Podstawka pod monitor – jaka będzie najlepsza?

Autor: Anna

Podstawki pod monitor umożliwiają dodatkową regulację wysokości ekranu. Dzięki temu praca przed komputerem jest wygodniejsza, a napięcie szyi i ramion mniejsze. Stojaki pod monitor mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub z drewna. Ciekawą opcją są także modele z ruchomym ramieniem.

Podstawka pod monitor w formie ramienia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto kupić podstawkę pod monitor
  2. jakie są rodzaje podstawek pod monitor
  3. jak wybrać najlepszą podstawkę pod monitor

Podstawka pod monitor – dlaczego warto ją mieć?

Półka pod monitor do komputera

Praca przed komputerem jest uważana przez ogół społeczeństwa za jedną z lżejszych form zdobywania pieniędzy. Jest to oczywiście prawda, jeżeli zestawimy ze sobą, powiedzmy, programowanie z łowieniem ryb. Przy tworzeniu programów fizycznie zmęczymy się znacznie mniej, ale nie oznacza to, że osoba spędzająca 8 czy 10 godzin przed komputerem nie nadwyręża mięśni i stawów, ani nie pracuje w wymuszonej postawie ciała. Pozycja, jaką przybieramy siedząc przy biurku, nie jest zwykle poprawna, a to w dłuższej perspektywie odbija się na stanie zdrowia. Ważne jest nie tylko odpowiednie krzesło czy biurko, ale także właściwie ustawiony monitor. Większość dostępnych na rynku modeli posiada wyłącznie regulację polegającą na możliwości przechylenia ekranu w płaszczyźnie góra–dół. Dla osoby wysokiej, a nawet średniego wzrostu, oznacza to tyle, że prawie na pewno centralna część ekranu nie będzie znajdowała się na poziomie oczu.

Podkładka pod monitor pozwala ciału przyjąć wygodniejszą i bardziej naturalną pozycję. Brak konieczności ciągłego spoglądania w dół łagodzi napięcie mięśni szyi i ramion. Sprawia też, że osoba pracująca przy komputerze nie garbi się. Specjaliści twierdzą, że w pozycji wyprostowanej jesteśmy w stanie nabrać więcej powietrza, co przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu. Mózg działa wtedy sprawniej, a uczucie zmęczenia przestaje być tak uciążliwe.

  • 59,99 zł
  • 111 zł
  • 89,79 zł
  • 99,99 zł
  • 179,99 zł

Podstawki pod monitor – jakie rodzaje są dostępne?

Nadstawka pod monitor Fellowes I-Spire 9472302

Istnieje wiele rodzajów stojaków pod monitor. Różnią się one nie tylko wyglądem czy materiałem, z którego zostały wykonane, ale także funkcjonalnością. Prosta podstawka pod monitor to podwyższenie na nóżkach o określonej wysokości, jak chociażby Fellowes I-Spire 9311102. Producenci przyjmują, że zwykle ekran znajduje się dziesięć centymetrów za nisko, więc tego typu akcesorium z dużym prawdopodobieństwem będzie miało właśnie taką wysokość. Między płaszczyzną, na której stoi monitor, a blatem biurka znajduje się przestrzeń, którą dodatkowo można wykorzystać na przechowywanie dokumentów czy rzeczy pomocnych w pracy biurowej, jak zszywacz lub zestaw długopisów.

Podstawki do monitora produkuje się głównie z tworzyw sztucznych. Mogą przyjmować proste lub bardziej nowoczesne kształty, jak Fellowes I-Spire 9472302. Dla osób ceniących naturalne materiały z pewnością lepszą propozycją będą – mniej popularne, ale także dostępne na rynku – drewniane podstawki pod monitor.

Przyjęte przez producentów dziesięć centymetrów nie zawsze w praktyce polepszy naszą postawę ciała. Może się okazać, że jest to zbyt mało lub zbyt dużo. W takim wypadku regulowana podstawka pod monitor sprawdzi się znacznie lepiej. Możliwość zmiany wysokości pozwala umieścić ekran w takiej pozycji, aby znajdował się na poziomie oczu. Do tej kategorii stojaków należy również ramię pod monitor, takie jak Fellowes 8038201. Łatwo mocuje się je do blatu biurka za pomocą zacisku. Możliwość regulacji jest duża, gdyż ramię można ustawić na 5 różnych wysokościach (w przedziale 76–114 mm). Ponadto umożliwia ono pochylenie ekranu w górę i w dół w przedziale +/- 45° oraz jego obrotu w prawo i lewo.

Podstawka pod monitor na biurko bywa dodatkowo wyposażona na przykład w wysuwaną półkę albo profilowane miejsce na klawiaturę. Nierzadko w droższych modelach w przestrzeni pod płaszczyzną podstawki znajduje się elegancka szufladka.

Stojak pod monitor – jak wybrać odpowiedni?

Wybór podstawki pod monitor jest uzależniony od warunków zastanych na stanowisku pracy. Jeśli mamy niewiele miejsca do dyspozycji, stojak musi być wąski i krótki. Z kolei w przypadku, gdy posiadamy duże biurko, przy którym pracujemy z innymi nad tymi samymi projektami, lepiej sprawdzi się ramię do monitora z możliwością obracania. Podstawka do użytku domowego musi pasować do reszty wyposażenia, dlatego w tym wypadku, oprócz praktycznego zastosowania, będą liczyć się też kwestie estetyczne. Istotne jest również, aby stojak zapewniał stabilną pozycję monitora, ponieważ łatwiej przypadkowo strącić go z podwyższenia niż z blatu biurka.

Natomiast jeśli często korzystamy z laptopa, warto rozważyć zakup specjalnej podstawki pod komputer przenośny. Do tej kategorii zaliczają się Fellowes I-Spire (9472402) oraz Fellowes 8032001.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link