Płyta główna do gier – jaką wybrać?

Autor: Klaudia

Płyta główna jest niezwykle istotną częścią każdego komputera. Od jej parametrów zależy bardzo wiele rzeczy, np. liczba złączy czy możliwości podkręcania procesora. Czym więc kierować się przy jej wyborze? Na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zakupu?

Komputer dla gracza – gniazdo na procesor na gamingowej płycie głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka płyta główna będzie najlepsza dla gracza
  2. czym kierować się przy zakupie
  3. na które modele płyt głównych zwrócić uwagę

Jaka płyta główna będzie dobra dla graczy?

Płyta główna do komputera dla gracza

Na płycie głównej nie powinno się oszczędzać, jeżeli chce się mieć sprzęt na lata i go nieco ulepszać w obrębie tej samej obudowy. Nie oznacza to jednak wcale, że tego typu sprzęt musi być drogi, ponieważ solidne płyty główne da się kupić już za kilkaset złotych.

Szczególnym rodzajem tych podzespołów są płyty główne dla graczy. Nie zawsze producenci oznaczają swoje produkty jako płyty główne do gier, ale dość szybko można się zorientować, że mamy do czynienia właśnie z tego typu podzespołami. Po czym to poznać? Dobra płyta główna do gier to taka, która daje szerokie możliwości. Przede wszystkim umożliwia podpięcie wielu urządzeń. Dla graczy bez wątpienia są nimi myszki gamingowe, gamepady, a także słuchawki czy mikrofony.

Najlepsza płyta główna do gier daje szerokie pole do popisu w kwestii ulepszania sprzętu. Wiadomo, że technika ciągle przyspiesza, dlatego warto kupić taką płytę główną, która posłuży przez dłuższy czas. Będzie się do niej wówczas dobierać więcej pamięci operacyjnej RAM, dokładać nowe dyski twarde czy wymieniać kartę graficzną na lepszą, ale wciąż kompatybilną. Należy wziąć to pod uwagę, gdyż wydatek na dobrej jakości płytę główną pozwala w dłuższej perspektywie uniknąć wymiany wszystkich podzespołów, co jest o wiele bardziej kosztowne.

Polecane płyty główne
  • 359 zł
  • 1 679 zł
  • 399 zł
  • 829 zł
  • 299 zł

Jakie płyty główne dla graczy warto kupić?

Płyta główna do komputera dla gracza z zainstalowanym procesorem

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka płyta główna do gier będzie dobrym wyborem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ najpierw trzeba się zdecydować na model procesora. Są bowiem na rynku płyty główne kompatybilne z jednostkami centralnymi AMD oraz takie, które pasują do procesorów firmy Intel. Socket, czyli gniazdo procesora, pasuje do konkretnych modeli, dlatego warto zapoznać się z listą obsługiwanych. Da się jednak kupić płytę główną, która jest dosyć uniwersalna.

Tania płyta główna do gier, która obsługuje wiele typów procesorów, to np. MSI Z390-A PRO. Pasuje ona do jednostek Intel Core i3, i5, i7, i9 oraz Pentium. Na pewno stanowi to jej dużą zaletę, bo przy wymianie jednostki centralnej na lepszą można pozostawić poprzednią płytę główną. Ważną informacją jest z całą pewnością typ gniazda procesora – socket 1151; typ chipsetu to natomiast Intel Z390. Na uwagę zasługuje bez wątpienia to, że maksymalna wielkość pamięci RAM dla płyty głównej to aż 64 GB. Obecnie komputery nie są raczej tak obciążane, aby musiały wykorzystywać aż tak duże zasoby pamięci operacyjnej, aczkolwiek w przyszłości może się to zmienić. Dla graczy pewien zapas w tym względzie (nawet spory) jest istotny, ponieważ mają oni wówczas pewność, że rozgrywka będzie w pełni płynna. Skoro już o pamięci RAM mowa, to częstotliwość, z jaką pracuje, wynosi 2250 MHz oraz 4400 MHz. Do tej płyty głównej można podpiąć 6 urządzeń SATA 3. Posiada ona także 6 złączy USB 2.0, tyle samo złączy USB 3.0/3.1 Gen1 oraz 2 złącza USB 3.1 drugiej generacji.

Inna niedroga płyta główna, odpowiednia dla graczy preferujących procesory AMD, to chociażby MSI B450M MORTAR MAX. Częstotliwość pracy pamięci RAM dla tej płyty głównej to 1866, 2133 oraz 2400 MHz w standardowej wersji, jednak może ona znacznie przyspieszyć (nawet dwukrotnie) po podkręceniu. Ten model płyty głównej z socketem AM4 obsługuje procesory AMD Ryzen (typ chipsetu AMD B450). Posiada on zadowalającą liczbę złączy, dlatego jako solidny i niedrogi sprzęt dla graczy może być wystarczający.

Płyta główna a procesor

Do procesorów AMD Ryzen pasuje również płyta główna Gigabyte X570 AORUS ELITE. Na uwagę w tym modelu zasługuje przede wszystkim możliwość rozbudowy pamięci operacyjnej RAM nawet do 128 gigabajtów. Płyta główna Gigabyte jest wyposażona w dwukanałową obsługę pamięci oraz wbudowany układ dźwiękowy Realtek ALC1200. Wśród wejść i wyjść znaleźć można m.in. gniazdo HDMI, 4 złącza USB 2.0, a także po 2 złącza PCI-E 16x i PCI-E 1x.

Osoby, które chcą wyposażyć swój komputer w jednostkę centralną Intela, mogą wybrać płytę główną ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING. Jest ona kompatybilna z procesorami Core i3, i5, i7 oraz i9. Częstotliwość pracy pamięci RAM dla tej płyty głównej dla graczy zwiększa się nawet dwukrotnie po zaawansowanym overclockingu. Wśród złączy znajdziemy m.in. po 4 wejścia USB 3.1 pierwszej i drugiej generacji, gniazdo HDMI, DisplayPort, 2 złącza PCI-E 16x, 3 złącza PCI-E 1x oraz złącze PCI-E 8x.

Kompatybilny z procesorami Intel ósmej generacji oraz dziewiątej generacji Coffee Lake jest sprzęt ASrock Z390 Taichi. Ta płyta główna do gier ma 4 wejścia DDR4, a maksymalna pamięć RAM, jaką obsługuje, to 64 gigabajty. Częstotliwość pracy pamięci operacyjnej waha się od 2133 MHz do 4200 MHz (po gruntownym podkręceniu). Do płyty głównej można dopasować 6 urządzeń SATA 3. Ma ona również 2 złącza M2. Ten model ASrock do procesorów Intel obsługuje SLI, a także CrossFire.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link