Data publikacji: 14 marca 2020
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Telewizor do PS4 – jak wybrać najlepszy?

Poleć znajomemu Drukuj

Konsole firmy Sony to wysokowydajne urządzenia, których potencjał można w pełni wykorzystać tylko wtedy, gdy posiada się odpowiedni telewizor. Sprzęt do wyświetlania obrazu z PlayStation 4 powinien cechować się wysoką rozdzielczością oraz krótkim czasem reakcji. Dowiedz się, jaki telewizor do PS4 będzie dla Ciebie najlepszy.

TV do PS4 warto dobrać zgodnie z wielkością pomieszczenia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego input lag jest istotnym parametrem przy wyborze telewizora do PS4
  2. na jakie inne cechy warto zwrócić uwagę, wybierając telewizor do PS4
  3. jakie modele telewizorów do PS4 są godne uwagi
  4. jaki telewizor wybrać do PS4 Pro

Telewizor do PS4 – zwróć uwagę na input lag

Telewizor PlayStation 4 powinien szybko reagować na polecenia gracza

Input lag to zjawisko opóźnienia wyświetlanego obrazu względem odbieranego sygnału. Oznacza to, że telewizor nie rzutuje na ekran w czasie rzeczywistym tego, co dzieje się grze. Różnica jest niewielka – wyraża się w ją milisekundach – i dla graczy prowadzących rozgrywkę w pojedynkę zwykle efekt ten nie jest zauważalny. Jednak w grach online typu multiplayer, szczególnie tych, w których czas reakcji gracza jest niezwykle istotny, np. w przypadku tytułów e-sportowych, wysoki input lag może znacząco wpływać na komfort gry. A w skrajnych przypadkach, gdy jego wartość przekracza 70 ms (akceptowalne opóźnienie to nie więcej niż 40 ms), może ją nawet uniemożliwiać.

Producenci zwykle nie podają w specyfikacji wartości tego parametru, a jego określenie możliwe jest dopiero po testach. Jak w takim razie uniknąć zakupu telewizora do PS4 z niekorzystnym imput lagiem? Chociaż nie można przyjąć tego za regułę, warto wybierać urządzenia z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu. Dobrym przykładem jest tutaj Samsung QLED QE55Q67RAT oraz Philips 65OLED903/12.

Proponowane produkty:
TCL 65EP640 <%– –%>
Sony KD-43XH8505 <%– –%>
Philips 55OLED934/12 <%– –%>
Sony KD-55AG9 <%– –%>
Manta 39LHN120D <%– –%>

Najlepszy telewizor do PS4 – inne ważne parametry

Telewizor wyposażony w 3 porty HDMI

Telewizory, jak wszystkie sprzęty elektroniczne, różnią się od siebie specyfikacją, która jasno określa ich przeznaczenie. W przypadku telewizorów do konsoli PS4, chociażby popularnej Sony PlayStation 4 Slim 500GB Fortnite Neo Versa Bundle + FIFA 20, oprócz niskiego input lagu istotna jest także:

  • odpowiednia przekątna ekranu – przekątna ekranu telewizora do PlayStation 4 musi być dostosowana do sytuacji w pomieszczeniu, w którym użytkownik będzie z niego korzystał. Zasada, że im większa przekątna, tym lepiej, niekoniecznie musi się w tym przypadku sprawdzić. Najistotniejsze jest to, aby gracz mógł jednym spojrzeniem ogarnąć sytuację na ekranie, inaczej ciągłe kręcenie głową sprawi, że rozgrywka będzie męcząca. Do mniejszych pomieszczeń, gdzie odległość pomiędzy stanowiskiem do grania a telewizorem nie przekracza 2,5 metra, wystarczy chociażby 49-calowy Samsung QLED QE49Q67RAT, a nawet mniejszy, 43-calowy, Samsung UE43RU7472U. Dopiero do dużych pokoi warto zakupić modele 55-calowe lub większe, np. Sony KD-65XF9005;
  • wysoka rozdzielczość ekranu – jeszcze nie tak dawno temu najpopularniejszymi telewizorami do PS4 były te wyświetlające obraz w rozdzielczości Full HD (1920x1080p). Jednak ze względu na to, że telewizory 4K i konsole PS4 Pro (umożliwiające rozgrywkę w 4K) z kwartału na kwartał stają się coraz tańsze, obecnie klienci chętniej sięgają po telewizory w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160), m.in. po 55-calowego Samsunga UE55RU7472U. Zapewnia on nie tylko wysoką jakość obrazu, ale gwarantuje też, że gdy pojawi się nowa generacja konsol Sony (co stanie się prawdopodobnie niedługo), użytkownik będzie mógł z niej skorzystać bez konieczności wymiany telewizora na nowy. Dlatego obecnie mało opłacalnym jest inwestowanie w sprzęt do gier, który wyświetla obraz w rozdzielczości niższej niż 4K;
  • złącze HDMI – komunikacja pomiędzy telewizorem a konsolą PS4 odbywa się poprzez kabel HDMI. Naturalnie trudno w tej chwili na rynku znaleźć sprzęt, który nie posiadałby złącza High Definition Multimedia Interface. Istotne jest to, aby telewizor miał ich przynajmniej 2 lub 3 (Samsung QLED QE65Q67RAT posiada ich aż 4). Dzięki temu w tym samym czasie oprócz konsoli można do telewizora podłączyć także dekoder czy kino domowe.

Jaki telewizor wybrać do PS4 Pro?

Konsole PS4 Pro, takie jak Sony PlayStation 4 Pro 1TB, to wysokowydajne urządzenia, których największą zaletą jest to, że są sprzętami najwyższej generacji. W przeciwieństwie do klasycznego PS4, posiadają Wi-Fi w standardzie 802.11a, ulepszony układ graficzny oraz większą moc obliczeniową. Oczywiście ich głównym atutem jest to, że umożliwiają rozgrywkę w rozdzielczości 4K. W związku z tym, jeśli użytkownik chce w pełni wykorzystać potencjał konsoli, musi zaopatrzyć się w telewizor 4K UHD (3840 x 2160), do których należy m.in. Sony KD-55XG8596. Podobnie jak w przypadku PS4, również przy PS4 Pro warto zwrócić uwagę na przekątną ekranu oraz liczbę złączy HDMI.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Odpowiednie akcesoria do parownicy są niezbędne w procesie sprzątania.
Zobacz więcej   
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów