Data publikacji: 26 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Wybór myszki do laptopa – 5 sprawdzonych porad

Poleć znajomemu Drukuj

Myszki do laptopa mają wpływ zarówno na wydajność pracy przy komputerze, jak i nawet na zdrowie użytkowników. Wiedz, że źle dobrana myszka do laptopa może powodować bóle nadgarstka, sprawiać dyskomfort przez niedopasowanie do dłoni, mieć za niską wydajność i zbyt małą precyzję. Jak wybrać dobrą myszkę komputerową? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Przewodowa myszka do laptopa może szybciej przesyłać sygnał do komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje myszek do laptopów,

- jakie są zalety i wady myszki bezprzewodowej,

- jak wybrać  ergonomiczną myszkę do laptopa,

- jakie cechy powinna mieć mysz komputerowa,

- jak działają myszy do laptopa 2 w 1.

Jaki rodzaj myszki do laptopa wybrać?

Mysz Bluetooth pasuje do laptopa – jest tak samo mobilnaMyszki komputerowe dzieli się przede wszystkim na optyczne i laserowe oraz przewodowe i bezprzewodowe:
  • myszki laserowe są droższe, lecz bardziej precyzyjne od myszek optycznych. Są polecane szczególnie dla graczy i osób pracujących z grafiką komputerową. O ile z myszy optycznych można korzystać na różnych podłożach, o tyle klasyczna mysz laserowa wymaga równej, gładkiej powierzchni, a najlepiej – specjalnej podkładki. Więcej o tych rodzajach myszek przeczytasz w artykule Mysz laserowa czy optyczna,
  • myszki bezprzewodowe do laptopa działają dzięki modułowi Bluetooth lub Wi-Fi. Potrzebują wymieniania baterii lub ładowania akumulatora. Myszki przewodowe charakteryzują się częstszym odświeżaniem połączenia z laptopami – błyskawiczne przekazywanie ruchów wykonywanych myszą jest ważne np. w grach komputerowych.

CZY WIESZ, ŻE….

Na rynku są dostępne myszy będące ulepszoną wersją myszy laserowych. Wykorzystują one takie technologie jak BlueSpot, BlueTrack czy V-Track, dzięki którym można używać myszy laserowej na rozmaitych podłożach – drewnie, granicie czy dywanie.

Myszki bezprzewodowe – poznaj ich wady i zalety

Największą zaletą myszek bezprzewodowych jest ich komfortowe użytkowanie bez kabli, wadą – regularne wymienianie baterii. Droższe modele mają ładowalne akumulatory. W myszkach z wyższej półki stosuje się np. technologię ładowania bezprzewodowego, dzięki której akumulator można ładować podczas korzystania z urządzenia.
W kategorii myszek bezprzewodowych jest dostępna np. tania myszka Logitech M185 i droższa Logitech G703 z 12-krotnie większą czułością, o której przeczytasz w artykule Czułość myszki – jak dopasować do potrzeb. Zaletą drugiego modelu jest wyjmowany 10-gramowy ciężarek, pozwalający na dostosowywanie wagi myszki do preferencji użytkownika.

PORADA EKSPERTA

Jeżeli podróżujesz z laptopem, wykorzystujesz go do prostych zadań biurowych i często zmieniasz miejsce korzystania ze sprzętu, możesz wybrać optyczną mysz Bluetooth. Jeśli jesteś graczem lub grafikiem, idealna byłaby dla Ciebie precyzyjna mysz laserowa. Optyczna także się sprawdzi – pod warunkiem, że ma bardzo szybki czas reakcji i wysoką czułość.

Ergonomiczna myszka – dlaczego warto ją mieć?

Ergonomiczna myszka do laptopa ma np. zagłębienie na kciuk oraz kształt pozwalający na ułożenie nadgarstka i dłoni w wygodniejszej pozycji. Do kształtu dłoni dopasowuje się np. mysz Microsoft Surface Arc Mouse, która jest idealna dla osób często podróżujących. Jest to urządzenie składane na płasko, które wystarczy wygiąć w celu uruchomienia.Z kolei myszka Logitech MX Master 2S ma minimalnie wydłużony tył i rozbudowany bok, aby zapewnić lepsze podparcie dla dłoni. O zapobieganiu bólom nadgarstka związanym z pracą przy komputerze przeczytasz w tym artykule.

Proponowane produkty:
Trust Primo Wireless Mouse - blue geometry <%– –%>
Trust GXT 140 Manx <%– –%>
Thermaltake Iris Optical RGB <%– –%>
Defender Doom Fighter GM-260L <%– –%>
Defender Ghost GM-190L <%– –%>

Najważniejsze cechy myszek do laptopa

Myszki bezprzewodowej można używać bez kłopotliwego kablaPrzed wyborem myszy do laptopa, oprócz ergonomicznego kształtu, rodzaju myszki i rozdzielczości, sprawdź także:
  • liczbę przycisków funkcyjnych – programowalne przyciski ułatwiają i przyśpieszają wykonywanie różnych czynności,
  • zasięg myszy – istotny w przypadku myszy Bluetooth, które można podłączyć także do innych urządzeń, ale nie jest podawany przez każdego producenta,
  • pamięć wewnętrzną – pozwala na zapisanie ustawień, dzięki czemu nie trzeba wprowadzać ich ręcznie po podłączeniu myszki do nowego laptopa,
  • odatkowe ciężarki – pozwalają modyfikować wyważenie urządzenia,
  • częstotliwość odświeżania połączenia – parametr najważniejszy dla graczy, który jest omówiony w artykule Mysz gamingowa – najważniejsze parametry.

Co to jest mysz do laptopa 2 w 1?

Przykładem myszy komputerowej 2 w 1 jest Corsair Dark Core RGB SE. To gamingowa mysz Bluetooth, której można używać także jako myszy przewodowej dzięki kablowi USB. W zależności od celu użytkowania czy miejsca można wybrać lepszy w danym momencie tryb pracy. Myszy działające w dwóch trybach są droższe od klasycznych myszek. Są dobrym wyborem, jeśli korzystasz z laptopa zarówno w domu, jak i w podróży lub z myszki korzysta kilku użytkowników o różnych preferencjach.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas