Jak działa i do czego służy rozdzielacz antenowy? Przegląd dostępnych modeli

Autor: Joanna

W każdym domu, w którym znajdują się co najmniej dwa telewizory, bardzo ważne jest zapewnienie stałego odbioru sygnału. Z pomocą przychodzi rozdzielacz antenowy, którego głównym zadaniem jest jego podział na wszystkie możliwe urządzenia. Na co zwracać uwagę i który model warto wybrać?

Końcówka rozdzielacza antenowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy rozdzielacz antenowy
  2. czym kierować się przy wyborze rozdzielacza antenowego
  3. który rozdzielacz antenowy wybrać

Do czego służy rozdzielacz antenowy?

Antena telewizyjna

Osoby, które w swoim domu korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej, sygnał do telewizora pobierają bezpośrednio z anteny. Proces ten dokonuje się na dwa sposoby – przy użyciu specjalnego dekodera lub bez niego. W przypadku projektowania mieszkania od podstaw, wraz z planem dotyczącym umiejscowienia poszczególnych gniazdek, problemu nie ma – wystarczy wskazać miejsca, w których ma się znaleźć wyjście sygnału antenowego, dzięki czemu będzie można cieszyć się z pełnego dostępu do telewizji.

Co w sytuacji, gdy w mieszkaniu znajduje się tylko jeden taki punkt? Niezbyt dobrym z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia pomysłem byłoby kupowanie oddzielnych anten dla poszczególnych wyjść sygnału. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem okazuje się rozdzielacz antenowy, pomagający ,,rozprzestrzenić” sygnał telewizyjny po całym mieszkaniu czy domu, niezależnie od tego, w którym miejscu znajduje się główne gniazdo. Równie niewygodnym rozwiązaniem byłoby wykorzystywanie dwóch lub więcej dekoderów od dostawcy sygnału telewizyjnego. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego, zapewniającego jak najmniejszą stratę sygnału wzmacniacza.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rozdzielacza antenowego?

Główną, najbardziej istotną cechą, którą należy brać pod uwagę przy wyborze rozdzielacza antenowego jest liczba wejść i wyjść. Jeżeli zatem w domu podłączone mają zostać cztery telewizory, najbardziej odpowiedni będzie model z czterema portami wyjścia. Ponadto dużą uwagę należy zwrócić w stronę mocy sygnału – ważne, aby była ona jak największa, ponieważ każdy sygnał najczęściej przekazywany będzie z jakąś stratą, mogącą wpłynąć na jakość odbioru.

Dokonując wyboru, należy również znać podział rozdzielaczy antenowych. Dzielą się one na:

  • pasywne rozdzielacze antenowe – są to tańsze modele, które nie wymagają konieczności zewnętrznego zasilania. Pobierany z anteny sygnał jest rozdzielany na dwa wyjścia lub więcej, zaś strata może być nawet dwukrotna (przy dwóch wyjściach może osiągnąć 4 dB);
  • aktywne rozdzielacze antenowe – sposób działania i budowy jest taki sam, jak w przypadku pasywnego rozdzielacza, ale wewnątrz urządzenia znajduje się dodatkowy wzmacniacz, którego zadaniem jest zniwelowanie straty sygnału do jak największego stopnia. Wymagają one jednak zewnętrznego zasilania, co oznacza, że przez cały czas muszą być podłączone do prądu.
  • 14,99 zł
  • 29,99 zł
  • 19,99 zł
  • 49,99 zł
  • 24,99 zł

Jaki rozdzielacz antenowy wybrać?

Końcówka do rozdzielacza antenowego

Największe pole manewru wśród rozdzielaczy antenowych dają urządzenia, które posiadają trzy gniazda. Cecha ta charakteryzuje model Reinston ESAT024, który umożliwia wykorzystanie za pomocą jednego urządzenia sygnału pochodzącego z telewizji naziemnej cyfrowej DVB-T, satelitarnej i kablowej. Rozdzielenie pierwszego z tych rodzajów sygnału ma jedną zasadniczą zaletę – jest od siebie niezależne, co oznacza, że może dochodzić do dwóch telewizorów jednocześnie, przy zachowaniu tej samej polaryzacji. Użytkownicy, którzy potrzebują tylko dwóch gniazd, mogą zdecydować się na niemal bliźniaczy model Reinston ESAT023, w którym znajdują się dwa wyjścia sygnału.

Podobną główną cechą wyróżnia się Elpio RS13, wyposażony w trzy wyjścia i jedno wejście sygnału SAT/DVB-T. Model ten umożliwia przenoszenie napięcia, dzięki czemu jego pasmo może przyjąć wartość od 5 do aż 2500 MHz. Samo urządzenie jest zbudowane z wytrzymałej, metalowej obudowy. W dodatku jego montaż jest niezwykle prosty, co w połączeniu z gwarancją działania wyróżnia go na rynku jako jeden z niezawodnych rozdzielaczy antenowych. Podobnie jak w powyższym przykładzie, model ten posiada swój zamiennik z dwoma wyjściami sygnału – Elpio RS12, który jednocześnie zapewnia równie wysoką i pewną jakość działania.

Niektórzy użytkownicy, poza jakościowym wykonaniem i sposobem działania, niekiedy zwracają uwagę na kraj, w którym dane urządzenie zostało wykonane. Wynika to przede wszystkim z braku zaufania do modeli wyprodukowanych w Chinach, a także ich problematycznej instalacji. Takiego problemu nie ma w przypadku rozdzielacza antenowego Telmor RA2F, wyprodukowanego w 100% w Polsce. Model ten zapewnia równomierny podział mocy sygnału wejściowego na dwa lub trzy wyjścia, a zakres jego częstotliwości pracy zawiera się w przedziale wynoszącym 5–862 MHz. Wszystko to sprawia, że pobierany sygnał będzie trwały i bez zakłóceń.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link