Prezent dla mola książkowego – jaki czytnik e-booków podarować pod choinkę?

Autor: Joanna

Twój bliski uwielbia czytać książki, ale nie ma już miejsca na regałach? A może szukasz prezentu pod choinkę dla ucznia lub studenta, który ugina się pod ciężarem noszonych na zajęcia lektur? Przeczytaj nasze podpowiedzi, jaki czytnik e-booków wybrać, by w Boże Narodzenie sprawić radość najbliższej osobie. To zdecydowanie najlepszy pomysł na prezent świąteczny dla miłośnika literatury!

jaki czytnik e-booków dla rodziny na święta

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest wyświetlacz E-ink,

- jakie czytniki e-book z wyświetlaczem E-ink wybrać,

- jakie dodatkowe funkcje można spotkać w czytnikach e-book,

- jaki czytnik e-booków wybrać dla początkującego czytelnika,

- jaki czytnik e-booków wybrać przy ograniczonym budżecie,

- jakie funkcje mają czytniki e-book w niższej cenie.

Czym jest wyświetlacz E-ink?

Jeżeli szukasz prezentu dla rodziców na święta, bądź też chcesz przygotować upominek dla osoby przyzwyczajonej do tradycyjnych, czyli papierowych książek, zwróć uwagę na to, by kupowany przez Ciebie czytnik e-book był wyposażony w wyświetlacz E-ink.
E-ink jest technologią stosowaną podczas produkcji wyświetlaczy elektronicznych – nie tylko w czytnikach e-book, acz to właśnie w nich zwraca się na nią szczególną uwagę. Technologię tę zamiennie nazywa się „papierem elektronicznym”.
czytnik e-book prezent na święta dla dziewczyny
Zalety technologii E-ink to m.in:
 • niższy pobór energii elektrycznej, z uwagi na co czytnik e-book działa dłużej, a Ty możesz ładować go rzadziej,
 • obraz na wyświetlaczu jest niezmienny bez względu na kąt patrzenia,
 • obraz na wyświetlaczu jest taki sam bez względu na kąt oświetlenia,
 • obraz nie ulega zmianie, kiedy dotkniesz, naciśniesz lub zagniesz wyświetlacz.
Amazon Kindle Paperwhite 3 z wielostopniowym podświetleniem ekranu

CZY WIESZ, ŻE…?

Podczas produkcji wyświetlaczy E-ink w pojedynczych pikselach umieszczane są mikrokapsułki z: 1) czarnymi cząstkami naładowanymi dodatnio, 2) białymi cząstkami naładowanymi ujemnie. Następnie rozmieszcza się je w płynie służącym do pokrywania obwodu elektronicznego czytnika e-book. Po przyłożeniu ujemnego potencjału elektrycznego w dolnej części układu przyciągane są cząstki białe, czarne zaś pozostają u góry kapsułki. W ten sposób wyświetlacz odbarwia się na czarno, kształtując litery.

Jakie czytniki e-book z wyświetlaczem E-ink wybrać?

Wśród czytników e-book z wyświetlaczem E-ink dostępnych w sklepach Euro znajdziesz funkcjonalne urządzenia marek takich jak Pocketbook, inkBOOK, Bookeen, Amazon, Onyx czy Kiano. Jeśli miałeś już okazję testować jedno z nich i byłeś zadowolony z jego działania, wykorzystaj go jako prezent na mikołajki czy święta dla najbliższych.
Jeżeli jednak nie masz ulubieńca, przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje trzech czytników e-book z wyświetlaczem E-ink najlepiej ocenianych przez naszych klientów
Porówanie Amazon Kindle Paperwhite 3, Pocketbook Basic 3

 

Poznaj najważniejsze cechy czytników e-book marek Pocketbook, Bookin oraz InkBOOK.

Jakie dodatkowe funkcje można znaleźć w czytnikach e-book?

Każdy z zaprezentowanych czytników e-book wyróżnia się innymi funkcjami dodatkowymi. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Interesującą funkcją dodatkową w czytniku e-book Amazon Kindle Paperwhite 3 jest m.in. Time to Read – dzięki niej dowiesz się, ile czasu pozostało Ci do przeczytania książki. Z funkcji kontroli rodzicielskiej skorzystasz, kupując urządzenie jako prezent na mikołajki dla dziecka – jeśli jest małe, masz gwarancję, że nie trafi na treści nieodpowiednie, niedostosowane do jego wieku. Możliwość powiększenia tekstu przysłuży się osobom starszym oraz mającym problemy ze wzrokiem.

czytnik e-book prezent na święta dla dziewczyny

Pocketbook InkPad 3 z kolei wyróżnia się czytnikiem kart pamięci, dzięki któremu nagrasz na urządzenie więcej ulubionych książek. To idealna propozycja prezentu na święta dla dziewczyny, która w czasie kilkutygodniowych wakacji pochłania mnóstwo książek. Z ciekawej funkcji Czytaj na głos TTS (Text To Speech) skorzystają uczniowie, którym opornie idzie zgłębianie lektur. W drodze do i ze szkoły mogą ją uruchomić, a czytnik e-book samoistnie przekształci e-booka w audiobooka.

Także niepozorny Pocketbook Basic 3 z podstawowej serii zapewnia użytkownikowi kilka ciekawych funkcji. Umożliwia połączenie z przeglądarką internetową i przeglądanie stron w taki sam sposób jak na tablecie. Ma wbudowane gry, ale pozwala także na zainstalowanie nowych. To może być dobry prezent na mikołajki dla uczniów podstawówki – służący jednocześnie do edukacji i rozrywki.

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz kupić czytnik e-book z możliwością instalowania gier lub wieloma funkcjami, pamiętaj, by wybrać urządzenie o jak największej pamięci wbudowanej, ale także możliwością zwielokrotnienia jej poprzez kartę zewnętrzną. Warto, byś widział, że pamięć dostępna dla użytkownika może być mniejsza niż deklarowana pamięć wbudowana. Dzieje się tak, ponieważ część miejsca zajmują system operacyjny i zainstalowane aplikacje.

Jaki czytnik e-book wybrać dla początkującego czytelnika?

Prezent pod choinkę powinien być dostosowany do obdarowywanego. Jeśli Twoja bliska osoba nie miała jeszcze styczności z czytnikiem e-book, wybierz dla niej urządzenie o maksymalnie wielu opcjach ułatwiających korzystanie. Są to m.in.:
 • wyświetlacz E-ink,
 • podświetlenie ekranu,
 • menu w języku polskim,
 • pojemna pamięć, np. 8 GB lub czytnik kart pamięci,
 • wygodny wyświetlacz, np. 6 cala.
Pocketbook InkPad 3 z wyświetlaczem e-ink i ekranem dotykowym
Takie „czytniki e-book dla początkujących” znajdziesz już za kilkaset złotych. Zwróć uwagę np. na Pocketbook Basic Lux – nie tylko ma 8 GB, ale i umożliwia zastosowanie zewnętrznej karty pamięci. Za jego pomocą możesz przeglądać internet i grać w gry. Nie obsługuje obrazów, więc jeśli zależy Ci na odczytywaniu notatek ze skanów, wybierz inny model.
Z materiałami zeskanowanymi od kolegi ze studiów bez problemu poradzi sobie BookeenCybook Muse FrontLight 2. Odczytuje obrazy w aż pięciu formatach: BMP, GIF, JPG, PNG, TIFF. Ma notes i daje możliwość powiększenia tekstu. Mało tego, umożliwia dodawanie adnotacji do czytanych fragmentów! To świetnypomysł na prezent świąteczny dla studenta.
Eleganckim prezentem dla rodziców na świętabędzie inkBOOK Obsidian + etui. To funkcjonalny zestaw, dzięki któremu Twoi bliscy skorzystają z przeglądarki internetowej, zanotują coś „na marginesie” książki lub powiększą tekst, a wszystko to w bardzo łatwy i szybko sposób – za pomocą ekranu dotykowego.
prezent na mikołajki dla dzieci czytnik e-book
Polecane czytniki e-booków
 • 719 zł
 • 2 499 zł
 • 1 649 zł
 • 1 449 zł
 • 1 299 zł

Jaki czytnik e-booków wybrać przy ograniczonym budżecie?

Szukasz prezentu na święta dla bliskiej osoby kochającej książki, ale nie możesz sobie pozwolić na duży wydatek? Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery propozycje czytników e-book w najniższych cenach.
Porównianie funkcji czytników e-book w najniższych cenach
Przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas wyboru czytnika e-book.

Jakie funkcje mają czytniki e-book w niższej cenie?

Kiano Booky One to urządzenie o podstawowym zastosowaniu. Książki czyta się na nim wygodnie. Nowe pozycje można wgrywać szybko i wygodnie za pomocą kabla USB, podłączając czytnik e-book do laptopa bądź komputera. Jeśli w pewnym momencie zabraknie Ci na nim pamięci, poszerzysz ją za pomocą karty microSD bądź microSDHC.
Mając większy budżet, jako prezent pod choinkę dla członka rodziny możesz wybrać model inkBOOK Classic. Umożliwia nagranie e-booków w znacznie większym wachlarzu rozszerzeń. Ma możliwość powiększenia tekstu, a także łączenia się z internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Dzięki wyświetlaczowi E-ink czytnik e-book dostarcza wyższy o 50% kontrast i o 20% lepszą widoczność w słońcu w porównaniu z wcześniejszą generacją Pearl.
 Pocketbook Basic 3 z czytnikiem kart pamięci i przeglądarką internetową
Twój bliski ma słabość do systemu Linux? Wybierz czytnik e-book Kiano Booky Light
Z kolei czytnik inkBOOK Classic 2 to urządzenie dla osób preferujących system Android. Ma szereg dodatkowych funkcji, takich jak dotykowy ekran, powiększenie tekstu, przeglądarka internetowa, Wi-Fi. Nowe książki wgrasz do niego poprzez USB. Odczytasz je w kilku popularnych rozszerzeniach. Czytnik e-book ma nowoczesny wyświetlacz E-ink.
Bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz, dzięki przygotowanym przez nas propozycjom na pewno znajdziesz właściwy czytnik e-book, który posłuży jako niezapomniany prezent pod choinkę dla partnera, rodziców czy dziecka. A może ma to być prezent na święta dla Ciebie? Przejrzyj listę raz jeszcze i zadecyduj, na których funkcjach zależy Ci najbardziej!
Sprawdź też nasze pomysły na prezent dla dziewczyny oraz listę podarunków na święta dla chłopaka.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę