Karty pamięci, statywy, ładowarki do baterii oraz torby – czyli wszystkie akcesoria potrzebne każdemu miłośnikowi fotografii

Autor: Joanna

Chcąc robić dobre zdjęcia, oprócz odpowiedniego aparatu fotograficznego będziesz potrzebować szeregu akcesoriów. Karta pamięci, statyw do aparatu, torba czy ładowarka do baterii – oto najważniejsze z nich. Podpowiadamy, dlaczego warto je mieć i jak wybrać najlepsze modele.

Lustrzanka na elastycznym statywie do aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co musisz wiedzieć o kartach pamięci,

- jaki statyw do aparatu wybrać,

- o czym pamiętać, kupując ładowarkę do baterii,

- czym wyróżnia się dobra torba fotograficzna.

Karta pamięci do aparatu – jaką wybrać?

Pojemna karta pamięci to podstawowe akcesorium, w które musisz zaopatrzyć się jeszcze zanim zaczniesz robisz zdjęcia. To podstawowy nośnik, na którym aparaty cyfrowe zapisują fotografie, bo wbudowana pamięć wewnętrzna pozwoli Ci na zapis tylko kilku testowych ujęć.
W aparatach cyfrowych – zarówno lustrzankach, jak i kompaktach – stosuje się karty w standardzie SD. Główną zaletą tego nośnika jest duża pojemność i niewielkie rozmiary, dzięki którym karty można łatwo przechowywać i wymieniać. Inną ważną kwestią w przypadku kart pamięci do aparatu jest prędkość zapisu – im lepsza klasa prędkości, tym płynniej będzie działał Twój sprzęt. Karty o różnych pojemnościach znajdziesz w sklepie RTV Euro AGD, klikając tutaj.

WARTO WIEDZIEĆ

Karty SD są dostępne na rynku w formacie SDHC, który oferuje pojemność maksymalnie do 32 GB, oraz SDXC, od których możesz oczekiwać pojemności od 64 GB wzwyż. Przed zakupem nowych kart pamięci sprawdź, czy Twój aparat obsługuje dany format.

Idealny statyw do aparatu – co musisz wiedzieć?

Statyw Camrock TE68Statyw do aparatu jest dodatkiem, którego nie musisz używać, ale który znacznie zwiększy jakość Twoich zdjęć i sprawi, że będą wyglądać bardziej profesjonalnie. Najczęstszym błędem amatorów fotografii jest bowiem słaba ostrość i rozmazany obraz. To szczególnie częsty problem, jeśli robisz zdjęcia w słabo oświetlonych pomieszczeniach, co wymusza użycie dłuższego czasu ekspozycji. W efekcie tego aparat rejestruje wszelkie drżenia Twojej dłoni – nawet te najdrobniejsze. Problem rozwiąże dobry statyw, taki jak tripod Camrock TE68, który zapewni stabilne podparcie i pozwoli na wykonywanie ostrych jak brzytwa zdjęć.
Kolejnym powodem, dla którego warto posiadać statyw do aparatu, jest możliwość wyzwalania migawki przy użyciu samowyzwalacza lub zdalnego pilota. W ten sposób cała grupa znajomych znajdzie się w kadrze – bez konieczności wyznaczania osoby, która zrobi zdjęcie pozostałym. Więcej wskazówek o wyborze statywu przeczytasz w artykule Jak wybrać statyw do aparatu – kilka praktycznych porad.

  • 129,99 zł
  • 439 zł
  • 179,99 zł
  • 147,99 zł
  • 469 zł

Ładowarka do baterii – o czym pamiętać przy wyborze?

Nie ma chyba nic gorszego podczas ekscytującego wyjazdu z rodziną, niż rozładowujący się aparat fotograficzny. Żeby uniknąć powrotu z wakacji bez pamiątki w postaci świetnych zdjęć, pamiętaj o zabraniu ładowarki do baterii. To niewielkie narzędzie podłączone do gniazdka elektrycznego ponownie naładuje baterie AA potrzebne do korzystania z aparatu lub akumulator litowo-jonowy, w jaki wyposażony jest zwykle bardziej zaawansowany sprzęt, np. lustrzanka.
Fotograf wkłada aparat do torby fotograficznejKupując ładowarkę do baterii do aparatu, zwróć uwagę, czy zgadza się rodzaj stosowanych baterii. Niektóre produkty, na przykład Hahnel UniPal mini są uniwersalne i pozwalają na ładowanie akumulatorków AA i AAA, a także innych typów baterii. Do ładowania akumulatorów służą specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane ładowarki. Kupując takie urządzenie upewnij się, czy na pewno jest kompatybilne z modelem akumulatorów stosowanych w Twoim aparacie cyfrowym.

Jak wybrać praktyczną torbę fotograficzną?

Do przemieszczania się z aparatem, obiektywami i dodatkowymi akcesoriami przyda Ci się wygodna torba fotograficzna. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, że chroni cenny sprzęt przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi, a jej liczne kieszonki i przegródki pozwalają np. na szybką wymianę obiektywów bez długiego szperania w zakamarkach plecaka.
Na rynku są dostępne liczne modele toreb, które możesz dobrać do swoich potrzeb, budżetu i typu używanego przez Ciebie sprzętu – sprawdź w sklepie, która torba będzie najlepsza. Dany model będzie pasował do małego aparatu kompaktowego, a inny do lustrzanki, zwłaszcza jeśli na co dzień używasz dwóch lub trzech obiektywów. Sprawdź, czy na pewno zmieścisz w środku wszystkie potrzebne akcesoria – lepiej jest zostawić więcej miejsca, niż upychać sprzęt i narażać go na uszkodzenia.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link