Najlepsza podkładka chłodząca – na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Autor: Ola

Podkładka chłodząca to produkt dla fanów nowoczesnych rozwiązań. Sprawi, że praca na laptopie będzie znacznie wydajniejsza. Akcesorium zapobiega szkodliwemu nagrzewaniu się komputera. Dzięki występującej w większości modeli możliwości regulacji nachylenia użytkowanie laptopa staje się bardziej ergonomiczne.

jak wybrać podstawkę pod laptopa?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie podstawowe czynniki warto wziąć pod uwagę przy zakupie podkładki chłodzącej
  2. jakie dodatkowe funkcje może mieć podkładka chłodząca
  3. co wpływa na pracę podkładki chłodzącej

Najlepsza podkładka chłodząca – wielkość, głośność, waga

Podkładka chłodząca pod laptopa

Po kilku latach użytkowania laptopa jego wnętrze staje się coraz bardziej zakurzone. Nagromadzone zabrudzenie wpływa negatywnie na wydajność wiatraków, co sprawia, że z komputera odprowadzane jest coraz mniej gorącego powietrza. Konsekwencją bywa oporniejsza praca laptopa i rosnące ryzyko wystąpienia usterki. Zapobiec temu może regularne czyszczenie komputera i zakup specjalnej podkładki. W RTV EURO AGD znajdują się podstawki chłodzące różnych marek, w tym m.in. Cooler Master, Tracer, Trust, Natec, Targus, Media-Tech, SilentiumPC, Genesis, Marvo, Hama, 4World. Akcesoria te dopasowuje się w zależności od wielkości laptopa. Przykładowo dla komputera z ekranem o przekątnej 44 cm (17,3″) doskonale sprawdzi się podstawka Hama 53070, a dla mniejszego o przekątnej do 15,6″ kompatybilny będzie model Natec Dipper. Dobre podkładki chłodzące nie generują dużo hałasu. Jedną z lepszych pod tym względem jest Cooler Master NotePad ErgoStand III, o maksymalnej głośności 21 dB. Ten poziom hałasu porównywalny jest do szelestu liści na lekkim wietrze. Dobrze, jeśli akcesorium niewiele waży. W podróży nie wpłynie znacznie na obciążenie bagażu.

Najlepsza podkładka chłodząca pod laptopa – prędkość obrotowa i nachylenie

Dobre podstawki chłodzące mają wysoką prędkość obrotową. Parametr ten określa liczbę obrotów, jakie wykona wentylator podczas minuty pracy. Maksymalna prędkość obrotowa to kluczowy czynniki wpływający na efekt chłodzenia. Wysoką jej wartością poszczycić się mogą modele Cooler Master Notepal U3 Plus (czarny) – 1800 obr./min bądź Targus Chill Mat – 2500 obr./min.

Kolejnym ważnym czynnikiem, jaki trzeba uwzględnić podczas kupowania podstawki, jest regulacja poziomu nachylenia. Wybrane modele można ustawić w zależności od potrzeb na jednym spośród kilku stopni. Dzięki zmianie kąta nachylenia stanowiska praca będzie przebiegać bardziej ergonomicznie. Takie rozwiązanie pozwala idealnie dostosować położenie laptopa do własnych preferencji i ustawić go w pozycji najwygodniejszej dla oczu. Udogodnienie to można spotkać w modelu Cooler Master Ergostand IV.

  • 109,99 zł
  • 34,99 zł
  • 14,99 zł
  • 179,99 zł
  • 59,99 zł

Najlepsza podkładka chłodząca – dodatkowe funkcje

Trust GXT 278 Notebook Cooling Stand

Najlepsza podkładka chłodząca wyposażona jest w dodatkowe funkcje. W sprzedaży można znaleźć modele mające hub USB, czyli tzw. koncentrator USB, który umożliwia podłączenie do jednego portu USB kilku urządzeń. Dzięki temu znajdzie się miejsce dla dodatkowej klawiatury, pamięci flash czy myszy bez utraty istniejących połączeń USB. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w modelach Tracer GameZone Turbo, Media-Tech Heat Buster 4. Sporadycznie spotyka się podkładki z uchwytem na telefon, który można zamontować z lewej lub prawej strony, a w razie potrzeby ściągnąć, jak w modelu Genesis Oxid 550 (NHG-1411). Część podkładek chłodzących ma podświetlenie LED, które nadaje im atrakcyjnego wyglądu i unikatowego charakteru. Najczęściej spotyka się czerwone lub niebieskie światło – odpowiednio w modelach Trust GXT 220 i Natec Podstawka chłodząca Iora 15,6″-17,3″. Dobrze, jeśli sprzęt wyposażony jest w specjalne zabezpieczenia, uniemożliwiające zsunięcie się laptopa. W tym celu podkładki bywają pokryte od spodu gumą, która chroni przed przesuwaniem się ich po podłożu. Podobny efekt dają gumowe nóżki. Najnowsze modele mają panel sterujący z wyświetlaczem LCD. Znaleźć go można w modelu Tracer Podkładka chłodząca Gamezone Wing 17,3″ RGB.

Najlepsza podkładka chłodząca – wentylatory i materiał

Podkładki chłodzące najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego lub wysokiej jakości aluminium. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, sprzyja bowiem odpowiedniemu rozchodzeniu się nagrzanego powietrza spod komputera. Aluminium to jeden z głównych materiałów; powstały z niego podkładki Cooler Master Notepal U2 Plus (czarny) i Cooler Master Notepal A200. Dla jeszcze lepszego rozpraszania ciepła najlepiej wybrać podkładkę z perforowaną powierzchnią.

System chłodzenia w podkładkach opiera się na pracy wentylatorów wyprowadzających ciepłe powietrze spod laptopa, a doprowadzających chłodne. Poszczególne modele różnią się ich liczbą i bezpośrednio z tym związaną średnicą wentylatorów. W niektórych jest ich mało, bo 1–2, ale za to większych; w innych spotyka się jeden większy wentylator i kilka mniejszych. Najmniejsze wentylatory mają średnicę 60 mm, a największe osiągają 185, 200 czy nawet 230 mm. Dobrze, jeśli podkładka chłodząca ma wbudowany regulator prędkości wentylatora, który dostosowuje wydajność pracy od potrzeb użytkownika.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę