Jak wybrać idealny selfiestick? Działanie wielofunkcyjnego kijka do robienia autoportretów

Autor: Klaudia

Selfiestick umożliwia wykonanie autoportretów z szerszej perspektywy niż w powszechnie znanej metodzie „z ręki”. Kijki do selfie to sposób na uwiecznienie wypadów za miasto czy na imprezę. Sprzęt sprawdzi się też w innych okolicznościach. Poznaj, jak działa selfiestick i jak wybrać odpowiedni model.

Kijek do selfie z zamocowanym smartfonem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa selfiestick i kiedy można z niego skorzystać
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie kijka
 3. jak wybrać odpowiedni model

Sekret kijków do selfie

Zdjęcie grupy przyjaciół zrobione dzięki kijkowi do selfie

Selfiestick to kijek umożliwiający uwiecznienie autoportretów z szerszej perspektywy niż powszechnie znana tzw. metoda „z ręki”. To praktyczne akcesorium pozwala w efektowny sposób uchwycić krajobraz oraz osoby w kadrze przy pomocy przedniej kamery smartfona, którego umieszcza się w uchwycie selfiesticka. Teleskopowa konstrukcja kijka, zakończona regulowanej wielkości ramką lub klipsem, łączy się z telefonem za pomocą kabla lub bezprzewodowo, umożliwiając uwolnienie migawki i zrobienie zdjęcia bez sięgania ręką do urządzenia. Selfiestick to wysięgnik znany od dawna, jednak za sprawą popularyzacji smartfonów i portali społecznościowych stał się globalnym hitem dopiero w ostatnich latach.

Jaki kijek do selfie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Aby kupić odpowiedni dla swoich potrzeb kijek do selfie, należy ustalić, w jakich sytuacjach będzie on wykorzystywany. Zwykle uwiecznienie spotkań towarzyskich obsługuje prosty model o długości ramienia ok. 80 cm, taki jak USAMS Selfie Stick M2 Mini Bluetooth Light ZB5003 czy Forever JMP – 200. Natomiast do klasycznych autoportretów bardziej praktycznym rozwiązaniem okaże się nie dłuższy niż 60 cm, np. USAMA Selfie Stict Mini Mirror ZB3002, czyli kijek z małym lusterkiem. Z kolei w sytuacji, gdy użytkownikowi zależy na objęciu panoramicznej przestrzeni i widoku czy pokaźnych rozmiarów obiektów w tle, korzystną opcją okaże się selfiestick 120 cm lub dłuższy, taki jak np. Manfrotto VR 360 Slfie Stick. Kijek do selfie w podstawowej wersji stanowi prosty statyw, który można złapać w rękę lub postawić na stabilnym podłożu. Jednak Celly Flexible Holder, dzięki elastycznemu ramieniu podstawki, można przymocować do poręczy, balustrady czy innego przedmiotu, umożliwiając wykonanie zdjęcia bez poruszeń. Po umieszczeniu w jego uchwycie smartfona, należy ręcznie ustawić tryb samowyzwalacza. Zaś kijek do selfie taki jak Celly Nano Tripod, o sztywnej podstawie, pozwala komfortowo prowadzić rozmowy wideo bez użycia rąk w trakcie pracy, gotowania czy obowiązków domowych. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest kijek do selfie z pilotem, który umożliwia wykonanie zdjęcia w dowolnym momencie zdalnie lub po naciśnięciu guzika umieszczonego w rękojeści wysięgnika. Kijek do selfie na Bluetooth to wygodny tryb połączenia telefonu z kijkiem w celu wyzwolenia migawki. Dlatego też producenci selfiesticków wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników kijów bez tej technologii i oferują dokupienie pilota osobno.

WSKAZÓWKA

Przed zakupem sprawdź, z jakimi telefonami jest kompatybilny dany selfiestick – iPhone będzie wymagał modelu nie tylko z odpowiednią końcówką, ale i obsługującego system iOS.

Polecane uchwyty do selfie
 • 29,99 zł
 • 59,99 zł
 • 54,99 zł
 • 44,99 zł
 • 24,99 zł

Co jeszcze jest ważne przy zakupie?

Turyści robią pamiątkowe zdjęcie, używając kijka do selfie

O zadowoleniu z akcesorium do selfie może decydować kilka dodatkowych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przy zakupie selfiesticka dobrze sprawdzić m.in.:

 • ciężar – poleca się szukać możliwie lekkich produktów, takich jak Manfrotto Off Road M, aby ograniczyć masę plecaka;
 • materiał – to właściwość, na którą zwracają szczególną uwagę miłośnicy sportów ekstremalnych. Selfiestick powinien być solidny, trwały, wytrzymały i lekki, najlepiej wykonany z żywicy i włókna szklanego;
 • dodatkowe funkcje, jakimi może być lampa doświetlająca scenę czy wbudowany powerbank. Mają je tzw. kijki do selfie z wyższej półki, jak np. Huawei CF33 z lampą LED.

Atrakcyjne dodatki do kijów

Dodatkowe udogodnienia do kijów poprawiają komfort pracy z urządzeniem i zwiększają satysfakcję z robienia fotografii. Poza jakością materiału i konstrukcją, różnorodność funkcji warunkuje cenę selfiesticka. Im więcej akcesoriów, tym droższy cały produkt. Jednak poniesione koszty widoczne są od razu w jakości zdjęć. Jednym z bardziej popularnych dodatków jest statyw. Selfiestick ze statywem pozwala uwiecznić czysty widok i osoby na pierwszym planie, bez widocznego trzonka od kijka. Dodatkowo akcesorium umożliwia przybranie dowolnej pozycji przez modeli, a sam kijek ze smartfonem nie musi być dźwigany przez operatora. Dla amatorów adrenaliny ciekawym dodatkiem będzie adapter na kamerę Go Pro, który posiada np. Manfrotto Off Road S z mocowaniem Go Pro. Aby poznać inne praktyczne dodatki do smartfona, warto zapoznać się z artykułem Najpopularniejsze akcesoria do telefonu – zobacz, co wybrać!.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link