Płyta główna do PC – co brać pod uwagę przy zakupie?

Autor: Klaudia

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów komputera. Jest ona szkieletem, na którym montuje się większość podzespołów komputera. To, jakie podzespoły będziesz mógł zastosować, decyduje o możliwościach komputera. Rodzaj płyty głównej współdecyduje więc o wydajności, niezawodności i stabilności pracy Twojego PC. Jaką płytę główną wybrać i w jakich sytuacjach warto kupić lepszą płytę główną? Przeczytaj nasz artykuł!

Chipset płyty głównej Intel

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje płyt głównych,

- jaki chipset płyty głównej będzie najbardziej odpowiedni,

- jakie złącza pozwalają zintegrować płytę główną z podzespołami,

- czy zdecydować się na zintegrowaną płytę główną.

Jakie są rodzaje płyt głównych?

Jakie masz rodzaje płyt głównych do wyboru? Okazuje się, że podzespoły to są dostępne w wielu różnych wariantach. Nie jest łatwo na pierwszy rzut oka zdecydować się na dany model. Dostępne są następujące rodzaje płyt głównych:
 • płyty ATX – jest to najbardziej popularny rodzaj płyty głównej. Jeżeli masz lub zamierzasz mieć zwykły komputer PC w domu o normalnych zastosowaniach, to będziesz potrzebował płyty głównej ATX,
 • płyty microATX – które mają mniejszą długość i można ją wykorzystać w zwykłym komputerze stacjonarnym, ale też w komputerze z obudową micro-ATX,
 • płyty Extended ATX oraz EATX – to wydajne płyty, które służą w komputerach dla graczy czy w profesjonalnych zastosowaniach, jak grafika komputerowa czy montaż filmów. Mogą też wykorzystać swą zwiększoną wydajność w komputerach pełniących rolę serwera. Mają więcej przydatnych łączy i gniazd, ale też wymagają większej obudowy komputera np. Big Tower,
 • płyty WTX – są jeszcze większe od EATX. Mają zastosowanie głównie w serwerach. Można np. do nich podłączyć 10 dysków twardych.

Jak zapewne możesz się przekonać już z powyższych opisów, to, jaką płytę główną wybrać, zależy od przeznaczenia całego komputera i tego, czy będzie służył do codziennych prac i rozrywki, czy może jest to komputer pełniący rolę serwera.

Jaki chipset płyty głównej będzie najbardziej odpowiedni?

Chipset płyty głównej AMDTo od chipsetu płyty głównej zależy wydajność i funkcjonalność komputera. Powinieneś się zastanowić, jaką płytę główną i z jakim chipsetem wybrać. Zamontowanie nawet wydajnego procesora na płycie z mało wydajnym chipsetem nie pozwoli na skorzystanie z pełnej mocy wszystkich podzespołów. Zwykły komputer PC oczywiście nie musi mieć najbardziej wydajnego chipsetu. Jednak gdy będziesz używał komputera do zaawansowanych gier i będziesz chciał podkręcić parametry sprzętu, to płyta główna z chipsetem poddającym się łatwo overclockingowi będzie na pewno lepszym wyborem.

Jeżeli chodzi o płyty główne przeznaczone dla procesorów Intel, to popularną i wydajną płytą główną jest Gigabyte GA-B250M-DS3H. Z kolei bardziej wydajną jednostką jest ASUS ROG RAMPAGE VI APEX.

W przypadku płyt głównych przeznaczonych dla procesorów AMD bardzo popularną płytą jest MSI B350M PRO-VDH. Dla bardziej wymagających jest płyta ASUS ROG STRIX B350-I Gaming, która posiada zaawansowany układ audio SupremeFX, oparty na kodeku Realtek ALC1220.

CZY WIESZ, ŻE...

Płyta główna – czym jest? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Przeanalizujmy np. otworzenie zdjęcia na komputerze z podłączonego przez USB aparatu. Płyta główna przekazuje systemowi operacyjnemu informację, że został do niej podłączony aparat przez port USB. Następnie nadzoruje kopiowane zdjęcie na dysk twardy za pomocą szyny pamięci. Do otworzenia zdjęcia zaangażowany zostaje procesor oraz karta graficzna. Karta graficzna przekazuje wygenerowane informacje do monitora, a nad wszystkim czuwa procesor.

Polecane płyty główne
 • 1 199 zł
 • 1 199 zł
 • 419 zł
 • 519 zł
 • 449 zł

Jakie złącza pozwalają zintegrować płytę główną z podzespołami?

Płyta główna ASUS ROG STRIX B350-I GamingOto jakimi podstawowymi złączami dysponuje płyta główna i jak są one wykorzystywane do integracji urządzeń:
 • HDMI to złącze, które służy do połączenia np. z monitorem i służy do przesyłania cyfrowego sygnału audio i wideo,
 • USB to najpopularniejszy port do podłączenia wszelkich urządzeń zewnętrznych, jak mysz, klawiatura, aparat, pendrive, drukarka i inne. Obecnie najczęściej wykorzystywane są standardy USB 2.0, USB 3.0 Gen 1 i USB 3.0 Gen 2. Różnią się między sobą przede wszystkim przepustowością,
 • RJ-45 to złącze sieciowe, dzięki któremu do komputera można podłączyć kable internetowe,
 • D-Sub/VGA służą do podłączenia urządzeń zewnętrznych np. starszych monitorów. Obsługują sygnał analogowy,
 • DVI również służy do obsługi połączenia z monitorem. Może przesyłać dane analogowe i cyfrowe,
 • Złącze audio służy do podłączania słuchawek i głośników,
 • eSATA to port umożliwiający podłączanie dysków zewnętrznych pracujących w tym standardzie.

Płyta główna dysponuje też złączami wewnętrznymi, służącymi do integracji urządzeń komputera z płytą główną, np. dysk twardy:
 • SATA II i SATA III są to łącza, które umożliwiają podłączenie do płyty głównej dysków twardych (HDD, SDD i SSHD). Różnią się przede wszystkich szybkością przesyłania danych,
 • PCI, AGP, PCI Express to magistrale komunikacyjne, za pomocą których możliwe jest podłączenie do płyty głównej między innymi karty graficznej, sieciowej i dźwiękowej,
 • Sloty RAM, czyli miejsca, w których montowane są kości pamięci RAM. Płyty główne różnią się liczbą dostępnych gniazd, różna jest również maksymalna ilość i rodzaj pamięci, jaka może zostać zamontowana,
 • Układ I/O, na który składają się między innymi kontrolery portu szeregowego i równoległego.

Czy zdecydować się na zintegrowaną płytę główną?

Jeżeli decydujesz o tym, jaką płytę główną wybrać, wartom abyś wziął pod uwagę płyty ze zintegrowanymi podzespołami. Najczęściej będzie to karta graficzna, karta sieciowa czy karta dźwiękowa.

Obecnie każda płyta główna wyposażona jest w podstawową kartę dźwiękową. Jeżeli zależy Ci na znacznie wyższej jakości lub wydajności, poszukaj płyty głównej, umożliwiającej dodatkowe podłączenie zewnętrznych kart czy układów graficznych, nawet jeśli płyta posiada podzespoły zintegrowane. Natomiast jeżeli nie masz zbyt dużych wymagań odnośnie grafiki i muzyki, możesz wybrać płytę z zintegrowaną grafiką i kartą dźwiękową. Wystarczy, jeżeli wykorzystujesz komputer w prostych zastosowaniach przy codziennej pracy, np.: przeglądanie Internetu, redagowanie dokumentów, oglądanie filmów bez konieczności wydobywania głębi dźwięków czy muzyki.

PORADA EKSPERTA

Co powinieneś wybrać, jeżeli potrzebujesz płyty do gier i płyty, którą można podkręcać? Szukaj specjalnych modeli płyt głównych, które w nazwie zawierają litery OC (ang. overclock). Płyty takie posiadają dodatkowe chłodzenie, specjalnie dostosowany BIOS wyposażony w dodatkowe funkcje ułatwiające proces podkręcania i są także kompatybilne z systemami chłodzenia wodnego.

Obejrzyj w naszym sklepie polecane płyty główne i wybierz ten model, który będzie najlepiej pasował do Twoich potrzeb.

Przeczytaj nas artykuł Komputer dla gracza – jaką płytę główną wybrać?.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link