Jak wybrać odpowiednie radio cyfrowe DAB?

Autor: Grzegorz

W obecnych czasach dążymy do ulepszania wszystkich aspektów związanych z technologią. Telewizja oczywiście została zmodernizowana przez przejście na sygnał cyfrowy, przez co możemy cieszyć się lepszą jakością i sygnałem. Ale to nie wszystko. Dziś możemy korzystać także z odbiorników radiowych DAB. Pozwalają one na słuchanie cyfrowych stacji radiowych. W ten sposób jakość jest lepsza, a zakłócenia mniejsze, lecz to zaledwie początek zalet. Jak wybrać dobre radio cyfrowe DAB?

Stare brązowe radio z pokrętłami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety radia cyfrowego DAB
 2. jak wybrać odpowiedni odbiornik
 3. na jakie modele warto zwrócić uwagę

Jakie są zalety radia cyfrowego DAB?

Neonowy niebieski napis DAB na ciemnym tle

Główną funkcją takich urządzeń jest możliwość odbierania stacji radiowych, które korzystają z przekazu cyfrowego. Zapewnia to znacznie lepszą jakość i nie tylko. Radia DAB pozwalają także na odbieranie innych informacji z nadajników. Są to chociażby: nazwy piosenek, albumów, wykonawcy, aktualna godzina czy data i tak dalej. Opcji jest tu naprawdę dużo, ponieważ sygnał cyfrowy okazuje się po prostu lepszy pod każdym względem od analogowego.

Warto wspomnieć również, że samo wyszukiwanie interesujących nas stacji jest znacznie łatwiejsze. Radioodbiorniki DAB działają na takiej zasadzie, że wpisujemy nazwę zamiast szukania częstotliwości. Dzięki temu w prosty sposób dodamy ulubione stacje do ulubionych, bez konieczności manualnego ich ustawiania. Obecnie nie wszystkie znane nam stacje radiowe są dostępne dla odbiorników DAB, ale z czasem powinno się to zmienić. Ciągle powiększa się lista tych, które korzystają z cyfrowego przekazu.

Wymiana starego, analogowego sprzętu na nowy nie jest jednak koniecznością. Warto to zrobić dopiero, gdy ulegnie on uszkodzeniu lub nie mamy go w ogóle. Wchodzi tutaj w grę znacznie wyższa cena radia cyfrowego DAB. Może to być wprawdzie zaledwie 100 złotych, lecz znajdą się modele nawet za 500 i więcej, które oferują lepszą jakość oraz szerszą funkcjonalność.

Polecane radioodbiorniki
 • 149 zł
 • 159 zł
 • 599 zł
 • 499 zł
 • 119,99 zł

Jak wybrać odpowiednie radio cyfrowe DAB?

Mini zestaw audio na białym tle

Zakup właściwego odbiornika jest istotny, ponieważ nie chcemy później narzekać na brak niektórych opcji, czy też posiadać sprzęt z niesatysfakcjonującą jakością dźwięku. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 • Budzik – jedna z funkcji, którą oferuje wiele urządzeń. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli pamiętać o ustawieniu alarmu na telefonie lub całkiem odrębnym urządzeniu. Radio zwykle trzymamy właśnie w sypialni, więc to kolejny plus. Niektóre modele oferują także funkcję drzemki czy wybrania stacji, która ma się od razu uruchomić.
 • Zasilanie – radia cyfrowe, podobnie jak analogowe odbiorniki, mogą być zasilane na 2 sposoby. Warto wybierać modele, które po prostu podłączamy za pośrednictwem kabla. Niweluje to konieczność uciążliwego wymieniania baterii co jakiś czas.
 • Mobilność – kiedy chcemy zabierać radio w dowolne miejsce, przenosić je po mieszkaniu czy też transportować na spotkanie u znajomego, to lepiej wybrać niewielki model. Często posiadają one odpowiednią moc i jakość, przez co nie będzie to żaden kompromis.
 • Automatyczna regulacja częstotliwości – jest to prawdopodobnie funkcja najbardziej przydatna. Dzięki niej można słuchać stacji bez konieczności długiej konfiguracji.
 • Odtwarzacz CD – wiele modeli pozwala na słuchanie muzyki z płyt CD i DVD. W ten sposób posiadamy więcej możliwości i możemy cieszyć się ulubionymi artystami.
 • Odtwarzacz MP3 – również bardzo ważna funkcja. Dzięki niej możliwe jest słuchanie muzyki z wielu nośników, w tym pendrive’ów, smartfonów czy przenośnych dysków.
 • RDS – to funkcja, która pozwala przesyłać do odbiornika dodatkowe informacje. W ten sposób na wyświetlaczu zobaczymy nazwę utworu lub stacji, różne komunikaty, godzinę oraz datę. Radia cyfrowe pozwalają ponadto na odbieranie obrazów oraz slajdów, gdyż taki przekaz DAB daje znacznie więcej możliwości niż przestarzały już analog.
 • Dostępność portów – często do radia cyfrowego można podłączyć także zewnętrzne głośniki. Jeżeli takowe posiadamy, to warto wybrać kompatybilny z nimi model.

W ramach ciekawostki wspomnijmy, że da się też dokupić specjalną przystawkę DAB do radia analogowego. Sprawia to, że zakup nowego urządzenia nie jest konieczny. Należy pamiętać jednak, że to tylko zamiennik, który nie udostępnia większości funkcji pełnoprawnego radia cyfrowego. Takie rozwiązanie zalecane jest wtedy, gdy posiadamy radio analogowe i nie zamierzamy go wymieniać. Aczkolwiek lepiej to zrobić, ponieważ w niedalekiej przyszłości, wszystkie stacje przejdą na znacznie lepszy sygnał DAB i inny odbiór nie będzie możliwy.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Wybór zależy głównie od interesujących nas funkcji. Na rynku znajdziemy modele za zaledwie 100 złotych, ale i w pełni wyposażone, bardzo dobrej jakości, za nawet 1000 złotych i więcej. Mniej wymagający docenią radia cyfrowe, które są mobilne, oferują satysfakcjonującą jakość i nie kosztują zbyt dużo. Przykładami takich modeli są: Sencor SRD 6600 DAB+, Hama DR30 oraz Sony XDR-S41D.

Miłośnicy muzyki oczekują znacznie lepszej jakości dźwięku. Wtedy warto wybrać bardziej rozbudowane, lepiej wyposażone modele, za które jednak przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Często polecane są na przykład Hama DR1610BTS oraz Sangean FUSION 290 WFR-29C. Trzeba zaznaczyć, że gabaryty tych urządzeń są znacznie większe, więc należy zapomnieć o wygodnym, mobilnym sprzęcie. Ale przeskok jakości jest ogromny, podobnie jak większa liczba funkcji. Wybór zależy od potrzeb i preferencji co do wyglądu.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link