Kamera internetowa – który model warto wybrać?

Autor: Anna

Korzystanie z kamerki internetowej jest coraz powszechniejsze. Zwłaszcza w obecnej sytuacji sprzęt ten umożliwia komunikację na odległość. Służyć może on do naprawdę wielu zadań – pomocny bywa w pracy (chociażby podczas telekonferencji), ale także przydaje się do streamowania i oczywiście znacznie ułatwia komunikację międzyludzką, gdy osoby nie mogą się spotkać. W tym ostatnim przypadku od lat znane są programy (np. Skype), do korzystania z których kamera internetowa jest absolutnie podstawowym narzędziem.

Kamera internetowa na monitorze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na jakie parametry kamery internetowej trzeba zwrócić uwagę
  2. które kamery internetowe są godne polecenia

Jakie parametry kamery internetowej są istotne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką kamerę internetową wybrać. Kupując sprzęt tego rodzaju, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Najbardziej istotnym z nich jest oczywiście jakość obrazu. Od tego bowiem jest uzależnione to, czy szczegóły widziane przez osobę nagrywającą w rzeczywistości mają swoje odzwierciedlenie na monitorze czy ekranie. Jaka jest najlepsza kamera internetowa, jeżeli w największym stopniu bierzemy pod uwagę właśnie rozdzielczość i jakość obrazu? Najbardziej odpowiednia będzie kamera Full HD, czyli taka, której rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 pikseli. Taka jakość obrazu pozwoli na komfortowe nagrywanie, a wszystkie szczegóły będą bardzo dobrze widoczne.

Kamera USB zamocowana na monitorze

Najlepsze kamerki internetowe są sprzętem wielofunkcyjnym. Co to oznacza? Oprócz nagrywania obrazu zapewniają również rejestrowanie dźwięku. Jeżeli więc ktoś zastanawia się, jaką kamerę internetową kupić, powinien zdecydować się na taką, która będzie miała wbudowany mikrofon. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ dzięki możliwości nagrywania obrazu i dźwięku jednocześnie nie musimy kupować żadnych dodatkowych elementów.

Wiemy, jak wielofunkcyjnym sprzętem jest kamera internetowa. Jaka natomiast będzie najlepsza do różnych aktywności? Jeżeli w planach mamy przede wszystkim korzystanie z komunikatorów, może wystarczyć nawet niedroga kamerka o przyzwoitej rozdzielczości, np. 1280 x 720 pikseli. Taki sprzęt to koszt około 200 złotych. Absolutnie podstawowa rozdzielczość to 640 x 480 pikseli i w tym przypadku ceny są naprawdę atrakcyjne. Taką kamerkę do podstawowych zadań kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Są jednak osoby, które pytają, jaka kamera internetowa do streamowania będzie najlepsza. Tutaj odpowiednia okaże się taka, która obsługuje rozdzielczość Full HD i ma dobry mikrofon do zbierania dźwięku. Jakość obrazu podczas transmisji na żywo, gdy obraz jest przesyłany na bieżąco, może nieco się pogarszać, dlatego rozdzielczość powinna być najwyższa z możliwych.

Polecane kamery internetowe
  • 499 zł
  • 579 zł
  • 119,99 zł
  • 99,99 zł
  • 699 zł

Jakie kamery internetowe warto sprawdzić?

Skoro wiadomo już, jakie cechy musi mieć dobra kamerka internetowa, warto przejść do przeglądu rynku, aby dowiedzieć się, jakie sprzęty tego rodzaju są godne uwagi.

Dla wielu osób bardzo istotnym kryterium przy doborze sprzętu jest jego cena. Jeżeli ktoś zastanawia się, jaka tania kamera internetowa spełni podstawowe funkcje, to może wybrać sprzęt Defender C-090. Czy stanowi on przykład tego, jaka powinna być kamera do 100 zł? Bardzo możliwe. Rozdzielczość tej kamerki nie jest zbyt imponująca, ponieważ wynosi 640 x 480 pikseli. Jednak za tak okazyjną cenę i tak nie ma na co narzekać. Ta niedroga kamera internetowa Defender ma wszystko, co powinno mieć urządzenie tego rodzaju – wbudowany mikrofon, a także sensor CMOS, dzięki któremu jakość obrazu będzie na zadowalającym poziomie. Kamerkę podłącza się do portu USB.

Kamerka do komputera

Są rzecz jasna osoby, które po pierwsze mają nieco większy budżet, a po drugie – chcą otrzymać lepszą jakość obrazu. Jaka kamera internetowa Full HD będzie dobrym wyborem? Tracer WEB007 to niedrogi sprzęt, który umożliwia nagrywanie w wysokiej rozdzielczości – można wybierać pomiędzy 1080p oraz 720p. Ta kamerka Tracer automatycznie ustawi ostrość i skoryguje światło, dzięki czemu obraz będzie świetnej jakości nawet przy gorszym oświetleniu. Co warte podkreślenia, urządzenie to jest wyposażone w funkcję aparatu cyfrowego z manualnym focusem. Prawdziwą przyjemnością będzie tu zatem nie tylko nagrywanie, ale i fotografowanie.

Nieco mniejszą, lecz także bardzo dobrą rozdzielczość, zapewnia kamerka Trust Trino HD. Obraz w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli to również bardzo dobra jakość. Podobnie jak sprzęt Tracer, ta kamerka Trust jest wyposażona w funkcję aparatu cyfrowego. Trzeba wspomnieć oczywiście o wbudowanym mikrofonie oraz sensorze CMOS.

Nagrywanie w trzydziestu klatkach na sekundę w rozdzielczości 720p oraz 1080p jest możliwe dzięki kamerce Creative Live! Cam Sync 1080P. To naprawdę znakomite parametry, a do tego na uwagę zasługuje to, że ta czarna kamera internetowa jest też wyposażona w funkcję aparatu cyfrowego. Do tego ma jeszcze sensor CMOS oraz wbudowany mikrofon, który solidnie zbierze dźwięk.

Solidność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo powinna zapewnić kamera Honeywell Lyric C1. Jest to sprzęt nagrywający w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, a jego główne przeznaczenie to zapewnienie bezpieczeństwa w domu. Sygnał na smartfon o niepokojących zdarzeniach to gwarancja, że nawet osoby przebywające poza domem będą mogły monitorować, czy wszystko jest w porządku.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link