Jaką podkładkę pod laptopa warto wybrać?

Autor: Joanna

Po pewnym czasie użytkowania laptopa do jego wnętrza dostaje się spora ilość kurzu oraz innych zabrudzeń, których często nie jesteśmy w stanie wyczyścić bez rozbierania obudowy. Wtedy wydajność wentylatorów spada, przez co sprzęt po prostu się przegrzewa i działa wolniej. W takiej sytuacji warto zainwestować w podkładkę chłodzącą. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

podstawka pod laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy warto kupić podkładkę pod laptopa
 2. na co należy zwrócić uwagę przy wyborze podkładki pod laptopa
 3. jaką podkładkę chłodzącą pod laptopa wybrać

Kiedy warto kupić podkładkę pod laptopa?

podstawka pod laptopa zapobiega parzeniu kolan

Podczas pracy na wymagających programach lub grania w nowe gry laptop może się przegrzewać, zwłaszcza gdy nie czyściliśmy jego wnętrza przez dłuższy czas. Powoduje to pewne problemy. Jeśli urządzenie generuje zbyt dużo ciepła, to system operacyjny może działać znacznie wolniej, co jest dość uciążliwe. Dodatkowo bardzo często komputer zawiesza się w dowolnym momencie, pod czym konieczny jest jego restart. Niektóre sprzęty pokazują specjalne powiadomienia o przegrzewaniu się sprzętu. Laptop, gdy osiągnie zbyt wysoką temperaturę, jest w stanie samoczynnie się wyłączyć. Jeśli wentylatory działają bardzo głośno przy prostych akcjach, które wykonujemy, oznacza to, że nie radzą sobie z odprowadzaniem ciepła.

We wszystkich tych wypadkach warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę pod laptopa. Jej zadaniem jest chłodzenie sprzętu, tak by nigdy nie osiągał stanu, kiedy ulega przegrzaniu. Urządzenie wyróżnia się bardzo prostą konstrukcją, która zwykle ma kilka dodatkowych wentylatorów. Wiele zależy tutaj jednak od wybranego modelu, ponieważ charakteryzują się one różnymi parametrami. Na rynku znajdziemy również rozwiązania przeznaczone specjalnie dla graczy, którzy często potrzebują jak najwyższej wydajności do uruchamiania wymagających gier. Warto jednak przed zakupem podkładki chłodzącej wyczyścić dostępne otwory laptopa sprężonym powietrzem lub oddać sprzęt do serwisu, gdzie można bez problemu wymienić między innymi pastę termoprzewodzącą.

 • 49,99 zł
 • 109,99 zł
 • 34,99 zł
 • 67,89 zł
 • 269 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładki pod laptopa?

podstawka pod laptopa tracer snowman

Przed zakupem sprzętu warto sprawdzić kilka podstawowych aspektów. Dostępne na rynku modele różnią się niektórymi parametrami oraz samą budową. Wybór podkładki chłodzącej pod laptopa zależy w dużej mierze od jej zastosowania, dla przykładu gracze potrzebują wydajniejszego sprzętu. Co jest ważne przy zakupie?

 • Mobilność – ten aspekt zależy w dużej mierze od rozmiaru oraz budowy danej podkładki pod laptopa. Jeśli często przenosimy komputer, to warto wybrać mniejszy, bardziej kompaktowy model. W innym wypadku możemy kupić rozwiązanie wydajniejsze, które zapewni odpowiednie chłodzenie nawet przy wymagających grach wideo lub programach.
 • Wentylatory – to właśnie ten element w dużej mierze odpowiada za chłodzenie laptopa. Należy zwrócić uwagę między innymi na liczbę, wielkość oraz prędkość wszystkich wentylatorów. Oczywiście im jest ich więcej oraz jeśli są dość szybkie, to może pojawiać się nieprzyjemny hałas, lecz otrzymujemy w ten sposób mniejsze temperatury sprzętu. Wybór zależy więc od tego, do czego będziemy wykorzystywać laptopa. Mało wymagające, proste czynności nie potrzebują zbyt wielu wentylatorów. Dla graczy zaleca się modele z większą liczbą wiatraków, które zwykle charakteryzują się szerszą średnicą.
 • Materiał – wbrew pozorom jest to bardzo ważny aspekt przy wyborze podkładki chłodzącej do laptopa. Tańsze rozwiązania zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego, co często niestety nie jest zbyt dobrym wyborem ze względu na niską wytrzymałość. Najlepiej zwrócić uwagę na rozwiązania zbudowane z aluminium.

Oczywiście bardzo istotna jest marka podkładki pod laptopa. Najlepiej wybierać modele od uznanych producentów z dobrymi opiniami, ponieważ to swoista gwarancja jakości i żywotności sprzętu.

Jaką podkładkę chłodzącą pod laptopa warto wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Wybór podkładki pod laptopa zależy w dużej mierze od budżetu, który zamierzamy przeznaczyć. Jeśli nie chcemy wydać zbyt wiele, to warto zwrócić uwagę między innymi na Natec Dipper. Jest to model z jednym, stosunkowo dużym wentylatorem o średnicy 200 mm. Przyjdzie nam za niego zapłacić zaledwie 40 złotych. Ma 2 dodatkowe złącza USB oraz niebieskie podświetlenie. Bardziej wymagający użytkownicy i gracze powinni jednak zwrócić uwagę na zaawansowane rozwiązania, takie jak Genesis Oxid 550. Cena tej podkładki chłodzącej to około 130 złotych. Oferuje jednak aż 5 wentylatorów oraz gamingowe podświetlenie. W tym modelu wykorzystano zarówno tworzywo sztuczne, jak i aluminium, dzięki czemu jest naprawdę wytrzymały i uniwersalny. Jeżeli potrzebujemy jednak czegoś bardziej eleganckiego, Cooler Master Notepal U3 Plus będzie idealnym wyborem. To aluminiowa konstrukcja z 3 wentylatorami, przy czym nie uświadczymy w niej agresywnego, gamingowego designu.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link