Data publikacji: 28 sierpnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Składanie komputera krok po roku – zobacz nasz poradnik

Poleć znajomemu Drukuj

Chcesz samodzielnie zmontować komputer, ale wydaje Ci się to zbyt trudne? Nie wiesz, jakie części są potrzebne do złożenia komputera? Przeczytaj nasz poradnik, w którym poprowadzimy Cię krok po kroku po całym procesie montażu.

Mężczyzna składający komputer.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- z czego składa się komputer,

- jak się przygotować do składania,

- od czego zacząć montaż komputera,

- jak złożyć komputer krok po kroku.

Z czego składa się komputer?

 Jakie części są potrzebne do złożenia komputera? Będziesz potrzebować:

 • płyty głównej,
 • procesora,
 • pamięci RAM,
 • obudowy,
 • zasilacza,
 • dysku twardego,
 • opcjonalnie karty graficznej,
 • opcjonalnie dodatkowego chłodzenia,
 • opcjonalnie napędu Blu-ray/DVD,
 • opcjonalnie karty dźwiękowej.
Składanie komputera.
Najważniejszym podzespołem, od którego powinieneś zacząć konfigurację swojego komputera, jest płyta główna. W RTV Euro RTV AGD znajdziesz szeroki wybór płyt głównych. Na co powinieneś zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności na standard płyty. Trzy najpopularniejsze to: ATX, micro ATX oraz mini ITX. Różnią się one wielkością oraz liczbą dostępnych slotów. Którą płytę powinieneś wybrać?
Płyty mini ITX, np. Gigabyte GA-Z270N-GAMING 5, są najmniejsze (170×170 mm), co w połączeniu z niewielką obudową, przykładowo Cooler Master Elite 110A, pozwoli Ci zbudować komputer o kompaktowych rozmiarach. Mini ITX ma dwa sloty na pamięć RAM (standardowo do 32 GB łącznie) oraz jedno złącze PCI-Express. Ten typ płyty jest godny polecenia, jeśli np. potrzebujesz sprzętu do biura lub dysponujesz ograniczoną ilością miejsca w domu, a brak możliwości dołożenia np. dodatkowej pamięci nie jest dla Ciebie wadą.
Płyta główna
Największą płytą jest ATX (305×244 mm), np. MSI B350 PC MATE. Tutaj do dyspozycji masz znacznie więcej wejść na RAM (zazwyczaj do 64 GB w sumie) oraz szereg złączy PCI-E w kilku standardach (w przykładowym modelu MSI: po dwa PCI-E 16x, PCI-E 1x oraz PCI). Ten typ płyty to dobry wybór, jeśli chcesz zbudować potężną maszynę do gier lub stację graficzną, planujesz zamontować więcej niż jedną kartę graficzną i mieć możliwość rozbudowy komputera.
Najbardziej uniwersalną płytą jest Micro ATX (244×244 mm), np. Gigabyte GA-B250M-D3H (rev. 1.0). To dobry kompromis, oferujący większe możliwości w porównaniu do mini ITX pod względem możliwości montażu podzespołów. Jednocześnie jest to płyta mniejsza i często również tańsza w porównaniu do ATX.
Składanie komputera krok po kroku.
Procesor, który wybierzesz musi być kompatybilny z płytą główną. W przypadku marki Intel i jej procesorów, np. Intel Core i5-6600K 3,50GHz, najpopularniejszym typem gniazda jest socket – 1151. U marki AMD najpopularniejsze procesory, jak np. AMD Ryzen 5 2600 3,9 GHz AM4 (YD2600BBAFBOX), potrzebują gniazda socket - AM4.
Do płyty musisz dobrać odpowiedniej wielkości obudowę. Szereg z nich, np. SilentiumPC Regnum RG4F Frosty White, może być bazą dla każdego standardu płyty głównej. Zwróć uwagę, czy obudowa ma dodatkowe chłodzenie.

PORADA EKSPERTA

Przy budowie komputera priorytetem jest określenie budżetu oraz zastosowania. Jeśli komputer ma Ci służyć jedynie do pracy biurowej, przeglądania internetu i oglądania multimediów, nie musisz inwestować w kartę graficzną, bo większość płyt głównych ma wbudowany układ graficzny. Jeśli wiesz, że będziesz grał, to karta będzie niezbędna. Płyty mają też wbudowane karty dźwiękowe naprawdę dobrej jakości. Jeśli wiesz, że  Twój komputer będzie poddawany dużym obciążeniom, warto zainwestować w dodatkowe chłodzenie procesora.

Jak przygotować się do składania komputera?

Przygotowanie stanowiska pracy jest niezwykle istotne. Jeśli zadbasz o porządek przed rozpoczęciem składania komputera, montaż pójdzie Ci sprawniej, a przy tym będzie mniejsze ryzyko, że coś przez przypadek uszkodzisz.
Z narzędzi będziesz potrzebować tylko śrubokręta krzyżakowego. Używaj go delikatnie, nie dokręcaj podzespołów z dużą siłą. Zasada ta dotyczy całego procesu składania komputera, który przypomina łączenie ze sobą klocków. Jeśli w trakcie montażu, mimo prób, jakiś element nie chce wejść na swoje miejsce, oznacza to, że coś jest nie tak. Przyjrzyj się wtedy jeszcze raz podzespołom i miejscu montażu, nie ryzykuj zniszczenia np. procesora poprzez dociskanie na siłę. Wszystko powinno pasować do siebie idealnie.

WARTO WIEDZIEĆ

W trakcie montażu nie powinieneś mieć na sobie ubrań, które mogą się naelektryzować, np. swetra. Żeby zapobiec wyładowaniom, które mogą uszkodzić sprzęt, możesz na wszelki wypadek zaopatrzyć się w opaskę elektrostatyczną oraz matę elektrostatyczną, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj jednak, żeby przed wypakowaniem podzespołów oraz przed montażem danego podzespołu dotknąć czegoś metalowego, np. kaloryfera.

Pracuj na płaskiej powierzchni i zadbaj o to, żeby nie znajdowały się na niej niepotrzebne przedmioty, na których np. przez przypadek położysz płytę główną. Do organizacji możesz wykorzystać pudełka po podzespołach, np. umieszczając w nich śrubki.
Zdejmij boczne płyty obudowy i odłóż je w bezpieczne miejsce. Samą obudowę też na starcie możesz odstawić na bok, żeby nie zawadzała Ci na wstępnym etapie montażu. To samo dotyczy monitora i urządzeń peryferyjnych, czyli klawiatury i myszki. Podłączysz je dopiero na samym końcu. Przestrzeń dookoła Ciebie powinna być możliwie pusta, żebyś się o nic nie potykał. Możesz od razu wypakować wszystkie potrzebne podzespoły lub rozpakowywać je wraz postępem prac. Wiele zależy tutaj od dostępnej przestrzeni.
Procesor
Miej pod ręką instrukcje. Najbardziej przydatna będzie ta od płyty głównej, w której znajdziesz opis wszystkich slotów oraz szczegóły dotyczące tego, w jakie gniazd wpiąć poszczególne wtyczki zasilania.
Proponowane produkty:
HP Pavilion Gaming 690-0016nw Intel® Core™ i5-8400 8GB 1TB GTX1050Ti Win10 <%– –%>
Optimus E-sport MB250T-CR20 Intel® Core™ i5-7400 8GB 275GB SSD GTX1060 W10 <%– –%>
Acer ConceptD 500 CT500-51A Intel® Core™ i9-9900K 16GB 2TB + 512GB RTX4000 W10 Pro <%– –%>
NTT ZKG-W988G-PRS04 Intel® Core™ i7-6700K 16GB 250GB SSD W8.1 <%– –%>
NTT Game IE04EU Intel® Core™ i5-9400F 16GB 512GB SSD GTX1650 W10 <%– –%>

Od czego zacząć składanie komputera?

Jak złożyć komputer? Postępuj według poniższych punktów, których rozwinięcie znajdziesz pod rozpiską:
 • umieść procesora na płycie głównej,
 • załóż chłodzenia procesora,
 • zamontuj pamięci RAM na płycie głównej,
 • przymocuj płytę główną do obudowy,
 • zamontuj napędy w obudowie,
 • zainstaluj zasilacz,
 • zamontuj karty graficzne i inne karty.
Schemat składanie komputera
Połóż płytę główną na płaskiej powierzchni. Następnie odblokuj gniazdo procesora. Służy do tego mała dźwigienka. Możesz poczuć pewien opór. Kolejnym krokiem jest umieszczenie procesora w gnieździe. Na gnieździe oraz na procesorze znajdują się strzałki lub wycięcia, które podpowiedzą Ci, w jakim położeniu powinien znajdować się procesor (jeśli np. w lewym dolnym rogu gniazda znajduje się strzałka, to róg procesora ze strzałką powinien się znaleźć właśnie tam).
Gdy już wepniesz procesor, zamknij gniazdo dociskając dźwigienkę. Teraz możesz przejść do montażu układu chłodzenia (wentylatora, radiatora). Na środek procesora nałóż pastę termoprzewodzącą i rozprowadź ją. Nie nakładaj jej zbyt dużo, pamiętaj o tym, że dociśniesz następnie chłodzenie, więc nadmierna ilość może wyjść po bokach. Czynność tę możesz pominąć, jeśli chłodzenie jest już pokryte fabrycznie pastą.
Składanie komputera krok po kroku.
W zależności od chłodzenia, będziesz je musiał przykręcić do płyty głównej lub trafić w otwory, wepchnąć specjalne bolce i je przekręcić. Po przymocowaniu układu chłodzenia, podłącz wychodzący z niego kabelek do płyty głównej, do gniazda o nazwie CPU_FAN.
Kolejny krok to montaż pamięci RAM. Pamięć może wejść w gniazdo tylko w jeden sposób. Lekko dociśnij moduł RAM do slotu, aż boczne zabezpieczanie się zablokuje. Tak samo postępuj z każdym kolejnym modułem, jeśli masz ich więcej.

Jak złożyć komputer krok po kroku

Odłóż płytę główną na bok i połóż na płaskiej powierzchni obudowę na boku. W pudełku płyty głównej znajdziesz metalową maskownicę dopasowaną do konkretnego modelu płyty. Wymień fabryczną, tylną ściankę obudowy na tę dodaną do płyty głównej.
Wraz z płytą dostaniesz też niezbędne śrubki, podkładki izolujące i dystanse. Rozmieszczenie dystansów powinno być opisane w instrukcji płyty oraz na samej obudowie (np. literami A, B, C itd.). Przymocuj dystanse do obudowy. Połóż na nich płytę główną i przykręć ją korzystając ze śrub z podkładkami.
Teraz możesz przymocować dyski twarde i napędy. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Zazwyczaj po prostu umieszczasz podzespoły w odpowiednich szynach i dokręcasz po bokach śrubami.
Karta graficzna
Kolejny punkt to montaż zasilacza. Umieść go we wcięciu w tylnej części obudowy (na górze lub na dole, zależy od modelu) w taki sposób, aby wiatrak zasilacza znalazł się w tym samym miejscu, co kratka wentylacyjna na tylnej ścianie korpusu.
Kable od zasilacza podpinasz do odpowiednich gniazd według instrukcji, np. ATX 20+4 pin do głównego gniazda zasilania płyty głównej. Zadbaj o to, żeby kable nie plątały się i były tak rozmieszczone, aby nie kolidowały podzespołami oraz chłodzeniem procesora lub dodatkowym układem chłodzenia. Żeby zachować porządek, po podłączeniu przewodów zepnij je taśmą zaciskową.
Jeśli kupiłeś kartę graficzną, umieść ją w slocie PCI-E (tym najwydajniejszym, np. PCI-E x16). Może być konieczne wymontowanie jednej lub kilku zaślepek (w zależności od wielkości karty bądź w przypadku montażu drugiej karty graficznej) z tylnej ściany obudowy. Czasem karta wymaga dodatkowego zasilania.
Montaż procesora podczas składania komputera.
Upewnij się, że podłączyłeś taśmy transmisji danych do napędów oraz przewodów obsługi. Te ostatnie służą np. do tego, żeby na obudowie świeciły się diody, działały wejścia USB itp. Są one prosto opisane (USB, POWER LED).
Sprawdź, czy wszystko znajduje się na swoim miejscu, nie jest zamontowane luźno. Jeśli tak, możesz zamontować ścianki obudowy i przystąpić do podłączania monitora (tutaj uwaga: jeśli masz osobną kartę graficzną, to do jej portów, a nie do wyjścia video zintegrowanej karty graficznej płyty głównej), myszy, klawiatury i innych urządzeń oraz oczywiście kabla zasilającego. Gratulacje, zakończyłeś składanie komputera.
Składasz samodzielnie komputer i szukasz najlepszych podzespołów? Przeczytaj nasz poradnik Jaki procesor do gier, a jaki do pracy?
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Czyste żelazko to podstawa pięknie wyprasowanych ubrań, dlatego warto zadbać o czyszczenie stopy żelazka oraz pojemnika na wodę.
Zobacz więcej   
 Prasowanie zmarszczek na twarzy to nowa usługa kosmetyczna. Dzięki specjalnym urządzeniom można wykonać ją w domu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów