Wybieramy monitor lub laptop – z matrycą błyszczącą czy matową?

Autor: Anna

Matryca w monitorze lub ekranie laptopa może być błyszcząca lub matowa. Wpływa to na odbiór wyświetlanego obrazu. Sprawdźmy, jaka matryca sprawdzi się w przypadku ekranów przeznaczonych do gier, a z jakich matryc będą korzystać graficy komputerowi.

Mężczyzna z laptopem na ławce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje matryc w monitorach;
  2. jakie są zalety matryc błyszczących;
  3. jakie są zalety matryc matowych.

Matryce w monitorach i laptopach – rodzaje

Kobieta korzysta z laptopa, na który pada światło z okna

Wybierając odpowiedni monitor lub ekran w laptopie, zwracamy uwagę na wiele aspektów. Po pierwsze jest to wielkość i rozdzielczość matrycy. Kolejny aspekt to wybór odpowiedniego typu matrycy – IPS, VA lub TN. W pierwszym przypadku możemy liczyć na szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie oraz satysfakcjonujące odwzorowanie kolorów. Jakość wyświetlanego obrazu na matrycach IPS stoi na dobrym poziomie. Główną wadą jest czerń, która bardziej przypomina ciemnoszary kolor. Matryce VA z kolei oferują krótki czas reakcji, również szerokie kąty widzenia i wysoki kontrast. Wyróżniają się zadowalająco odwzorowaną czernią. W przypadku matryc TN możemy docenić ich najczęściej niski koszt oraz bardzo krótki czas reakcji. Podczas wyboru odpowiedniego ekranu możemy zdecydować się na matrycę błyszczącą lub matową. Aby podjąć właściwą decyzję, poznajmy ich wady oraz zalety.

Matryca matowa – wady i zalety

Matowa matryca jest często stosowana zarówno w monitorach, jak i laptopach. Dobrze sprawdza się podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Oferuje ona mniej odbić i refleksów. Dzięki temu nasz wzrok nie męczy się zbyt szybko. Dobrej klasy matryca tego typu będzie również bardzo czytelna, bez względu na panujące warunki oświetleniowe. Łatwiej również utrzymać czystość ekranu, odciski palców i zabrudzenia są mniej widoczne. Patrząc na matową matrycę, nie zaznamy efektu odbicia lustrzanego, jak ma to miejsce w przypadku matryc błyszczących. Jakie wady mają ekrany matowe? Przede wszystkim niższy poziom kontrastu i gorsze nasycenie kolorów. Na matrycę matową powinniśmy zdecydować się w momencie, gdy dużo pracujemy przy komputerze. Laptopy z ekranem tego typu sprawdzą się również w podróży z racji dobrej widoczności w rozmaitych warunkach.

Polecane laptopy

Matryca błyszcząca – wady i zalety

Mężczyzna w okularach wpatrujący się w monitor

Matryca błyszcząca jest często stosowana w laptopach i trzeba przyznać, że przy pierwszym kontakcie takie ekrany robią wrażenie. Widzimy dobrze nasycone i wyraziste kolory. Satysfakcjonująco odwzorowana jest także czerń. Wyświetlany obraz jest kontrastowy, co przyciąga uwagę szczególnie podczas oglądania filmów i innych multimediów. Często laptopy i monitory z błyszczącą matrycą są tańsze od modeli z matrycą matową. Jakie są wady błyszczących matryc? Przeszkadzać nam może efekt lustra – na ekranie często będziemy widzieli własne odbicie oraz nasze otoczenie. Od ekranu odbijane są również refleksy świetlne. Wpływa to niekorzystnie na poziom zmęczenia wzroku. Przede wszystkim matryce błyszczące nie są odpowiednie dla grafików komputerowych oraz montażystów filmowych Wyświetlane kolory na ekranie powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie.

WARTO WIEDZIEĆ

Niektórzy właściciele laptopów błyszczących w walce z odblaskami uciekają się do zakupu naklejanej folii matowej, jest ją jednak trudno nałożyć, a do tego nie ma co liczyć na spektakularne efekty tego rozwiązania.

Matowa czy błyszcząca – wybieramy matrycę

Znając zalety oraz wady obu matryc, możemy wybrać, czy bardziej odpowiada nam ekran matowy czy błyszczący. Na rynku występują jeszcze takie rozwiązania, jak matryce antyodblaskowe i półmatowe. W obu przypadkach na ekranie znajduje się polaryzator – jest to dodatkowa powłoka, która ma na celu ochronę przed promieniami słonecznymi. Wśród ekranów przeznaczonych do pracy biurowej, podróży oraz grafiki zdecydowanie powinniśmy wybierać matrycę matową. Z kolei jeśli ekran ma nam służyć głównie do odtwarzania multimediów, to lepszym wyborem będzie matryca błyszcząca. Gracze z kolei mogą skusić się na oba typy matrycy – w zależności od tego, w jakich warunkach częściej toczą rozgrywkę.

Wśród ekranów z matrycą błyszczącą znajdziemy m.in. Apple Macbook Air 13. Został on wyposażony w 13,3-calowy ekran o rozdzielczości 1440 x 900 pikseli. Z kolei budżetowym modelem do domowego użytku z pewnością będzie ASUS X540LA-XX1306T. W tym przypadku błyszcząca matryca ma wielkość 15,6 cala oraz rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Ekrany z matową matrycą występują w przewadze. Wśród nich znajdziemy takie modele, jak Acer Aspire 5 A515-51G-77L9 i Dell Inspiron 3780. Pierwszy z nich został wyposażony w ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Drugi zaś ma 17,3 cala, a jego rozdzielczość to również Full HD. Szukając matowej matrycy, znajdziemy też mnóstwo modeli laptopów dla graczy od takich producentów, jak: Asus, Acer, Lenovo czy HP. Dobrym przykładem będzie Lenovo Legion Y530 z 15,6-calowym ekranem o rozdzielczości Full HD.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link