Data publikacji: 27 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Aktywna a pasywna antena – poznaj różnice

Poleć znajomemu Drukuj

Antena DVB-T aktywna czy pasywna – to chyba pierwsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, jeżeli zastanawiasz się zakupem anteny. Anteny DVB-T służą do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Od niej zależy siła i jakość sygnału dostarczanego do odbiornika. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów anten. Jeden z podziałów to anteny DVB-T pasywne i aktywne, kolejny – anteny zewnętrzne i wewnętrzne – poznaj ich różnice.


Antena DVB-T

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego służy antena DVB-T,

- co to znaczy antena aktywna i pasywna,

- kiedy jeszcze używać anteny aktywnej.

Do czego służy antena DVB-T?

W Polsce oprócz sygnału satelitarnego dostępny jest naziemny sygnał telewizji, zwany sygnałem DVB-T. Do jego odbioru potrzebny jest oczywiście telewizor, dekoder sygnału DVB-T (najczęściej wbudowany w telewizor) i antena DVB-T. Pamiętaj, że antena jest wzmacniaczem sygnału i filtrem jednocześnie. Jej położenie, rodzaj i budowa to czynniki, które mają wpływ na jakość sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Jednym z podstawowych pytań jest to, czy to ma być antena aktywna czy pasywna. Jaką wybrać, by telewizja naziemna odbierała jak najlepiej i nie generowała zakłóceń?

Oddzielny dekoder DVB-TCo to znaczy antena aktywna i pasywna?

Najprostszym wyborem jest zakup anteny DVB-T pasywnej. Jest to urządzenie niewyposażona w przedwzmacniacz antenowy. Jeżeli długość kabla koncentrycznego pomiędzy odbiornikiem telewizyjnym a anteną jest niewielka (czyli do kilku metrów), to nie warto w aktywną antenę DVB-T inwestować i wzmacniać sygnału, bo nie doczekasz się spodziewanych efektów. Może to przynieść wręcz odwrotny skutek, to znaczy sygnał będzie przesterowany, obraz zaszumiony lub nawet nie będzie go w ogóle. Najlepsze do tego celu będą anteny DVB-T pasywne, np. zewnętrzna antena Telmor TT-365 albo wewnętrzna One For All SV 9015.

CZY WIESZ, ŻE...

Istnieje również podział anten DVB-T na kierunkowe, siatkowe i dookólne. Wszystkie te rodzaje anten mogą występować w wersji pasywnej i aktywnej.

Natomiast w sytuacji, gdy pomiędzy telewizorem a anteną jest zbyt duża odległość i ponoszone są duże straty w jakości sygnału, to powinieneś pomyśleć o antenie aktywnej. Ma ona wbudowany wzmacniacz, np. TechniSat TechniYagi Dual M8a 0000/6039, i może przesyłać sygnał na dużo większą odległość niż antena pasywna.

Wszystkie anteny są dostępne w naszym sklepie.

Proponowane produkty:
One For All SV 9460 <%– –%>
Thomson ANT1318 <%– –%>
Hama 00121674 <%– –%>
Pioneer CA-AN-DAB.001 <%– –%>
Thomson ANT1706 <%– –%>
Antena zewnętrznaKiedy jeszcze używać anteny aktywnej?

Wydawać by się mogło, że rola anten DVB-T aktywnych została sprowadzony tylko do sytuacji, gdy masz dużą odległość anteny od telewizora. Tak jednak nie jest – są co najmniej jeszcze dwie sytuacje, w których będziesz potrzebował anteny aktywnej. Antena z przedwzmacniaczem przyda się także:

  • gdy masz duże zagęszczenie przeszkód i odbiór sygnałów jest utrudniony. Może tak być np. w domu położonym w lesie, gdzie korony drzew, liście i wilgoć utrudniają dotarcie sygnału do anteny,
  • gdy sygnał z anteny będzie odbierany na kilku telewizorach. Wtedy wzmocnienie sygnału jest konieczne, ponieważ sygnał obierany na poszczególnych odbiornikach będzie osłabiony i musisz zwiększyć poziom sygnału dostarczany do instalacji.
Sprawdź też inny nasz artykuł: Jak ustawić antenę satelitarną?
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas