Jaki powinien być dobry uchwyt motocyklowy na telefon?

Autor: Joanna

Uchwyt motocyklowy na telefon jest nie tylko gadżetem dla amatorów dwóch kółek, ale przede wszystkim elementem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa motocyklisty i innych użytkowników dróg. Wybranie właściwego uchwytu dla niektórych może stanowić problem, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele modeli różnych producentów. A w tym przypadku oprócz walorów estetycznych liczą się również – a może przede wszystkim – kwestie czysto praktyczne.

Motocyklista trzyma w dłoni smartfon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto wyposażyć motocykl w uchwyt na telefon;
 2. czym kierować się i na co zwrócić uwagę wybierając uchwyt;
 3. jak prawidłowo zamontować uchwyt na telefon w motocyklu.

Uchwyt motocyklowy do telefonu: kto i kiedy powinien go kupić?

Kobieta przy motorze korzysta ze smartfona

Uchwyt motocyklowy na telefon powinien posiadać każdy, komu smartfon służy chociażby do używania nawigacji. Tego typu gadżet pozwala na ustawienie urządzenia w zasięgu wzroku, co z kolei przekłada się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Właśnie z tego względu podczas zakupu nie warto oszczędzać i kierować się wyłącznie ceną. Najtańsze produkty często są wątpliwej jakości, a ich żywotność jest krótka. Pół biedy, jeśli uchwyt zepsuje się podczas postoju. Gorzej, jeżeli dojdzie do tego podczas jazdy i doprowadzi to do wypadnięcia telefonu. W takich sytuacjach u człowieka może zadziałać tzw. odruch bezwarunkowy i podjęcie próby złapania urządzenia. O tym, jak poważne konsekwencje może to mieć nie tylko dla kierowcy motocykla, chyba nie trzeba tłumaczyć.

Aby wybrać odpowiedni uchwyt na telefon do motocykla, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Są to:

 • rozmiar uchwytu – smartfony różnią się od siebie m.in. pod względem rozmiaru i z tego względu nie wszystkie uchwyty pasują do wszystkich modeli. Najprostszym sposobem na dobranie właściwego uchwytu pod względem rozmiaru jest wybór produktu dedykowanego konkretnemu modelowi smartfona. Jeśli jednak z jakichś powodów nie jest to możliwe, to trzeba poświęcić więcej czasu i najpierw wykonać pomiar urządzenia lub znaleźć informacje na ten temat w instrukcji. Na tej podstawie można dobrać właściwy uchwyt. Innym rozwiązaniem jest postawienie na uchwyt uniwersalny, który charakteryzuje się tym, że ma regulowane elementy mocujące smartfon;
 • rodzaj mocowania – najczęściej spotyka się dwa rodzaje mocowań: na rzepy lub na zacisk. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mocowanie na zacisk. Pozwala on na łatwy, szybki, a przede wszystkim solidny montaż uchwytu. Ze względu na to, że mocowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo (produkty słabej jakości mogą stwarzać zagrożenie), należy przywiązać do niego dużą uwagę już na etapie wyboru;
 • możliwość regulowania głowicy – głowica jest elementem, na którym znajduje się smartfon. Warto wybierać takie uchwyty motocyklowe na telefon, które mają głowice obrotowe. Pozwalają one ustawiać smartfon w różne strony, aby był on ustawiony w taki sposób, który będzie odpowiadał preferencjom motocyklisty;
 • etui – nie każdy uchwyt na smartfon posiada w zestawie etui. To praktyczny dodatek, który sprawdza się wśród osób posiadających smartfony bez zabezpieczeń przed działaniem niektorzystnych warunków atmosferycznych, jak śnieg czy deszcz. Najlepsze smartfony posiadają specjalną certyfikację, która daje gwarancję ochrony m.in. przed wodą czy pyłami, ale słabsze modele nie są tak odporne. Wówczas warto posiadać etui z cienką, przezroczystą folią, pozwalającą na obsługę urządzenia bez konieczności jego wyciągania.

Wybierając motocyklowy uchwyt na telefon, warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Produkty dobrej jakości charakteryzują się estetycznym wykonaniem oraz posiadają antypoślizgowy i antywstrząsowy wkład.

 • 3 899 zł
 • 69,99 zł
 • 2 699 zł
 • 799 zł
 • 98,99 zł

Jak zamocować uchwyt na telefon do motocykla?

Kobieta na motocyklu ze smartfonem w dłoni

Sam montaż uchwytu motocyklowego na telefon jest uzależniony od jego rodzaju. Jednak bez względu na to, czy jest to mocowanie na rzepy, zacisk czy śruby – założenie jest to samo: uchwyt należy montować na kierownicy. W sprzedaży można znaleźć również specjalnie mocowane uchwyty do otworu znajdującego się na półce górnej kierownicy. Po wyjęciu zabezpieczenia otworu należy umieścić uchwyt z odpowiednio wyprofilowaną końcówką, a następnie go przykręcić. Takie mocowanie jest solidne i bezpieczne, ponieważ w żadnym stopniu nie wpływa na zakres ruchów kierownicy. Jeśli uchwyt został zamocowany na odpowiedniej wysokości, to również nie zasłania tablicy rozdzielczej motocykla.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów