Model LTE zewnętrzny, stacjonarny czy na wi-fi? Jakie parametry mają znaczenie?

Autor: Joanna

Modem mobilny LTE to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą używać go np. do laptopa. Ponieważ podłączany jest za pomocą USB, dzięki niemu można odbierać sygnał internetu poza domem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze zewnętrznego modemu LTE i co ma znaczenie w modelach stacjonarnych.

Modem do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać modem LTE z routerem;
  2. czy warto wybrać modem LTE na wi-fi i USB;
  3. na co zwracać uwagę przy wyborze dobrego modemu LTE.

Modem LTE z routerem – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Modem LTE i router w jednym

LTE (ang. Long Term Evolution) to nowoczesna technologia przesyłania danych. Często zamiennie określa się ją jako 3G czy nawet 4G. Aby z niej korzystać, należy mieć specjalny modem, a dodatkowym warunkiem jest znajdowanie się w pobliżu sygnału. Niegdyś modemy trzeba było podłączać do komputera za pomocą kabla. Dziś łączą się z urządzeniami bezprzewodowo. Przykładem są modemy GSM LTE. Do ich obsługi konieczna jest jednak karta SIM.

Wiele osób myli pojęcia routera i modemu. Tymczasem urządzenia te mają zupełnie inne przeznaczenie. Pierwsze zapewnia odbiór sygnału internetowego, drugie zaś go rozdziela, aby było możliwe korzystanie z internetu na różnych urządzeniach. Dzięki temu można w domu stworzyć sieć bezprzewodową.

Osoby korzystające z internetu stacjonarnie bardzo często decydują się na zakup modemu LTE z routerem. Przykładem takiego urządzenia jest TP-LINK M7350, pozwalający na łatwe udostępnianie połączenia 4G. Prędkość pobierania wynosi w nim 150 Mb/s, wysyłania zaś 50 Mb/s, dzięki czemu można oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości bez przerw w transmisji czy przeprowadzać rozmowy video bez żadnych zakłóceń. Wybierając dany model modemu LTE, warto zwrócić uwagę na dodatkowe anteny. Wzmacniają one bowiem sygnał, co pozwala uzyskać jeszcze lepszą łączność.

Polecane routery gsm/3g
  • 269 zł
  • 299 zł
  • 559 zł
  • 269 zł
  • 2 439 zł

Dla kogo przeznaczony jest modem przenośny LTE?

Modem LTE ALCATEL Link Key 4G LTE

Modemy bezprzewodowe, które instaluje się w urządzeniu poprzez USB, to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób chcących korzystać z internetu w terenie, np. podczas wycieczek za miasto. Niewielkie urządzenia przypominają pendrive’y, więc zajmują mało miejsca w torbie, a często można je zmieścić nawet w kieszeni. Bez względu na wielkość zapewniają mobilny internet. Polecane są zwłaszcza użytkownikom laptopów. Modem 4G LTE USB to np. ALCATEL Link Key, który jest kompatybilny zarówno z systemem Windows Vista, jak i Mac. Jego przepustowość wynosi 150 Mb/s, co umożliwia niezwykle szybki transfer danych. Taką samą prędkością cechuje się modem LTE 4G Huawei E3372H. Jego dodatkowym atutem jest to, że może służyć jako przenośna pamięć wewnętrzna dzięki wbudowanemu czytnikowi kart pamięci microSD. Co więcej, w przenośnym modemie LTE można zainstalować kartę SIM, aby korzystać z internetu bez ograniczeń. Powyższe walory tego typu urządzeń przekonują wiele osób do ich nabycia.

Dzięki modemom wi-fi LTE znika obawa o kompatybilność ze sprzętem. Wystarczy je bowiem podłączyć przez sieć wi-fi i można śmiało korzystać z internetu. Urządzeniami, które wykorzystują takie rozwiązania, są często smartfony. Zakup modemów w ich przypadku okazuje się na ogół zbędny, bo mają je wbudowane, a z siecią łączą się za pośrednictwem karty SIM. Łączność bezprzewodową z modemem 4G LTE mają np. Samsung Galaxy Tab A 10,5 32 GB LTE SM-T595 czy Huawei MediaPad T3 8 16 GB LTE.

UWAGA

Technologia LTE jest zestandaryzowana i tak jak GSM na całym świecie działa tak samo. Jest stosowana przez operatorów komórkowych jako uzupełnienie oferowanych dotąd usług 2G i 3G. Oznacza to, że modemy LTE będą działały nawet wtedy, gdy dostępna będzie tylko prędkość np. 3G.

Dobry modem LTE – jak go wybrać?

Decydując się na kupno modemu LTE, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim niezwykle istotny jest wybór właściwej kategorii. Najlepsza okazuje się ta oznaczona numerem 4, gwarantuje bowiem szybkość przesyłu danych do 150 Mb/s, co zapewnia komfort korzystania z sieci. Należy jednak zaznaczyć, że prędkość uzależniona jest także od ukształtowania terenu i istniejącej na nim zabudowy, a także od samego operatora.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując modem LTE? Antena zewnętrzna może znacząco zwiększyć siłę sygnału, np. zamontowana na dachu budynku. Dlatego przed nabyciem tego rodzaju urządzeń trzeba upewnić się, że będzie się miało możliwość prawidłowo je zainstalować.

Kupując mobilny modem LTE z USB, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego kluczowe parametry, ale także na wygląd. Dopasowanie kolorystyczne do urządzenia, w którym będzie umieszczony, ma spore znaczenie dla osób przywiązujących wagę do detali. Rekomenduje się także kupno modemu LTE od znanych marek. Zaufani producenci to gwarancja poprawnego działania urządzenia i dobrego wykonania. Odpowiednią decyzją będzie dopasowanie go do marki sprzętu, do którego będzie podłączony.

Na koniec warto pamiętać, że choć modem LTE do laptopa podłączany za pomocą USB zwykle obsługuje różne systemy operacyjne, dla pewności zaleca się sprawdzić kompatybilność wybranego modelu z posiadanymi urządzeniami.

Przeczytaj też:

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny