Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Laptop – matryca matowa czy błyszcząca?

Poleć znajomemu Drukuj
Jednym z podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem laptopa, jest to, jaka powinna być jego matryca, matowa czy błyszcząca. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, sprawdźmy więc, jakie są zalety i wady obu matryc.- czym charakteryzuje się matryca błyszcząca.
Mężczyzna z laptopem na ławce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są cechy matrycy matowej,

- czym charakteryzuje się matryca błyszcząca,

- jaka matryca w laptopie do gier, jaka matryca w laptopie do pracy,

Matryca matowa

Matryca matowa posiada specjalną powłokę zwaną polaryzatorem, która rozprasza światło zewnętrzne, dzięki czemu na ekranie widać znacznie mniej odblasków, co znacznie ułatwia pracę na zewnątrz i w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Dużo podróżujesz i często zabierasz ze sobą laptop? A może zdarza Ci się pracować na zewnątrz lub w mocno oświetlonych pomieszczeniach, np. wyposażonych w kilka źródeł światła? Wówczas laptop z matową matrycą będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Kobieta korzysta z laptopa, na który pada światło z oknaWarto dodać, że przy matrycy matowej w mniejszym stopniu męczą się oczy, dzięki czemu można dłużej pracować, ekran trudniej się brudzi, a odciski palców są mniej widoczne.
Są jednak także pewne wady matowej matrycy. Mniejszy kontrast i jaskrawość obrazu, a więc mniej żywe, wypłowiałe kolory mogą niektórym zwyczajnie przeszkadzać, zwłaszcza jeżeli używają laptopa do celów rozrywkowych.
Inną wadą jest wyższa ceną matryc matowych – zwykle są one stosowane w dość kosztownych notebookach biznesowych, w tanich modelach laptopów odnajdziemy je stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że w ogóle, czego przykładem mogą być dostępne w przystępnej cenie Kiano Elegance czy Lenovo IdeaPad 110S-11IBR.
Proponowane produkty:
Lenovo ThinkPad E590 15,6" Intel® Core™ i3-8145U - 4GB RAM - 1TB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
HP ProBook 430 G6 13,3" Intel® Core™ i5-8265U - 8GB RAM - 1TB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Lenovo ThinkPad L580 15,6" Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Lenovo ThinkPad E590 15,6" Intel® Core™ i5-8265U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Dell XPS 13 9380 13,3" Intel® Core™ i7-8565U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 <%– –%>

Matryca błyszcząca

Błyszczące matryce cechują żywsze, tzn. bardziej intensywne i nasycone kolory oraz większy kontrast, dzięki któremu czerń wydaje się głębsza, co oznacza, że obraz jest po prostu bardziej atrakcyjny wizualnie. Z tego względu laptopy z matrycą błyszczącą świetnie nadają się do zastosowań multimedialnych, np. do oglądania filmów czy grania w gry – aby dowiedzieć się, jaki model najlepiej nada się do tego zadania, przeczytaj nasz artykuł Jaki monitor do gier.Mężczyzna w okularach wpatrujący się w monitor
Najefektywniej matryca taka funkcjonować będzie w pomieszczeniu przyciemnionym – w innym wypadku trzeba mierzyć się z refleksami świetlnymi, czyli tzw. efektem lustra, który oznacza, że w słoneczne, jasne dni otoczenie odbija się w ekranie laptopa. Do tego ekran łatwiej ulega zabrudzeniom, a długa praca przed nim jest bardziej męcząca.
Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy matrycą matową i błyszczącą są matryce półmatowe, antyodblaskowe i antyrefleksyjne, które bazując na różnych technologiach skupiają się na rozpraszaniu promieni słonecznych. Ich producenci starają się połączyć zalety matryc matowych (brak odblasków) i błyszczących (żywsze i ostrzejsze kolory).

WARTO WIEDZIEĆ

Niektórzy właściciele laptopów błyszczących w walce z odblaskami uciekają się do zakupu naklejanej folii matowej, jest ją jednak trudno nałożyć, a do tego nie ma co liczyć na spektakularne efekty tego rozwiązania.

Oprócz tego głównego rozróżnienia rodzaje matryc są określane także ze względu na zastosowane w nich technologie – wyróżniamy ekrany LED i LCD, a w ich obrębie matryce takie jak IPS, TN, TFT, MVA i PVA. Jeśli chcesz wiedzieć, co kryje się za tymi skrótami, przeczytaj znajdujący się na naszej stronie artykuł Rodzaje matryc w monitorach.

Laptop do gier, laptop do pracy, laptop do multimediów – jaka matryca?

Jaka matryca w laptopie będzie odpowiednia do poszczególnych zastosowań? Jaką matrycę wybrać do laptopa do gier, a jaką do laptopa do multimediów i pracy?

Laptop budżetowy – jeśli szukasz laptopa oferującego dobry stosunek jakości do ceny, postaw na matrycę błyszczącą. Laptop z matrycą błyszczącą będzie tańszy w porównaniu do laptopa z matrycą matową, ale zaoszczędzoną kwotę możesz przeznaczyć na wybór laptopa z mocniejszym procesorem lub kartą graficzną.

Laptop do pracy – w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie laptop z matrycą matową. Laptop biznesowy z matrycą matową pozwoli Ci pracować w dowolnym miejscu, zapewni dobre kąty widzenia, nie będą Ci przeszkadzać refleksy świetlne,.

Laptop multimedialny – jeżeli komputer służy Ci do oglądania filmów i przeglądania internetu, wybierz model z matrycą błyszczącą przez wzgląd np. na nasycenie kolorów.

Laptop gamingowy – tak samo, jak w przypadku laptopa multimedialnego, laptop do gier może zapewnić Ci lepsze wrażenia wizualne, jeśli będzie wyposażony w matrycę błyszczącą.

Podsumowanie

Niektórzy nie są w stanie zrozumieć, jak można używać laptopa z matrycą błyszczącą, inni z kolei będą przekonywać, że zakup tego z matrycą matową jest pomyłką. Odpowiedź na pytanie „matryca matowa czy błyszcząca?” zależy tak naprawdę od Twoich konkretnych potrzeb i preferencji. Najlepszym sposobem na wyrobienie sobie zdania w tej kwestii jest przetestowanie poszczególnych rodzajów matryc w praktyce, jako że nawet wizyta w sklepie, gdzie panuje sztuczne oświetlenie, może nie dać Ci konkretnych odpowiedzi, wywołując mylne wrażenie co do cech danego urządzenia.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas