Zewnętrzna antena internetowa LTE – jaką wybrać?

Autor: Anna

Zewnętrzna antena internetowa LTE pozytywnie wpływa na prędkość Internetu, ponieważ poprawia szybkość i stabilność łącza internetowego. Przed jej zakupem należy wykonać kilka czynności – określić kierunek, w którym znajduje się nadajnik, sprawdzić moc sygnału oraz ustalić, jaki rodzaj anteny będzie najwłaściwszy. Sprawdź, jak wybrać zewnętrzną antenę internetową LTE.

Antena DVB-T

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy zewnętrzna antena internetowa LTE jest potrzebna
 2. jak wybrać zewnętrzną antenę internetową LTE
 3. jak zamontować zewnętrzną antenę internetową LTE

Zewnętrzna antena internetowa LTE – kiedy trzeba ją zastosować?

Oddzielny dekoder DVB-T

Standard transmisji danych LTE (ang. Long Term Evolution) jest obecny na polskim rynku od kilku dobrych lat i oznacza technologię wykorzystywaną do obustronnego przesyłu danych w mobilnych sieciach 4G. W teorii prędkość pobierania w przypadku 4G może wynieść nawet do 150 Mb/s (szerokość kanału 20 MHz). W Polsce LTE działa na czterech częstotliwościach: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz.

Słaba jakość sygnału sieci 4G może wynikać z kilku czynników. Pierwszym z nich mogą być zakłócenia związane z bezpośrednim sąsiedztwem linii wysokiego napięcia. Kolejny to wpływ mocnego promieniowania gamma, o ile występuje ono bardzo blisko routera. Powodem niskiej szybkości przesyłu danych może być też wzmożona aktywność użytkowników sieci, która nadmiernie obciąża dany nadajnik. Jednak najczęstszą przyczyną sygnału złej jakości jest duża odległość dzieląca stację bazową i router. Zewnętrzna antena internetowa LTE może pomóc rozwiązać każdy z tych problemów.

Skąd jednak wiadomo, że łącze internetowe wymaga dodatkowego wspomagania w postaci zewnętrznej anteny? Aby wykluczyć inne czynniki mogące wpływać na szybkość Internetu, niezwiązane z siłą sygnału, trzeba go po prostu sprawdzić.

Miarą mocy sygnału jest jednostka dBm. Jej wartość można odczytać z panelu diagnostycznego sieci – znajduje się on w oprogramowaniu routera, a dokładniej w jego panelu konfiguracyjnym w zakładce Status. Znajdującą się tam wartość należy interpretować według poniższej instrukcji:

 • więcej niż -79 dBM – wysoka moc sygnału;
 • od -80 do -90 dBM – średnia moc sygnału;
 • od -91 dBm do -100 dBm – niska moc sygnału;
 • mniej niż -100 dBm – bardzo niska moc sygnału.

W przypadku wartości poniżej -91 dBm warto zastosować zewnętrzną antenę internetową LTE.

Polecane anteny
 • 109,99 zł
 • 109,99 zł
 • 199,99 zł
 • 59,99 zł
 • 159,99 zł

Jak wybrać zewnętrzną antenę internetową LTE?

Antena zewnętrzna

Routery - 4G - LTE, jak chociażby D-Link DWR-116, mogą mieć różne gniazda antenowe (albo nie mieć ich wcale), dlatego też przed zakupem anteny trzeba upewnić się, czy w ogóle będzie można podłączyć ją do routera.

Następnie warto zwrócić uwagę na to, czy antena obsługuje pasmo częstotliwości sieci komórkowej użytkownika (a właściwie pasmo LTE nadajnika) – jeśli nie, okaże się zupełnie nieprzydatna. Wielu sprzedawców jasno określa, z jakimi sieciami dane urządzenie jest kompatybilne, co znacznie ułatwia wybór. Jeśli nie ma takiej informacji, na przykład na aukcji internetowej, a użytkownik nie ma pewności, czy dane urządzenie będzie właściwe, powinien skontaktować się ze sprzedawcą.

Zewnętrzna antena internetowa LTE, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Przez to jest ona narażona na negatywne działanie warunków atmosferycznych, dlatego warto też zwrócić uwagę na to, jak jest wykonana. Antena wysokiej jakości posłuży znacznie dłużej niż taka, którą można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Jak zamontować zewnętrzną antenę internetową LTE?

Ustawienie i montaż zewnętrznej anteny internetowej LTE nie jest trudne i każdy powinien sobie z tym poradzić. Cały proces trzeba zacząć do wyboru właściwego miejsca. Antena powinna znajdować się jak najwyżej, a więc najlepiej na dachu lub na wysokim maszcie. Dzięki temu sygnał docierający do niej nie będzie musiał przebijać się przez takie przeszkody, jak sąsiadujące budynki czy drzewa. Ponadto antena powinna być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. W wyjątkowych sytuacjach można też wybrać inny nadajnik, znajdujący się dalej, ale na przykład obsługujący mniejszą liczbę użytkowników.

Zewnętrzną antenę internetową LTE trzeba zamontować w taki sposób, aby mocny wiatr lub deszcz nie mógł nią poruszyć. Najlepiej więc zastosować metalowe obejmy zaciskane na śruby. Należy unikać sytuacji, w których antena może znajdować się bezpośrednio pod miejscem, z którego podczas deszczu spływa woda. Większość urządzeń jest odpornych na wilgoć, ale lepiej nie ryzykować, że strumień rozszczelni obudowę. W takiej sytuacji znajdujące się w środku podzespoły mogą zardzewieć i przestać działać.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link