Co warto wiedzieć o składaniu komputera?

Autor: Joanna

Składanie komputera w całość z podstawowych części zwykle pozostawiamy serwisowi, gdzie zamawiamy poszczególne elementy. Taka usługa jest oczywiście dodatkowo płatna. Warto więc wiedzieć, jak da się to zrobić samodzielnie. W ten sposób możemy lepiej dostosować wnętrze sprzętu oraz po prostu zaoszczędzić. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które w znacznym stopniu ułatwią składanie komputera.

Mężczyzna składający komputer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są najważniejsze części komputera
  2. jak złożyć komputer krok po kroku
  3. jakie płyty główne będą najlepsze do nowego sprzętu

Jakie są najważniejsze części komputera?

W budowie każdego komputera należy wyróżnić kilka najistotniejszych części. Pomoże to nam nie tylko przy dobieraniu podzespołów, ale i samym składaniu, ponieważ nie zapomnimy o żadnym kroku. Podstawą całego zestawu jest płyta główna. To właśnie do niej podłączamy wszystkie inne elementy, aby sprzęt mógł działać. Warto zwrócić uwagę na dostępne złącza oraz obsługiwane technologie przed jej zakupem. Poza tym bardzo istotne są: pamięć RAM, procesor oraz zasilacz. W zasadzie, gdy posiadamy powyższe podzespoły, jesteśmy w stanie zbudować w pełni działający komputer – wystarczy dodać nośnik pamięci, taki jak dysk twardy lub SSD.

Składanie komputera.

Całość montujemy oczywiście w obudowie. Sposób instalacji i funkcjonalność oraz dostępna przestrzeń są uzależnione od wybranego modelu. Wiele zależy tutaj więc od osobistych preferencji użytkownika. Opcjonalnie możemy wyposażyć się w kartę graficzną, autorskie chłodzenie, napędy optyczne czy też karty rozszerzeń (np. dźwiękowe lub przechwytujące obraz). Dobrane komponenty mają wpływ na poziom skomplikowania przy montażu. Warto zawsze mieć pod ręką instrukcję do każdego elementu komputera, ponieważ producenci zwykle szczegółowo opisują instalację urządzenia.

Jak złożyć komputer krok po kroku?

Oczywiście pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest porządek. Wtedy na pewno nie zapomnimy o śrubce po zmontowaniu całości lub szybciej znajdziemy odpowiednie narzędzie. W zasadzie całość procesu można sprowadzić do kilku prostych kroków.

  • Umieszczamy procesor na płycie głównej. Wcześniej musimy sprawdzić, czy wszystkie piny są idealnie proste oraz nie ma żadnych uszkodzonych elementów.
  • Zakładamy chłodzenie procesora. Należy pamiętać o nałożeniu pasty termoprzewodzącej, jeśli jeszcze jej tam nie ma lub jest zużyta.
  • Montujemy kości pamięci RAM na płycie głównej.
  • Instalujemy płytę główną do naszej obudowy.
  • Instalujemy napędy i dyski twarde.
  • Podłączamy zasilacz oraz dodatkowe karty rozszerzeń.
Płyta główna

Po wszystkim warto ułożyć całe okablowanie tak, by wyglądało estetycznie oraz nie utrudniało dostępu do wszystkich elementów komputera. Dodatkowo należy postępować zgodnie z instrukcją w trakcie podłączania każdego podzespołu – zwykle znajdziemy ją na stronie producenta lub w pudełku wraz z danym produktem. Prócz podstawowych komponentów, trzeba zwrócić uwagę także na wentylatory, czytniki kart pamięci czy oświetlenie LED. Wszystko to musi być odpowiednio zamontowane i podłączone do zasilacza. Informacje na ten temat również powinniśmy znaleźć w instrukcji dostarczonej przez producenta.

Po złożeniu komputera może wydarzyć się sytuacja, że po prostu nie będzie on działać. Oznacza to tyle, że któryś z elementów został podłączony w zły sposób lub nie posiada zasilania. Musimy wtedy metodą prób i błędów sprawdzać każdy kolejny krok. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne i czasochłonne, jak się wydaje. Należy też zachować ostrożność przy składaniu komputera, gdyż niektóre podzespoły są delikatne oraz łatwo je uszkodzić.

Jakie płyty główne będą najlepsze do nowego sprzętu?

Płyta główna to najważniejsza część komputera, bo inaczej nie byłoby możliwe połączenie wszystkich komponentów. Warto zwrócić uwagę na uznane propozycje od dobrych producentów. Daje to gwarancję co do jakości oraz żywotności całego zestawu. Na rynku znajdziemy wiele płyt głównych w różnych przedziałach cenowych. Musimy stwierdzić, jak zaawansowanego komputera potrzebujemy przed zakupem.

Płyta główna

Najpopularniejsze rozwiązania z wyższej półki to obecnie MSI MAG Z390 Tomahawk oraz MSI X570-A PRO. Przyjdzie nam za nie zapłacić nieco ponad 700 złotych. Możemy jednak w ten sposób zbudować topowe konfiguracje przeznaczone dla graczy lub innych wymagających użytkowników. Jeśli nie potrzebujemy tak mocnego sprzętu, to w zupełności wystarczą płyty główne za około 300 złotych, takie jak: MSI B450M PRO-VDH MAX, MSI B450M PRO-M2 MAX oraz Gigabyte B450M DS3H. Wiele zależy tutaj od osobistych upodobań i preferencji.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link