Data publikacji: 26 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Wybór myszki do laptopa – 5 sprawdzonych porad

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Myszki do laptopa mają wpływ zarówno na wydajność pracy przy komputerze, jak i nawet na zdrowie użytkowników. Wiedz, że źle dobrana myszka do laptopa może powodować bóle nadgarstka, sprawiać dyskomfort przez niedopasowanie do dłoni, mieć za niską wydajność i zbyt małą precyzję. Jak wybrać dobrą myszkę komputerową? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Przewodowa myszka do laptopa może szybciej przesyłać sygnał do komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje myszek do laptopów,

- jakie są zalety i wady myszki bezprzewodowej,

- jak wybrać  ergonomiczną myszkę do laptopa,

- jakie cechy powinna mieć mysz komputerowa,

- jak działają myszy do laptopa 2 w 1.

Jaki rodzaj myszki do laptopa wybrać?

Mysz Bluetooth pasuje do laptopa – jest tak samo mobilnaMyszki komputerowe dzieli się przede wszystkim na optyczne i laserowe oraz przewodowe i bezprzewodowe:
  • myszki laserowe są droższe, lecz bardziej precyzyjne od myszek optycznych. Są polecane szczególnie dla graczy i osób pracujących z grafiką komputerową. O ile z myszy optycznych można korzystać na różnych podłożach, o tyle klasyczna mysz laserowa wymaga równej, gładkiej powierzchni, a najlepiej – specjalnej podkładki. Więcej o tych rodzajach myszek przeczytasz w artykule Mysz laserowa czy optyczna,
  • myszki bezprzewodowe do laptopa działają dzięki modułowi Bluetooth lub Wi-Fi. Potrzebują wymieniania baterii lub ładowania akumulatora. Myszki przewodowe charakteryzują się częstszym odświeżaniem połączenia z laptopami – błyskawiczne przekazywanie ruchów wykonywanych myszą jest ważne np. w grach komputerowych.

CZY WIESZ, ŻE….

Na rynku są dostępne myszy będące ulepszoną wersją myszy laserowych. Wykorzystują one takie technologie jak BlueSpot, BlueTrack czy V-Track, dzięki którym można używać myszy laserowej na rozmaitych podłożach – drewnie, granicie czy dywanie.

Myszki bezprzewodowe – poznaj ich wady i zalety

Największą zaletą myszek bezprzewodowych jest ich komfortowe użytkowanie bez kabli, wadą – regularne wymienianie baterii. Droższe modele mają ładowalne akumulatory. W myszkach z wyższej półki stosuje się np. technologię ładowania bezprzewodowego, dzięki której akumulator można ładować podczas korzystania z urządzenia.
W kategorii myszek bezprzewodowych jest dostępna np. tania myszka Logitech M185 i droższa Logitech G703 z 12-krotnie większą czułością, o której przeczytasz w artykule Czułość myszki – jak dopasować do potrzeb. Zaletą drugiego modelu jest wyjmowany 10-gramowy ciężarek, pozwalający na dostosowywanie wagi myszki do preferencji użytkownika.

PORADA EKSPERTA

Jeżeli podróżujesz z laptopem, wykorzystujesz go do prostych zadań biurowych i często zmieniasz miejsce korzystania ze sprzętu, możesz wybrać optyczną mysz Bluetooth. Jeśli jesteś graczem lub grafikiem, idealna byłaby dla Ciebie precyzyjna mysz laserowa. Optyczna także się sprawdzi – pod warunkiem, że ma bardzo szybki czas reakcji i wysoką czułość.

Ergonomiczna myszka – dlaczego warto ją mieć?

Ergonomiczna myszka do laptopa ma np. zagłębienie na kciuk oraz kształt pozwalający na ułożenie nadgarstka i dłoni w wygodniejszej pozycji. Do kształtu dłoni dopasowuje się np. mysz Microsoft Surface Arc Mouse, która jest idealna dla osób często podróżujących. Jest to urządzenie składane na płasko, które wystarczy wygiąć w celu uruchomienia.Z kolei myszka Logitech MX Master 2S ma minimalnie wydłużony tył i rozbudowany bok, aby zapewnić lepsze podparcie dla dłoni. O zapobieganiu bólom nadgarstka związanym z pracą przy komputerze przeczytasz w tym artykule.

Proponowane Towary:

Gigabyte M6980X
Trust Ziva Wireless Compact Mouse
A4tech EVO XGame Laser
Rapoo M10 (zielona)
Razer Basilisk

Najważniejsze cechy myszek do laptopa

Myszki bezprzewodowej można używać bez kłopotliwego kablaPrzed wyborem myszy do laptopa, oprócz ergonomicznego kształtu, rodzaju myszki i rozdzielczości, sprawdź także:
  • liczbę przycisków funkcyjnych – programowalne przyciski ułatwiają i przyśpieszają wykonywanie różnych czynności,
  • zasięg myszy – istotny w przypadku myszy Bluetooth, które można podłączyć także do innych urządzeń, ale nie jest podawany przez każdego producenta,
  • pamięć wewnętrzną – pozwala na zapisanie ustawień, dzięki czemu nie trzeba wprowadzać ich ręcznie po podłączeniu myszki do nowego laptopa,
  • odatkowe ciężarki – pozwalają modyfikować wyważenie urządzenia,
  • częstotliwość odświeżania połączenia – parametr najważniejszy dla graczy, który jest omówiony w artykule Mysz gamingowa – najważniejsze parametry.

Co to jest mysz do laptopa 2 w 1?

Przykładem myszy komputerowej 2 w 1 jest Corsair Dark Core RGB SE. To gamingowa mysz Bluetooth, której można używać także jako myszy przewodowej dzięki kablowi USB. W zależności od celu użytkowania czy miejsca można wybrać lepszy w danym momencie tryb pracy. Myszy działające w dwóch trybach są droższe od klasycznych myszek. Są dobrym wyborem, jeśli korzystasz z laptopa zarówno w domu, jak i w podróży lub z myszki korzysta kilku użytkowników o różnych preferencjach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Apple iPhone w 2019 roku – czego możemy się spodziewać?

Sprawdź, jakie iPhone’y wejdą na rynek w 2019 roku.
Zobacz więcej   

5 najlepszych aplikacji na iPhone'a – co warto zainstalować?

Sprawdź, jakie aplikacje na iPhone’a wypróbować!
Zobacz więcej   

Najlepszy monitor z tunerem TV zdaniem naszych klientów

Sprawdź, który monitor z tunerem TV polecają nasi klienci!
Zobacz więcej   

Znajdź nas