozostaje wielką niewiadomą, ponieważ firma nie podała na ten temat żadnej oficjalnej informacji. Podobnie wygląda sytuacja z produktami marek Huawei czy Motorola. Według wstępnych przewidywań, pierwsze składane smartfony mogą trafić do polskich sklepów na początku lub w pierwszej połowie 2020 roku.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Piła szablasta to niewielkie urządzenie, mogące zastąpić piłę ręczną czy wyrzynarkę. Pozwala na cięcie materiałów o różnej twardości i grubości.
Zobacz więcej   
 Jaki powinien być Pure PC? Czym wyróżniają się podzespoły takiego komputera i jakie powinny mieć specyfikacje?
Zobacz więcej   
 Soundbar ma kilka sposobów komunikacji. Przeczytaj, czego potrzebujesz, aby ich użyć.
Zobacz więcej   

Znajdź nas