Na co warto zwrócić uwagę, wybierając monitor LCD? Krótka historia monitorów LCD

Autor: Klaudia

Monitor LCD to aktualnie najbardziej rozpowszechniony typ monitora komputerowego. Ma wystarczające parametry do codziennego użytkowania komputera. Monitory LCD są tańsze od LED, lecz nieco mniej estetycznie wyglądające i mniej ekonomiczne (większe zużycie prądu).

Monitor LED czy LCD – wybór technologii będzie zależał od przeznaczenia ekranu i Twojego budżetu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest monitor LCD
 2. jakie czynniki brać pod uwagę, wybierając monitor LCD
 3. jakie wady mają monitory LCD

Monitor LCD – co to jest?

Jakość kolorów w ekranach LED i LCD jest bardzo podobna

Monitor LCD nazywany inaczej wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (z ang. liquid-crystal display) to urządzenie wyświetlające obraz. Jego działanie opiera się na zasadzie zmiany polaryzacji światła, do czego dochodzi w wyniku zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu w konsekwencji przyłożenia pola elektrycznego. Monitory LCD mają dość długą historię. Pierwszy wyświetlacz tego typu skonstruowany został w 1964 roku przez firmę RCA. W zależności od trybu pracy rozróżnia się wyświetlacze LCD:

 • transmisyjne – oświetlane z jednej strony; powstające na nich obrazy ogląda się od drugiej strony;
 • odbiciowe (reflektywne) – posiadają na dnie lustro, które odbija dochodzące do powierzchni wyświetlacza światło;
 • administracyjne (trans-reflektywne) – posiadają zalety ww. trybów.

Jaki monitor LCD wybrać – rozdzielczość i przekątna

W sklepach RTV jest bogata oferta monitorów LCD, pozwalająca na wybór sprzętu najlepiej spełniającego potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupów, jest rozdzielczość. Jej miara zależy od sposobu wykorzystania monitora. W przypadku pracy biurowej optymalna będzie Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, jak np. Philips Brilliance 221B6QPYEB/00. Zdecydowanie większa rozdzielczość będzie potrzebna przy pracy z zaawansowanymi multimediami. Podobnie rzecz ma się w przypadku rozmiaru monitora. Do pracy w biurze najczęściej wybiera się te o przekątnej 22–24 cali, jak np. Dell E2417H. Jeżeli praca wiąże się z grafiką i multimediami, najlepiej rozważyć zakup większego. W sprzedaży dostępne są m.in. monitory LCD 27 cali, np. Acer V277K, monitory LCD 32 cale, np. Samsung LS32R750UEUXEN, a nawet ponad 40-calowe, np. Philips Momentum 436M6VBPAB/00, ASUS ROG Strix XG49VQ 4ms 144Hz. Bezpośrednio z tym związane są proporcje ekranu – stosunek szerokości do wysokości matrycy. Największą popularnością do pracy biurowej cieszą się monitory panoramiczne o proporcjach 16:10, jak np. AOC M2470SWH.

Polecane monitory led i lcd
 • 699 zł
 • 459 zł
 • 869 zł
 • 2 099 zł
 • 629 zł

Jaki monitor LCD wybrać – matryca, odświeżanie obrazu i złącza

Monitor LED znacznie lepiej radzi sobie z wyświetlaniem czerni niż ekrany LCD

Aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając monitor LCD, jest rodzaj matrycy. Najbardziej popularne to TN (z ang. Twisted Nematic) i IPS (z ang. In-Plane Switching). Te pierwsze poleca się do zastosowań domowych. Wyświetlają około 262000 kolorów. Charakteryzują się krótkim czasem reakcji. Kolejnym plusem jest stosunkowo niska cena. Mają też wąskie kąty widzenia w poziomie i pionie. Matryce IPS zdecydowanie lepiej oddają kolory, w tym głęboką czerń i mocne kontrasty. Mają szerokie kąty widzenia i szeroką paletę kolorów. Matryca IPS wykorzystywana jest często w monitorach profesjonalnych. Minusem są wyższe ceny.

Bardzo ważny jest czas reakcji matrycy. Określa czas potrzebny na zapalenie się i całkowite zgaśnięcie pojedynczego piksela. Parametr podawany w milisekundach. Za bardzo dobry uznaje się ten na poziomie 4–8 ms. Wielbicielom gier komputerowych dedykowane są monitory z czasem reakcji matrycy na poziomie 3–1 ms, jak np. MSI Optix MAG322CQRV 1ms 144Hz.

Na wybór monitora LCD wpływa częstotliwość odświeżania obrazu. Parametr określa, jak często w ciągu sekundy zostaje odświeżony obraz. Podaje się go w Hz. Dla domowego użytkowania z powodzeniem wystarczy 75–85 Hz. Dla bardziej wymagających, np. graczy czy grafików wskazane są większe wartości – przykładowo 144 Hz, jak np. w LG 32GK650F-B 1ms 144Hz czy nawet 165 Hz jak w AOC Agon AG273QCG 1ms 165Hz. Najlepszy monitor LCD to taki, który wyposażony jest w różnorakie złącza. Przed zakupem sprzętu należy zastanowić się, z których będzie się korzystać np. USB, HDMI, DVI. Firmy dbają o całkiem rozbudowaną listę wyposażenia w tym zakresie.

Wady monitorów LCD

Monitory LCD mają niestety pewne wady. Na ich niekorzyść wpływa problemem z pełnym oddaniem czerni, która bywa zazwyczaj mglista i lekko wyblakła. Dodatkowo mają słaby kontrast. Podczas pracy monitora LCD matryca musi być stale podświetlana na całej powierzchni. Monitor ten nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia jest słonecznie. Przez nie obraz może stawać się mniej wyraźny. Jest też mniej estetycznie wyglądający niż LED – dosyć duży i ciężki. Charakteryzuje go także znacznie większe zużycie energii niż w modelach LED. Zakup monitora to ważna decyzja dotycząca komfortu korzystania z komputera, dlatego też należy ją bardzo dobrze przeanalizować.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów