Czym wyróżnia się okap teleskopowy? Jaki model jest najlepszy?

Autor: Sara

Niezbędnym elementem wyposażenia kuchni jest okap, dzięki któremu podczas gotowania eliminowane są nieprzyjemne zapachy i para wodna zawierająca tłuszcz. Niektóre osoby rezygnują z tego urządzenia. Tłumaczą to małym pomieszczeniem. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest okap teleskopowy.

Teleskopowy okap podszafkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest i jak działa okap teleskopowy
 2. dlaczego jest on idealny do małej kuchni
 3. czym kierować się przy wyborze okapu teleskopowego

Co to jest okap teleskopowy?

Okap teleskopowy Amica

Okap teleskopowy to urządzenie do eliminowania pary wodnej, która powstaje podczas gotowania i smażenia potraw. Zawiera ona tłuszcz, wilgoć i nieprzyjemny zapach. W przypadku braku wentylacji opary osadzają się na ścianach, meblach i sprzętach kuchennych, powodując ich zniszczenie.

Okap kuchenny teleskopowy różni się od innych modeli tym, że zajmuje bardzo mało miejsca, ponieważ montuje się go pod szafką (stąd inna nazwa – okap teleskopowy podszafkowy). Jego wysokość wynosi zaledwie kilkanaście centymetrów, a część służąca do wentylacji jest wysuwana, co zwiększa jego wydajność. Dodatkowo pracuje w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz. Oznacza to, że można go zainstalować nawet wtedy, gdy budynek pozbawiony jest przewodu kominowego. Do tego służy okap teleskopowy z filtrem węglowym i przeciwtłuszczowym, np. Amica OTP6243I.

Jak działa okap kuchenny teleskopowy?

Okap kuchenny teleskopowy może mieć dwa tryby pracy. Pierwszym z nich jest tzw. wyciąg. Urządzenie zasysa powietrze, które następnie jest usuwane z pomieszczenia przez szyb wentylacyjny. Takie okapy uznawane są za najskuteczniejsze, jednak, aby je zamontować budynek musi mieć przewód kominowy. Niestety, nie wszystkie bloki są w niego wyposażone (zwłaszcza te budowane dawno i w starej technologii). Przykładem takiego urządzenia jest wyciąg teleskopowy Electrolux LFP316AB.

Na rynku dostępne są także okapy teleskopowe podszafkowe, które pracują w trybie pochłaniacza, czyli bez konieczności podpięcia do wentylacji. W takim przypadku zasysane powietrze jest oczyszczane przez specjalne filtry, a następnie wpuszczane z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacz teleskopowy powinien mieć dwa rodzaje filtrów: węglowy do pochłaniania zapachów i aluminiowe (spotyka się także akrylowe, metalowe lub fizelinowe) do eliminowania cząsteczek tłuszczu. Tego rodzaju okap kuchenny teleskopowy to np. Amica OTP6243B. Warto jednak pamiętać, że filtry trzeba regularnie wymieniać, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Okap teleskopowy ma możliwość wysunięcia dodatkowej płyty pochłaniającej oraz regulacji mocy przy pomocy suwaków. Dzięki temu można dostosować jego wydajność do swoich potrzeb. Większość urządzeń ma aż 3 stopnie pracy (np. teleskopowy okap kuchenny Amica OTP6253BG), dlatego jest w stanie poradzić sobie z usuwaniem zanieczyszczeń nawet podczas gotowania kilku dań jednocześnie.

Polecane okapy kuchenne
 • 679 zł
 • 399 zł
 • 999 zł
 • 2 799 zł
 • 1 299 zł

Okap teleskopowy w małej kuchni

Teleskopowy okap kuchenny

Okap teleskopowy jest idealnym rozwiązaniem do małej kuchni, w której bardzo istotna jest możliwość zaoszczędzenia miejsca do przechowywania. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i jest zamontowane dyskretnie pod szafką. Z tego powodu, gdy nie jest używane, jest całkowicie niewidoczne – w przeciwieństwie do innych rodzajów okapów kuchennych. Dzięki temu można urządzić kuchnię w dowolnym stylu, ponieważ wyciąg lub pochłaniacz teleskopowy nie psuje żadnej aranżacji.

Dzięki temu, że okap teleskopowy umieszczany jest pod szafką, można zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń lub suchej żywności i przypraw. Dzięki temu są one zawsze pod ręką podczas gotowania. Wybór zwykłego okapu wiąże się z tym, że nad kuchenką nie można zamontować już żadnej, nawet małej szafki lub półki.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem okapu teleskopowego?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów teleskopowych okapów kuchennych, dlatego urządzenie można z łatwością dopasować do własnych potrzeb. Przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na:

 • maksymalną wydajność, czyli ilość powietrza, którą urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny (dla pomieszczenia o objętości 30 m³ powinno być to minimum 180 m³/h, czyli powietrze powinno być wymienione 6 razy);
 • poziom hałasu przy najwyższym ustawieniu (nie powinien on być wyższy niż 70 dB, jak w przypadku okapu teleskopowego Finlux FE-60TSAB);
 • możliwość regulowania wydajności urządzenia;
 • typ oświetlenia (lampy LED są bardziej oszczędne);
 • rodzaj filtra przeciwtłuszczowego (jednorazowy, wielorazowy);
 • wymiary okapu teleskopowego (urządzenie musi pasować do szafki, pod którą zostanie zamontowane).

Warto zwrócić uwagę na kolor urządzenia. Do ciemnych mebli bardziej pasuje czarny okap teleskopowy, a do jasnych szary lub biały.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link