Czym są kable o nazwie RJ45?

Autor: Mariusz

Większość ludzi nie interesuje się złączem RJ45, jeżeli nie ma potrzeby podłączenia domowych urządzeń do internetu. Współcześnie wśród użytkowników elektroniki przyjęły się pewne uproszczenia, które w mowie potocznej są akceptowane i stanowią ułatwienie w poszukiwaniu oraz kupowaniu kabli sieciowych. W artykule postaramy się to zaznaczyć oraz wspomnieć o pochodzeniu samej nazwy RJ45.

Kabel RJ45 w dłoni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest RJ45
  2. jakie są rodzaje kabli sieciowych

Co to jest RJ45?

Kabel RJ45 na białym tle

Skąd wzięła się nazwa RJ45? Dlaczego ten standard złącza jest określany właśnie w ten sposób? Jak to zwykle bywa, wyjaśnienie będzie wymagało skorzystania z języka angielskiego. RJ to nic innego, jak skrót od Registered Jack. Ten standard został zapoczątkowany przez Universal Service Ordering Code (USOC) w latach 70. XX wieku. Mamy zatem interfejs Registered Jack 45, który jest standardem wykorzystywanym w podłączaniu niektórych modemów, lecz współcześnie przyjęło się stosować to jako synonim dla złącza 8P8C i tak już zostało w mowie potocznej. W związku z tym dziś bardzo powszechne jest uproszczenie w postaci naprzemiennego stosowania nazw RJ45 oraz 8P8C w znaczeniu złącz wykorzystywanych do kabli w sieciach Ethernet.

To, co interesuje zwykłego użytkownika elektroniki, to uproszczone określenie kabla sieciowego RJ45 jako produktu, który posłuży mu do podłączenia laptopa czy komputera stacjonarnego do internetu. Oczywiście kabel sieciowy może być wykorzystywany także do podłączania innego rodzaju urządzeń, na przykład konsoli do gier czy telewizora. Wszystko sprowadza się do tego, że rozpoczynamy poszukiwania kabli RJ45 wtedy, gdy akurat zaistnieje potrzeba podłączenia różnego rodzaju elektroniki domowej do internetu.

Polecane kable komputerowe
  • 24,99 zł
  • 44,99 zł
  • 29,99 zł
  • 6,99 zł
  • 24,99 zł

To, co interesuje zwykłego użytkownika elektroniki, to uproszczone określenie kabla sieciowego RJ45 jako produktu, który posłuży mu do podłączenia laptopa czy komputera stacjonarnego do internetu. Oczywiście kabel sieciowy może być wykorzystywany także do podłączania innego rodzaju urządzeń, na przykład konsoli do gier czy telewizora. Wszystko sprowadza się do tego, że rozpoczynamy poszukiwania kabli RJ45 wtedy, gdy akurat zaistnieje potrzeba podłączenia różnego rodzaju elektroniki domowej do internetu.

Różne rodzaje kabli sieciowych

Kable RJ45

Kable sieciowe występują w różnych odmianach, więc można wymienić te najpowszechniejsze. UTP, czyli Unshielded Twisted Pair, to kabel sieciowy nieekranowany. Stosuje się go w połączeniach informatycznych i umożliwia przesyłanie oraz pobieranie danych z różną prędkością, co jest uzależnione od kategorii kabla. Przykładowo kategoria 5 pozwala na prędkość do 100 Mb/s. STP, czyli Shielded Twisted Pair, to kabel ekranowany, wyposażony w oplot i uziemienie. Taka skrętka jest ekranowana folią, a dodatkowo ekranowane są również poszczególne pary przewodów. Dzięki temu uzyskuje się ochronę przed niepożądanym wpływem elektromagnetycznym. FTP, czyli Foiled Twisted Pair, ma ekran foliowy i uziemienie. Sprawdzi się w miejscach z zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Warto zaznaczyć, że w warunkach domowych kable UTP są z reguły wystarczające. Ponadto dobrze będzie wspomnieć o kategoriach kabli sieciowych. Podkreślaliśmy już, że ma to związek z przepustowością. Powinno się zatem zwracać na to uwagę, bo wyższa kategoria pozwoli na większą przepustowość.

Jest jeszcze coś takiego, jak kable do internetu, które są hybrydowe. Znaczy to tyle, że stanowią połączenie cech różnych modeli. Podamy kilka przykładów. U/FTP ma każdą parę przewodów pokrytą warstwą foliowego ekranu. F/FTP ma oddzielną folię pokrywającą wszystkie pary przewodów. Do tego jest jeszcze pokrycie wspólną warstwą ekranu. S/FTP ma foliowaną każdą parę przewodów i dodatkowo znajdują się one we wspólnym oplocie.

Kabel sieciowy z końcówką RJ45

Zmierzając do końca, warto jeszcze raz podkreślić, że w mowie potocznej stosujemy pewne uogólnienia, które ułatwiają nam życie. RJ45 to standard złącza. Kable, które mają końcówki RJ45 (Registered Jack 45), określamy kablami sieciowymi. Jest dużo odmian kabli sieciowych z końcówką RJ45. Sprowadza się to do kilku ważnych cech. Jedną z nich jest ekranowanie. Czy jest to do czegoś potrzebne? Oczywiście, że tak! Dzięki ekranowaniu można uzyskać odporność na zakłócenia, które mają związek z polem magnetycznym. Najczęściej jest tak, że w warunkach domowych wystarczy kabel nieekranowany UTP (Unshielded Twisted Pair).

Długość kabla sieciowego także ma znaczenie. Nie wolno tego ignorować, ponieważ możemy mieć problemy z wykorzystaniem skrętki do naszych potrzeb (bo na przykład będzie za krótka). Wspominaliśmy też o kategoriach, które będą miały wpływ na możliwe prędkości naszego połączenia internetowego. Jak widać, pomimo tego, że końcówką będzie RJ45, musimy zwracać jeszcze uwagę na wiele innych czynników, które będą miały ogromny wpływ na spełnienie naszych potrzeb z zakresu kabla sieciowego. Nie wystarczy upewnienie się, że wybraliśmy złącze RJ45. Warto zastanowić się nad tym, czy wiemy dokładnie, jaka długość jest niezbędna, albo czy zależy nam na STP, czy na przykład może być zwykłe UTP. Na koniec jeszcze trzeba podkreślić to, że końcówki RJ45 mają dwa rodzaje. Jeżeli widzimy, że jest to typ A, wtedy kolejność ułożenia pinów to: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy. Jeśli będzie to typ B, wtedy ułożenie pinów jest w kolejności: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link