Jakie radio samochodowe warto wybrać?

Autor: Joanna

Radio to wynalazek rozpowszechniony od stu lat, który obecnie ustępuje pola innym – bardziej zaawansowanym – urządzeniom. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim telewizory i komputery oraz mniejsze urządzenia elektroniczne. Są jednak miejsca, gdzie to właśnie radio odgrywa rolę podstawowego urządzenia multimedialnego. Jednym z nich jest samochód. Podczas jazdy kierowca musi koncentrować się na tym, co ma przed sobą, dlatego bezpiecznymi sprzętami multimedialnymi są takie, które emitują jedynie dźwięk.

Radio samochodowe z dotykowym ekranem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. które radio do samochodu sprawdzi się najlepiej
  2. na co zwrócić uwagę przy wyborze

Jakie radio do samochodu wybrać?

Podgłaśnianie radia samochodowego

Radio do samochodu jest oczywiście urządzeniem, które nie pełni obecnie jedynie funkcji odbiornika. Najlepsze radia samochodowe są bowiem wielofunkcyjne. Można spotkać chociażby radio samochodowe z zestawem głośnomówiącym, pozwalające na bezpieczną rozmowę przez telefon podczas jazdy. Inny przykład to radio samochodowe z nawigacją – to z kolei znakomite rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i chcą bez problemów dotrzeć do celu, zwłaszcza gdy niekoniecznie znają teren, po którym przychodzi im się poruszać.

Radio samochodowe Bluetooth to natomiast urządzenie, dzięki któremu da się przesyłać dane z innych urządzeń i odtwarzać muzykę z pełną mocą. Dobre radio samochodowe jest, jak widać, określeniem bardzo pojemnym, ponieważ wszystko zależy od tego, co najbardziej liczy się dla kierowcy. Jeżeli będą to funkcjonalność i przydatność, to znakomitym zakupem może się okazać radio samochodowe z kamerą cofania. Dzięki niej parkowanie nawet w najbardziej zatłoczonych miejscach stanie się o wiele łatwiejsze.

Ciekawą opcją jest również radio samochodowe retro. Co to takiego? Jest to sprzęt, którego wygląd do złudzenia przypomina stare radio samochodowe. Jednak podobieństwo kończy się na stronie wizualnej, gdyż najczęściej takie urządzenia są w pełni nowoczesne i posiadają funkcje, które spotkamy w wielu najbardziej zaawansowanych technologicznie radiach do samochodu.

Widzimy zatem, jak wiele możliwości otwiera się przed nami, kiedy chcemy kupić nowe radio samochodowe. Jakie wybrać? Takie, które będzie odpowiadało potrzebom kierowcy – a zatem jak najbardziej funkcjonalne. Jeżeli ma pomagać podczas jazdy, wtedy bardzo dobre będzie radio samochodowe z nawigacją i kamerą cofania. Jeśli jednak kierowca woli używać sprzętu do słuchania muzyki, idealną opcją okaże się radio samochodowe z USB albo radio samochodowe z Androidem, które będzie można łatwo skomunikować ze smartfonem. Radio CD samochodowe to z kolei coś dla zwolenników odtwarzania muzyki z klasycznych nośników. Warto wybrać także radio samochodowe 2din – o większych rozmiarach, które posłuży jako multimedialne centrum rozrywki.

  • 1 159 zł
  • 419 zł
  • 369 zł
  • 2 119 zł
  • 689 zł

Jakie radio samochodowe będzie najlepsze?

radio samochodowe Pioneer AVH-X7800BT

Dla wielu osób ważną, żeby nie powiedzieć fundamentalną, kwestią jest cena. Tanie radia samochodowe można kupić często za mniej więcej sto złotych. W tym segmencie cenowym znajduje się Vordon HT-175BT. Jest to radioodtwarzacz samochodowy, który działa w oparciu o łączność USB. Z tego względu podłączenie go do innych urządzeń jest bardzo wygodne. Wejście na kartę pamięci SD jest kolejną istotną zaletą tego niedrogiego sprzętu, podobnie jak łączność Bluetooth. Gniazdo USB jest przydatne także dlatego, że da się go użyć, aby naładować smartfon czy tablet podczas jazdy – i nie trzeba się martwić wówczas o brak źródła zasilania. Moc wzmacniacza to 4x45W, co przekłada się na mocny dźwięk. Należy też wspomnieć o dołączonym pilocie, dzięki któremu pasażerowie z tylnego siedzenia będą mogli sterować radiem.

A jakie radio samochodowe do 200 złotych jest godne polecenia? Chociażby Pioneer MVH-S110UB, również będący odtwarzaczem USB. Na co warto zwrócić uwagę, przypatrując się jego cechom? Przede wszystkim na możliwość odtwarzania najpopularniejszych standardów dźwiękowych – MP3, WMA, WAV i FLAC. Dzięki funkcji RDS strojenie staje się łatwiejsze (można zaprogramować 24 stacje). Nie bez znaczenia dla miłośników dobrej jakości dźwięku będą: obecność korektora dźwięku, regulacja tonów niskich i wysokich oraz podbicie basu.

Wśród sprzętu, który kupimy za około 300 złotych wyróżnia się bez wątpienia Vordon HT-800 Jersey. Jest to radio samochodowe 7 cali, którego maksymalna moc wyjściowa wynosi 4x60W. Można do niego podłączyć różne rodzaje nośników pamięci – kartę SD i pendrive oraz przesyłać muzykę bezpośrednio z telefonu dzięki Bluetooth. Oprócz dźwięku urządzenie to odtwarza również obraz na ekranie – jest to radio samochodowe dotykowe.

Jakie radio samochodowe do 500 złotych będzie dobrym zakupem? JVC KD-X361BT to sprzęt renomowanej marki, który także jest radioodtwarzaczem USB. Za ciekawą cechę można uznać na pewno obsługę ID3 Tag, czyli funkcję, dzięki której na ekranie wyświetlają się informacje o wykonawcy i utworze.

Ten sam producent stworzył też solidny radioodtwarzacz CD. JVC KW-R520E to sprzęt, dzięki któremu można odtworzyć swoje płyty CD-R, CD-RW oraz CD Audio. Bez wątpienia osoby, które szukają wielofunkcyjnego radia, powinny rozważyć zakup właśnie tego urządzenia, ponieważ łączy ono nowoczesność z klasyką.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny