Czy warto wybrać laptopa z dyskiem SSD?

Autor: Ola

Który z podzespołów laptopa jest najważniejszy? Gracz może wziąć pod uwagę kartę graficzną, inna osoba sprawdzi w pierwszej kolejności procesor. Jednak niezależnie od sposobu wykorzystywania laptopa kluczowy jest dysk. SSD czy HDD – który jest lepszy? Przeczytaj, czy opłaca Ci się kupić laptop z dyskiem SSD, czy lepiej zaoszczędzić i wybrać komputer ze standardowym dyskiem HDD.

Laptop z dyskiem SSD – porównanie wielkości

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- o różnicach między laptopem z dyskiem SSD a HDD,

- jakie zalety mają laptopy z dyskiem SSD,

- który laptop SSD jest najlepszy.

Laptop – dysk SSD M.2Dysk HDD a SSD w laptopie – jakie są różnice?

Różnice między budową i możliwościami dysków SSD oraz HDD znacząco wpływają na jakość pracy z laptopem oraz jego awaryjność i podatność na uszkodzenia mechaniczne. Ta kwestia jest szczególnie ważna dla osób podróżujących z laptopem i pracujących w podróży.

Laptop SSD jest mniej narażony na awarię, dysk SSD nie ma bowiem mechanicznych podzespołów jak dysk HDD. W efekcie ryzyko uszkodzenia dysku wskutek drgań, wstrząsów czy upadku laptopa jest mniejsze. Warto też dodać, że dysk SSD w laptopie:

 • nie nagrzewa się tak jak dysk HDD,
 • zużywa mniej baterii,
 • pracuje cicho,
 • szybciej odczytuje i zapisuje dane.

PORADA EKSPERTA

Dysk SSD czy HDD – który będzie lepszy? Jeśli Twój laptop ma działać bez opóźnień, kiedy korzystasz z wymagających programów, np. graficznych do obróbki wideo, albo grasz, wybierz laptopa z dyskiem SSD. Jeśli używasz laptopa głównie w domu i do podstawowych zadań – wystarczy Ci dysk HDD.

Szczegółowe porównanie dysków SSD i HDD znajdziesz w tym poradniku. Jeśli uznasz, że masz różnorodne potrzeby i trudno Ci wybrać między laptopem z dyskiem SSD a HDD, sprawdź, jakie zalety mają dyski hybrydowe SSHD. To dyski będące kompromisem między SSD a HDD zarówno pod względem ceny, jak i parametrów.

Przykładem jest HP Pavilion Gaming 15-ak170nw 15,6" z dyskiem SSHD o pojemności 1 TB (1000 GB). Jego koszt jest ponad 3-krotnie mniejszy od laptopa Lenovo z dyskiem SSD 1 TB.

Jakie zalety i wady mają laptopy z dyskiem SSD?

Jaka jest główna wada takiego laptopa? Dysk SSD znacząco zwiększa jego cenę. Najlepsze dyski SSD mają różne zalety, ale za tę samą cenę możesz mieć nawet 8 lub 10 razy większy dysk HDD w laptopie. Dysk SSD ma ograniczoną żywotność, podaną w liczbie cykli zapisów, ale praktycznie – przeciętny użytkownik nie jest w stanie wykonać tylu operacji w krótkim czasie.

CZY WIESZ, ŻE…

Możesz kupić laptopa z dyskiem SSD o małej pojemności, ale takiej, która pozwoli Ci na zainstalowanie wszystkich najważniejszych programów. Z zaoszczędzonej kwoty możesz kupić zewnętrzny dysk HDD do przechowywania plików, których nie musisz mieć najczęściej pod ręką. W ten sposób zmniejszysz wydatek nawet o kilkaset złotych.

W poradniku o wybieraniu laptopa z dyskiem SSD podkreśliliśmy jego zalety. To między innymi:

 • wytrzymałość na niskie i wysokie temperatury,
 • błyskawiczne uruchamianie się oraz włączanie programów,
 • bezszumna praca,
 • mniejsza podatność na awarie,
 • dłuższa praca na baterii,
 • cienka obudowa (dyski SSD są zwykle mniejsze i cieńsze od HDD – Huawei MateBook D 14" ma tylko 15,8 mm grubości).

To cechy, które powinien mieć mobilny laptop biznesowy.

Powyższe zalety mają popularne MacBooki – między innymi z tych powodów laptopy Apple’a są tak często kupowane.

Który laptop z dyskiem SSD jest najlepszy?

Laptop Dell Inspiron 3576 15,6" z dyskiem SSDNasi klienci napisali najwięcej pozytywnych recenzji laptopa Dell Inspiron 3576 15,6", który ma dysk SSD o pojemności 256 GB. Producent deklaruje, że laptopy z serii Dell Inspiron łączą w sobie możliwości komputera stacjonarnego oraz lekką i kompaktową budowę laptopów mini. Nasi klienci chwalą ten model za:

 • gotowość do pracy w kilka sekund,
 • bardzo żywotną baterię,
 • szybkie uruchamianie programów,
 • cichą pracę,
 • bardzo dobrą jakość dźwięku,
 • zimną obudowę podczas pracy – dysk SSD zapobiega nagrzewaniu się laptopa.

Teoretycznie możesz samodzielnie wymienić dysk na nowy SSD w laptopie, praktycznie – trzeba mieć pojęcie o montażu podzespołów, a wymiana bez serwisu nie zawsze jest możliwa.

Poradniki:

pomogą Ci zdecydować, czy wybrać standardowy i tani dysk HDD, czy SSD – droższy i dla wymagających.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link