Laptop dla dzieci – zabawka czy urządzenie edukacyjne?

Autor: Ania K.

Pierwszy laptop to bardzo ważna inwestycja dla Ciebie i Twojego dziecka. Od jakości wykonania sprzętu będzie zależało bezpieczeństwo najmłodszego użytkownika. Pierwsze doświadczenia z laptopem mogą sprawić, że Twój potomek z ciekawością zacznie korzystać ze zdobyczy nowoczesnych technologii.


Przed zakupem konkretnego modelu warto rozważyć,czy Twoja pociecha jest w wystarczającym wieku, aby w pełni korzystać z większości proponowanych przez producentów funkcjonalności.

Najlepszy czas na pierwszy laptop

Według psychologów bezpiecznie jest kupić laptop dziecku w wieku powyżej 7 lat, jednak powinno ono korzystać z niego pod opieką rodziców. W wielu szkołach netbooki są integralną częścią lekcji, dlatego warto zapewnić uczniom dostęp do nich także w domu, gdzie mogą w spokojnej atmosferze powtarzać omawiany na zajęciach materiał.

Powstają też tak zwane wirtualne klasy – na specjalnych platformach internetowych współpracują ze sobą uczniowie, rodzice i nauczyciele. Do zakupu laptopa skłaniają akcje, których celem jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu – brak umiejętności korzystania z komputera w dzisiejszych czasach może skutkować dużymi trudnościami z opanowaniem nowych technologii w przyszłości.  

Tablet dla dzieci

Specjaliści z Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP – Aap.org) zalecają, aby dzieci do lat 2 nie korzystały z urządzeń elektronicznych, gdyż może to mieć negatywny wpływ na rozwój ich mózgu. „Najmłodsi najlepiej poznają świat poprzez interakcje z innymi ludźmi, a nie z ekranami” – można przeczytać na stronie Akademii. Po ukończeniu drugiego roku życia eksperci sugerują korzystanie z komputera i telewizji pod ścisłą kontrolą rodziców, nie dłużej niż 1–2 godziny dziennie.

I choć na rynku są dostępne laptopy – zabawki edukacyjne, przeznaczone dla dzieci od 6. miesiąca życia, warto wziąć pod uwagę sugestie AAP. Wśród negatywnych skutków nadmiernego użytkowania komputera i telewizji przez dzieci specjaliści z tej organizacji wymieniają problemy z koncentracją uwagi i snem, a także zaburzenia jedzenia. Z szerokiej oferty tabletów i laptopów na pewno wybierzesz urządzenie, które będzie dopasowane do potrzeb dziecka powyżej 2 roku życia.

Co dla dziecka – laptop czy tablet?

Według danych firmy badawczej Nielsen z 2011 roku aż 70% amerykańskich dzieci w wieku od 6 do 12 lat korzysta z tabletu. Popularność tych urządzeń w Polsce też stale rośnie – w 2014 roku 37% użytkowników internetu stanowili właśnie właściciele tabletów. Mogą się one wydawać atrakcyjniejsze dla dzieci ze względu na ich mobilność i kolorystykę, zwłaszcza jeśli włożymy je do specjalnie zaprojektowanej, dostępnej na rynku obudowy w kształcie ulubionej bajkowej postaci malucha. Obudowy są też dostępne w tradycyjnym wariancie, odpowiednim dla starszych dzieci. Tablety często mają swoich zwolenników wśród rodziców, którzy wykorzystują te urządzenia, aby zająć czymś pociechę podróżującą z nimi samochodem. To niewątpliwie duża zaleta tabletów – pod warunkiem, że będą one służyć do zabawy i rozwoju, a nie zastępować dziecku opiekunów.
 

TABLET DLA DZIECKA

ZALETY

WADY

Mały rozmiar, łatwy do przenoszenia w różne miejsca.

Dłuższe korzystanie z niego w szkole czy w przedszkolu bez dodatkowej klawiatury jest znacznie utrudnione.

Intuicyjny interfejs, tablety z przeznaczeniem dla dzieci często mają dodatkową nakładkę, która upraszcza system operacyjny przeznaczony dla starszych użytkowników.

Mniej wydajny od laptopa.

Programy do malowania i rysowania na ekranie.

Dłuższe korzystanie z niego – w porównaniu do laptopa z większą przekątną ekranu, ustawionego w odpowiednim miejscu – może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i postawę dziecka.

Tańszy od laptopa.

Nie sprawdza się, jeśli dziecko ma wykonać bardziej zaawansowane czy wymagające większego wysiłku zadanie – na przykład napisać dłuższy tekst, surfować dłużej po internecie.

Na rynku są dostępne modele specjalnie dla dzieci – z wieloma grami i aplikacjami, także takimi zaprojektowanymi tylko na urządzenia z ekranem dotykowym.

 

Idealny do oglądania obrazków, filmów czy słuchania muzyki.

 

Dla najmłodszych użytkowników obsługa za pomocą dotyku jest łatwiejsza niż za pomocą klawiatury i myszki/touchpada.

 

 
Dzieci bardzo lubią tablety, ponieważ są modne – korzysta z nich coraz więcej ich rówieśników i członków rodziny. Można potraktować je także jako „urządzenie przejściowe” – z którego dziecko uczy się korzystać, zanim dostanie laptop.
 

LAPTOP DLA DZIECKA

ZALETY

WADY

Na rynku są dostępne lekkie modele w niewielkich rozmiarach.

Droższy od tabletu.

Możliwość instalacji dodatkowych aplikacji dla dzieci.

Cięższy od tabletu.

Dostępne modele z ekranem dotykowym.

Mniej elegancki wygląd w porównaniu do tabletu.

Dziecko przyzwyczaja się do korzystania z tego urządzenia, które będzie mu przydatne w przyszłości.

Trudniejszy w obsłudze dla młodszych dzieci.

Wydajniejszy niż tablet.

 

Efektywniejszy niż tablet, zwłaszcza jeśli dziecko ma do wykonania zadanie wymagające spędzenia przed urządzeniem więcej czasu.

 

Przy zapewnieniu odpowiedniego miejsca, w którym dziecko będzie z niego korzystać, mniej szkodliwy dla zdrowia przy dłuższym użytkowaniu.

 


Jeśli zdecydowałeś się na tablet dla dziecka, powinieneś wziąć pod uwagę:

 • system operacyjny – największą popularnością cieszy się Android.
 • jakość wykonania obudowy – nie warto inwestować w najtańsze tworzywa sztuczne, obudowa powinna być też bardzo dobrze spasowana. Jeśli Twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym i może łatwo upuścić lub zniszczyć tablet, warto zadbać o to, aby był on wodoodporny i miał gumowe nakładki, które zamortyzują ewentualne uderzenie o ziemię. Dobrze, jeśli ekran jest także dodatkowo zabezpieczony, na przykład we wzmocnione szkło Gorilla Glass.
 • blokady rodzicielskie – pozwalają ograniczyć rodzaje przeglądanych przez dziecko stron internetowych, uniemożliwią dokonanie płatności w internecie i zainstalowanie nowej aplikacji.
 • funkcję kontroli czasu – umożliwia ono zaprogramowanie urządzenia tak, aby wyłączyło się o wyznaczonej godzinie.
 • dodatkowe gry i aplikacje dla dzieci – mogą zostać zainstalowane przez producenta lub być dostępne do pobrania w specjalnym sklepie internetowym. Aby Twój maluch się nie nudził, warto zapewnić mu duży wybór kolorowanek, bajek, programów do rysowania, gier logicznych i matematycznych. Na rynku są też dostępne dopasowane do wieku dziecka rozwojowe gry edukacyjne. Przed zakupem urządzenia dobrze sprawdzić, czy wszystkie aplikacje mają polską wersję językową.

 

 

Tablety do 500 zł z systemem Android oferują następujące marki: Lenovo, Kiano, Huawei.

Tablety do 1000 zł z systemem Android lub Windows 10 produkują m.in.: Lark, Samsung, Lenovo

 

Na rynku są także dostępne laptopy hybrydowe, w których klawiatura pełni funkcję stacji dokującej, a dotykowy ekran służy w tym zestawie jako tablet.

 

Poznaj różnice między laptopem a tabletem!
Polecane laptopy

Pierwszy laptop – nie warto przepłacać

Za pierwszy laptop dla dziecka nie warto przepłacać, pamiętaj jednak, że zbytnia oszczędność może niekorzystnie odbić się na jakości sprzętu. Laptop w przedziale cenowym od 1300 do 2000 złotych spełni wymagania początkującego użytkownika, a z czasem będzie można zainwestować w urządzenie lepszej jakości. Po pierwszych doświadczeniach dziecko sprecyzuje swoje wymagania i wybierze model, który najbardziej mu odpowiada.
 

Zobacz laptopy do 2000 zł

Laptop dla dzieci – ważne parametry

Wybierając parametry, jakie będzie miał laptop Twojego dziecka, warto wziąć pod uwagę potrzeby Twojej pociechy. Jeśli sprzęt posłuży jako konsola do gier, warto zainwestować w wydajniejszy procesor i matrycę o wysokiej rozdzielczości. Typowy laptop, wykorzystywany do nauki szkolnej i przeglądania internetu powinien mieć odpowiednią przekątną matrycy (optymalnie 15,6 cala) tak, aby nie męczyć wzroku użytkownika, i aby mógł on siedzieć przy ekranie w odpowiednim oddaleniu.

Jaki procesor w laptopie dla dziecka?

Najlepiej, aby miał 2 lub większą liczbę rdzeni. Ważny jest też inny parametr – szybkość procesora podawana w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz). Jednak dwurdzeniowy procesor o prędkości 1500 megaherców będzie szybszy niż jednordzeniowy o prędkości 2000 – warto mieć to na uwadze. Sprawdź też pojemność pamięci podręcznej CACHE – im jest większa, tym lepiej. Cenna okaże się też informacja o możliwości rozbudowy laptopa i zwiększenia pamięci RAM lub dysku twardego.
 

 

Karta graficzna

Najbardziej znani jej producenci to Intel, AMD oraz nVidia. Na rynku są dostępne:

 • karty graficzne dedykowane (instalowane w laptopach tej samej serii, występujące na oddzielnej płytce instalowanej na płycie głównej),
 • karty graficzne zintegrowane (zainstalowane jako część procesora),
 • karty graficzne 2w1 (karta graficzna zintegrowana i dedykowana; z tej ostatniej urządzenie zaczyna korzystać, gdy włączamy bardziej zaawansowane oprogramowanie np. gry wideo).


Najbardziej wydajne jest połączenie karty graficznej dedykowanej ze zintegrowaną, ale laptopy z takim rozwiązaniem są też z reguły droższe. Zintegrowana karta graficzna wystarczy do sprawnego wykonywania prac biurowych i oglądania filmów; karty dedykowane są polecane raczej dla graczy i profesjonalistów. Warto też zwrócić uwagę, czy karta graficzna ma własną pamięć RAM, czy współdzieloną – to pierwsze rozwiązanie sprzyja większej wydajności laptopa.

Pamięć RAM

Im jej więcej, tym lepiej, nie warto inwestować w laptopa z pamięcią RAM mniejszą niż 2 GB. Możliwość rozszerzenia pamięci RAM jest atutem.

Dysk twardy

Na rynku są dostępne dwa rodzaje dysków:

 • tradycyjny dysk magnetyczny (HDD) – dla dziecka pojemność między 300 a 700 GB powinna być wystarczająca, należy wziąć pod uwagę pojemność pamięci CACHE (im większa, tym lepiej) i prędkość dysku HDD (tu też działa zasada – im szybciej, tym lepiej);
 • dysk SSD – szybszy i bardziej odporny na uszkodzenia niż dysk tradycyjny, jednak też odpowiednio droższy. Dysk SSD jest drogim podzespołem, a więc dla osiągnięcia określonej ceny producenci instalują mniej wydajne podzespoły, np. procesor lub kartę graficzną, co może obniżyć ogólną wydajność laptopa.

Kamera, karta dźwiękowa, mikrofon, napęd CD/DVD

Te urządzenia są potrzebne do odtwarzania filmów i korzystania z multimediów oraz komunikatorów internetowych. Kamera powinna mieć możliwie wysoką rozdzielczość, najczęściej spotykana to między 1–2 megapikselami.
 


 

Wejście słuchawkowe i mikrofonowe w laptopie dla dziecka to podstawa – dzięki niemu będzie można podłączyć do niego nie tylko słuchawki czy mikrofon, lecz także wieżę audio. Warto poszukać też urządzenia z dobrej jakości kartą dźwiękową.

Napęd CD/DVD to standard w laptopach z matrycą 15,6 cala; w urządzeniach o mniejszej przekątnej ekranu nie jest powszechny. Można zdecydować się też na instalację napędu DVD Blu-Ray, który umożliwia oglądanie filmów w wyższej rozdzielczości; wzrasta jednak wtedy cena urządzenia.

Karta WiFi

Standard to karta WiFi wbudowana w laptop – dzięki niej dziecko będzie mogło surfować w sieci w domu oraz poza nim. Coraz częściej darmowy bezprzewodowy internet jest udostępniany w restauracjach, hotelach i na rynkach dużych miast – warto umożliwić dziecku korzystanie z tej dogodności. Bezprzewodowy internet to także wygoda w domu – laptop można wtedy swobodnie przenosić, nie martwiąc się o kable. W większości laptopów są zainstalowane karty 10/100/1000 Mbps, standard WiFi to 802.11 b/g/n.

Ważne złącza

 • wejście USB 3.1 – pozwala na bardzo szybkie przesyłanie danych, pod warunkiem że podłączono do niego urządzenie o odpowiadających mu parametrach. Coraz częściej jest standardem, warto jednak sprawdzić, czy wybrany laptop ma zainstalowane przynajmniej jedno wejście tego typu. Im więcej gniazd USB (nawet tych wolniejszych, USB 2.0), tym lepiej, gdyż dziecko będzie mogło podłączyć do laptopa większą liczbę urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarka, aparat fotograficzny, telefon etc.
 • gniazdo kart pamięci SD – można dzięki niemu odczytać karty SD z kamer lub aparatów fotograficznych. Są one powszechnie dostępne, jeśli jednak wymarzony laptop Twojego dziecka nie został w nie wyposażony, nie rezygnuj z zakupu – przejściówkę dla gniazda SD, którą można podłączyć do wejścia USB, kupisz za kilka złotych.
 • wejście HDMI i D-Sub – służą do podłączenia laptopa do rzutnika, telewizora lub zewnętrznego monitora.

Bateria lub akumulator

Zwróć uwagę na podany przez producenta czas pracy laptopa na baterii oraz jej pojemność wyrażoną w miliamperogodzinach. Oczywiście – im wyższy ten ostatni parametr, tym lepiej, często jednak wydajniejsze laptopy zużywają więcej energii i duża pojemność baterii nie oznacza w ich przypadku możliwości długiej pracy laptopa, jeśli nie jest podłączony do zewnętrznego źródła zasilania. Dlatego tak ważna okazuje się informacja o maksymalnym czasie pracy na danej baterii. Pamiętaj, że producenci podają wartości uśrednione, które mogą być mniejsze lub większe od tych, jakie wystąpią podczas używania sprzętu przez Twoje dziecko. Najczęściej spotykane na rynku są baterie litowo-jonowe.

Obudowa laptopa dla dziecka

Ze względu na to, że łatwo może zostać zniszczona, musi być trwała i wytrzymała, wykonana z dobrej jakości tworzywa. Najlepszym połączeniem jest stop aluminium i magnezu, zastosowanie tych materiałów znacznie podniesie jednak cenę urządzenia. Mając do wyboru elegancki i smukły laptop wykonany z gorszej jakości materiałów i mniej atrakcyjny z wyglądu, ale trwalszy, warto postawić na ten drugi. Ze względów praktycznych lepiej zainwestować w matowy model, na którym nie zostają odciski palców.

Obudowa laptopa dla dziecka powinna być bardzo dobrze spasowana – jeśli ten warunek nie zostanie zachowany i elementy będą luźne lub niebezpiecznie wystające, Twoja pociecha może się o nie łatwo zranić. Sposób na sprawdzenie trwałości obudowy to zamknięcie laptopa i punktowe delikatne naciśnięcie „z góry” – jeżeli obudowa się wtedy ugina, możemy wątpić w jej trwałość.

Klawiatura

Warto zainwestować w klawiaturę wodoodporną, która zapobiegnie awarii laptopa w przypadku jego zalania. Na rynku są dostępne:

 • klawiatury mechaniczne – wysokiej jakości, słychać jednak uderzanie w klawisze; umożliwiają szybkie i płynne pisanie.
 • klawiatury membranowe – niższej jakości, bardzo ciche. Pisanie bywa w nich utrudnione (trzeba mocno naciskać klawisze). Zostały zastosowane w znanym, budżetowym laptopie dla dzieci. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju klawiatury pod kątem użytkowania przez najmłodszych jest fakt, że nie można z niej usunąć pojedynczego klawisza, co chroni dzieci np. przed połknięciem małych elementów. 

Klawiatura podświetlana może być przydatna dla maluchów, które będą się uczyć bezwzrokowo pisać na laptopie.
 


Matryca

Najbardziej optymalna to ta z przekątną 15,6 cala – mniejszy ekran (o przekątnej 10 lub 13 cali) zmusza wzrok do większego wysiłku, co może mieć nieodwracalne, szkodliwe dla zdrowia skutki, zwłaszcza dla dzieci. Matryca matowa zapewnia większy komfort pracy, szczególnie podczas użytkowania jej na zewnątrz lub w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach – nie odbija się w niej bowiem otoczenie. Przewagą matrycy błyszczącej są natomiast intensywne, wyglądające bardziej estetycznie kolory. Jest też tańsza od swojego matowego odpowiednika i łatwiej dostępna na rynku.

Szczegółowe porównanie matrycy matowej i błyszczącej znajdziesz tutaj.

Waga laptopa

Warto wziąć ją pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy dziecko zamierza zabierać ze sobą urządzenie do szkoły. Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka uczeń nie powinien dźwigać ciężarów, które ważą więcej niż 15% wagi jego ciała. Laptop, który będzie przenoszony razem z plecakiem pełnym zeszytów i książek, powinien być możliwie jak najlżejszy. Niestety, im mniejsza waga urządzenia, tym ono droższe.

Gwarancja i dodatkowe ubezpieczenie

Przed zakupem laptopa dla dziecka upewnij się, jak długo będzie obowiązywać gwarancja przyznana na sprzęt – nie warto inwestować w zakup, jeśli będzie ona wynosić mniej niż 2 lata. Sprawdź też, czy jest to usługa typu door to door, która obejmuje odbiór uszkodzonego urządzenia i dostarczenie go z powrotem do Twojego mieszkania, czy będziesz musiał odesłać je do sklepu albo od razu do serwisu producenta. Zdarza się, że czas obowiązywania gwarancji różni się w zależności od podzespołów, których ona dotyczy.

Na rynku są też dostępne dodatkowe ubezpieczenia laptopów pokrywające naprawę w wielu przypadkach, na przykład uszkodzenia mechanicznego czy zalania. W RTV Euro AGD możesz także wykupić Pakiet Bezpieczny Laptop – obejmuje pomoc w odnalezieniu i odzyskaniu zaginionego sprzętu. W przypadku urządzenia dla młodszego dziecka, które może potraktować laptopa jako nową, odporną w jego odczuciu na zniszczenia zabawkę, taka inwestycja będzie opłacalna.

Dodatkowe wyposażenie, urządzenia peryferyjne

Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych i przydatnych w codziennej pracy na laptopie akcesoriów. Do podstawowych należą:

 • myszka – dla dziecka wygodniejsza i bezpieczniejsza będzie myszka bezprzewodowa, uniknie ono wtedy przypadkowego strącenia laptopa po tym, kiedy zapląta się w kabel;
 • drukarka – w zależności od potrzeb – atramentowa (jeśli będziecie drukować rzadko i małą liczbę stron, tańsza) lub laserowa (przydatna w domach, w których drukuje się często i dużą liczbę stron);
 • pendrive – dostępne są różne kształty i projekty (na przykład przypominające bajkowe postaci);
 • dysk zewnętrzny – jeśli dziecko będzie potrzebowało przenieść dużą ilość danych na inne urządzenie, na przykład w szkole;
 • torba na laptopa – przydatna, jeśli Twoja pociecha będzie używać laptopa w szkole lub u przyjaciół;
 • podkładka chłodząca – zapobiegnie przegrzaniu się laptopa.

Zdarza się, że producent laptopa chce zachęcić do jego zakupu, proponując dodatkowe akcesoria lub oprogramowanie – warto przeanalizować wybraną ofertę także pod tym kątem.

 

Zobacz ofertę akcesoriów do laptopów dostępnych w naszym sklepie!Oprogramowanie laptopa dla dziecka

Wybór oprogramowania zależy od potrzeb dziecka. System operacyjny powinien być możliwie prosty w obsłudze, dlatego dla najmłodszych jest polecany Windows 8, którym steruje się za pomocą pojedynczych lub podwójnych kliknięć; łatwo też zmienić jego ustawienia. Później będzie można zainwestować w bardziej zaawansowany system iOS dostępny na MacBookach firmy Apple. Na pewno warto zaopatrzyć komputer w podstawowy pakiet Office i aplikacje edukacyjne (na rynku jest dostępny np. możliwy do zainstalowania na dowolnym urządzeniu z pendrive’a program Sugar), uważaj jednak, aby za bardzo nie przeładować laptopa – dziecku może być trudno się odnaleźć w dużej liczbie programów.

Bardzo ważną kwestią jest instalacja oprogramowania antywirusowego. Możesz wybierać spośród wersji płatnych, oferujących lepszą ochronę, jak na przykład:

 • Kaspersky
 • Eset
 • McAfee
 • G Data
 • Symantec Norton

 

Sprawdź ceny programów antywirusowych w naszym sklepie!

Do najpopularniejszych bezpłatnych programów antywirusowych należą:

 • Avast!
 • ZoneAlarm
 • Ad-Aware
 • Comodo
 • AVG

Blokada rodzicielska

Jako rodzic powinieneś towarzyszyć swojemu dziecku podczas korzystania z laptopa – dzięki temu wyrobisz w nim odpowiednie nawyki, nauczysz wybierać dostępne w internecie materiały i zapobiegniesz temu, by cały swój wolny czas poświęcało na przykład na gry komputerowe. Warto także zainstalować w laptopie programy blokujące nieodpowiednie lub zagrażające dla Twojej pociechy treści; na przykład:

 • Beniamin
 • Child Control
 • Anti Porn
 • Alladyn (przeglądarka internetowa dla dzieci w wieku przedszkolnym)
 • Qustodio
 • Open DNS Family Shield
 • CzasoWyłącznik

 

Ustawienia bezpieczeństwa ma zarówno system Windows 8, jak i laptopy firmy Apple. W przypadku systemu firmy Microsoft wystarczy uruchomić funkcję Family Safety, dzięki której możesz określić, jak długo dziecko będzie korzystało z komputera, oraz filtrować strony internetowe przeglądane przez pociechę pod kątem ustalonych wcześniej parametrów. Rozwiązania z zakresu kontroli rodzicielskiej są też dostępne w tabletach – jeśli odpowiednie aplikacje nie zostały dołączone do systemu operacyjnego, można ściągnąć na przykład popularny program „Tryb dziecka”.
 


Stanowisko komputerowe dla dziecka

Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom korzystania z laptopa przez malucha, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym będzie pracował z urządzeniem najczęściej. Stanowisko komputerowe nie może być zanadto oświetlone – dzięki temu unikniemy męczących wzrok odblasków na ekranie (warto też kupić rolety do pokoju). Wymiary krzesła i biurka muszą umożliwić dziecku postawienie stóp na podłodze, warto też zaopatrzyć się w odpowiedni podnóżek. Meble nie mogą mieć ostrych kantów. Jako rodzic powinieneś  czuwać nad tym, aby w trakcie pracy Twoja pociecha utrzymywała wyprostowaną postawę. Zadbaj także o to, by ekran znajdował się na wysokości wzroku malucha.

Pierwszy laptop – pierwsze kroki

Co zrobić przed wyborem laptopa? Po przeanalizowaniu potrzeb dziecka i wypisaniu najważniejszych wymagań sprzętowych warto skorzystać z porównywarki produktów dostępnej w sklepach internetowych takich jak RTV Euro AGD. Wpisując podstawowe parametry, jak: matryca, procesor, pamięć RAM, waga, otrzymujesz listę laptopów spełniających te wymagania. Po wyborze kilku modeli dobrze sprawdzić ich recenzje, które często są dostępne na stronie sklepu internetowego. Po tym możesz od razu zamówić odpowiedni model lub wstąpić do sklepu stacjonarnego, aby dodatkowo przetestować sprzęt.

Laptop dla dzieci – podsumowanie

Bezpieczeństwo, wygoda, solidne wykonanie – to podstawowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem pierwszego laptopa dla dziecka. Wybierając odpowiednie parametry techniczne, a także instalując zgodne z potrzebami Twojej pociechy oprogramowanie i blokadę rodzicielską, zadbasz o to, aby jego pierwsze doświadczenia z tym urządzeniem umożliwiły mu w przyszłości efektywną pracę z laptopami.


Zobacz też, jak wybrać laptopa


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny