Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Laptop – matryca matowa czy błyszcząca?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj
 Jednym z podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem laptopa, jest to, jaka powinna być jego matryca, matowa czy błyszcząca. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, sprawdźmy więc, jakie są zalety i wady obu matryc.- czym charakteryzuje się matryca błyszcząca.
Mężczyzna z laptopem na ławce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są cechy matrycy matowej,
- czym charakteryzuje się matryca błyszcząca.

Matryca matowa

Matryca matowa posiada specjalną powłokę zwaną polaryzatorem, która rozprasza światło zewnętrzne, dzięki czemu na ekranie widać znacznie mniej odblasków, co znacznie ułatwia pracę na zewnątrz i w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Dużo podróżujesz i często zabierasz ze sobą laptop? A może zdarza Ci się pracować na zewnątrz lub w mocno oświetlonych pomieszczeniach, np. wyposażonych w kilka źródeł światła? Wówczas laptop z matową matrycą będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Kobieta korzysta z laptopa, na który pada światło z oknaWarto dodać, że przy matrycy matowej w mniejszym stopniu męczą się oczy, dzięki czemu można dłużej pracować, ekran trudniej się brudzi, a odciski palców są mniej widoczne.
Są jednak także pewne wady matowej matrycy. Mniejszy kontrast i jaskrawość obrazu, a więc mniej żywe, wypłowiałe kolory mogą niektórym zwyczajnie przeszkadzać, zwłaszcza jeżeli używają laptopa do celów rozrywkowych.
Inną wadą jest wyższa ceną matryc matowych – zwykle są one stosowane w dość kosztownych notebookach biznesowych, w tanich modelach laptopów odnajdziemy je stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że w ogóle, czego przykładem mogą być dostępne w przystępnej cenie Kiano Elegance czy Lenovo IdeaPad 110S-11IBR.

Proponowane Towary:

Dell Latitude 5580 15,6" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro
Lenovo ThinkPad Yoga 370 13,3" Intel® Core™ i7-7500U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro
Lenovo Yoga 720 13,3" Intel® Core™ i7-7500U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10
MSI GL63 8RC 15,6" Intel® Core™ i5-8300H - 8GB RAM - 1TB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10
Dell Inspiron G5 5587 15,6" Intel® Core™ i7-8750H - 8GB RAM - 1TB + 128GB Dysk - GTX1050Ti Grafika - Win10

Matryca błyszcząca

Błyszczące matryce cechują żywsze, tzn. bardziej intensywne i nasycone kolory oraz większy kontrast, dzięki któremu czerń wydaje się głębsza, co oznacza, że obraz jest po prostu bardziej atrakcyjny wizualnie. Z tego względu laptopy z matrycą błyszczącą świetnie nadają się do zastosowań multimedialnych, np. do oglądania filmów czy grania w gry – aby dowiedzieć się, jaki model najlepiej nada się do tego zadania, przeczytaj nasz artykuł Jaki monitor do gier.Mężczyzna w okularach wpatrujący się w monitor
Najefektywniej matryca taka funkcjonować będzie w pomieszczeniu przyciemnionym – w innym wypadku trzeba mierzyć się z refleksami świetlnymi, czyli tzw. efektem lustra, który oznacza, że w słoneczne, jasne dni otoczenie odbija się w ekranie laptopa. Do tego ekran łatwiej ulega zabrudzeniom, a długa praca przed nim jest bardziej męcząca.
Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy matrycą matową i błyszczącą są matryce półmatowe, antyodblaskowe i antyrefleksyjne, które bazując na różnych technologiach skupiają się na rozpraszaniu promieni słonecznych. Ich producenci starają się połączyć zalety matryc matowych (brak odblasków) i błyszczących (żywsze i ostrzejsze kolory).

WARTO WIEDZIEĆ

Niektórzy właściciele laptopów błyszczących w walce z odblaskami uciekają się do zakupu naklejanej folii matowej, jest ją jednak trudno nałożyć, a do tego nie ma co liczyć na spektakularne efekty tego rozwiązania.

Oprócz tego głównego rozróżnienia rodzaje matryc są określane także ze względu na zastosowane w nich technologie – wyróżniamy ekrany LED i LCD, a w ich obrębie matryce takie jak IPS, TN, TFT, MVA i PVA. Jeśli chcesz wiedzieć, co kryje się za tymi skrótami, przeczytaj znajdujący się na naszej stronie artykuł Rodzaje matryc w monitorach.

Podsumowanie

Niektórzy nie są w stanie zrozumieć, jak można używać laptopa z matrycą błyszczącą, inni z kolei będą przekonywać, że zakup tego z matrycą matową jest pomyłką. Odpowiedź na pytanie „matryca matowa czy błyszcząca?” zależy tak naprawdę od Twoich konkretnych potrzeb i preferencji. Najlepszym sposobem na wyrobienie sobie zdania w tej kwestii jest przetestowanie poszczególnych rodzajów matryc w praktyce, jako że nawet wizyta w sklepie, gdzie panuje sztuczne oświetlenie, może nie dać Ci konkretnych odpowiedzi, wywołując mylne wrażenie co do cech danego urządzenia.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak zabezpieczyć ekran telefonu – szkło hartowane czy folia ochronna?

Szkło hartowane czy folia – dowiedz się, jak zabezpieczyć swój telefon.
Zobacz więcej   

Jakie słuchawki do komputera wybrać?

Podpowiadamy, jak wybrać idealne słuchawki komputerowe.
Zobacz więcej   

Słuchawki nauszne – 5 modeli polecanych przez naszych klientów

Zapoznaj się z opiniami naszych klientów, by wybrać funkcjonalne, estetyczne i dobre słuchawki nauszne.
Zobacz więcej   

Znajdź nas