Podkładka gamingowa – dlaczego warto ją mieć?

Autor: Klaudia

Podkładka gamingowa jest ważnym elementem wyposażenia stanowiska gracza. W dobie popularyzacji e-sportu podkładki są jednymi z najchętniej wybieranych akcesoriów komputerowych. Jakie cechy powinna posiadać dobra podkładka? Czym kierować się przy jej zakupie?

Klasyczna podkładka gamingowa w stonowanej kolorystyce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładki dla gracza
  2. czym charakteryzuje się dedykowana podkładka gamingowa
  3. które modele podkładek warto wybrać

Podkładka pod mysz – gamingowa konieczność

Podkładka gamingowa z oświetleniem LED

Wiele osób korzystających na co dzień z komputera nie praktykuje używania podkładek pod myszkę. Jednak jej zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli odpowiednio ją dobierzemy, wpłynie to na nasz komfort pracy i codziennego użytkowania. Istotna w tym przypadku jest powierzchnia podkładki. Warto zwrócić uwagę, aby była w miarę gładka i zaprojektowana w taki sposób, by nie stawiała zbytnich oporów w trakcie przesuwania myszki. Chociaż większość blatów również jest gładka, to mimo wszystko nie zapewnią one aż tak dobrej jakości pracy. Istotnym zadaniem podkładki, w tym dużej podkładki gamingowej, jest ochrona blatu przed możliwością pojawienia się zarysowań. Nietrudno o nie, jeśli będziemy przesuwać myszkę po blacie przez dłuższy czas. Wystarczy, że w trakcie eksploatacji z myszki wypadnie jeden ze ślizgaczy. Ponadto, jeśli nie będziemy korzystać z podkładki, pod myszkę może dostać się kurz, co zwiększa ryzyko uszkodzenia zarówno blatu, jak i samego urządzenia. W ostatnim czasie popularnym wyborem jest duża podkładka gamingowa. Chroni ona blat nie tylko przed myszką, ale też klawiaturą. Jeśli dobrze wybierzemy model podkładki, wpłynie to na pewno na płynność i jakość naszej pracy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje podkładek – dedykowane do pracy i przeznaczone dla graczy. Podkładki biurowe mają za zadanie zwiększyć komfort pracy szczególnie nadgarstka. Gamingowe podkładki pod mysz to z kolei grupa bardziej zaawansowanych produktów, dedykowana wszystkim tym, którzy dużo grają, w tym zawodowo. Są wręcz nieodłącznym elementem stanowiska gracza. Często posiadają szereg dodatkowych funkcji, m.in. podświetlenie, dzięki czemu gracz może oddawać się rozrywce w jeszcze lepszych warunkach.

Czym kierować się przy wyborze podkładki gamingowej?

Mamy do wyboru wiele różnego rodzaju podkładek pod myszki dla graczy. Aby nasz zakup okazał się trafny, warto kierować się kilkoma kryteriami.

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar podkładki. Zazwyczaj spotkamy klasyczne oznaczenia od symbolu S po nawet XXL. Zanim jednak zdecydujemy się kupić konkretny model, lepiej sprawdzić jego wymiary. Podobnie bowiem jak w przypadku odzieży, rozmiar L od jednego producenta może być zupełnie różny niż L u innego. Podkładka pod mysz dla gracza generalnie powinna być większych rozmiarów.

Istotny jest materiał, z jakiego zrobiono podkładkę. Producenci stosują rozmaite materiały, dlatego też na ich powierzchni myszka może zachowywać się różnie. Jeszcze nie tak dawno temu większość osób używających myszki optyczne wybierała podkładki tekstylne. W przypadku modeli myszek laserowych sprawdzają się również sztywne podkładki.

Gracze przy wyborze podkładek zapewne zwrócą uwagę na ich design. Będą one zdecydowanie różnić się od standardowych podkładek biurowych. Mogą posiadać np. motywy z różnych gier. Będą także dużo bardziej wyraziste, często asymetryczne.

Wybierając podkładkę, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jej jakość wykonania i nawet najdrobniejsze detale. Bardzo często będą one rzutować na całości i przesądzać o tym, czy będzie nam się dobrze używać podkładki czy też nie.

  • 54,89 zł
  • 39,99 zł
  • 109,99 zł
  • 99,99 zł
  • 39,99 zł

Podkładki gamingowe pod mysz – które modele wybrać?

Duża podkładka gamingowa z kolorowym motywem

W ofercie sklepów znajdziemy mnóstwo ciekawych i dobrych pod względem jakości podkładek gamingowych. Jednym z najczęściej używanych modeli jest Genesis M12 maxi Lava – podkładka wykonana z gumy i tkaniny. Na uwagę zasługują jej duże wymiary – 90 x 45 cm, dzięki czemu zmieści się na niej nie tylko myszka, ale i klawiatura. Do jej najważniejszych atutów można zaliczyć zapewnienie graczowi wysokiej precyzji śledzenia ruchów, które wykonuje się myszką. Warto dodać, że ta podkładka posiada specjalne obszycia boków, które zapobiegają strzępieniu się, a gumowana warstwa spodnia jest antypoślizgowa. Ponadto ma wodoodporną wierzchnią warstwę. Równie dobry będzie wybór podkładki Genesis M12 maxi o wymiarach 90 x 45 cm. Ta antypoślizgowa i wodoodporna podkładka sprawdzi się przy każdego rodzaju rozgrywce. Cenionymi przez graczy podkładkami są także SteelSeries QCK Prism Cloth XL o wymiarach 90 x 30 cm oraz SteelSeries QCK + Limited Howl Edition w rozmiarze L. Jeśli ktoś jest zainteresowany wyborem podkładki gamingowej z oświetleniem, powinien rozważyć zakup modelu Razer Goliathus Extended Chroma w kolorze czarnym o wymiarach 92 x 29,4 cm. To podkładka o niezwykle gładkiej powierzchni, dzięki czemu ruchy myszy przenoszą się idealnie na ruchy kursora.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów