Na co zwrócić uwagę, kupując komputer stacjonarny w 2019 roku

Autor: Anna

Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że stacjonarne komputery zupełnie straciły na popularności na rzecz lekkich i praktycznych laptopów. W 2019 roku można już zauważyć, że choć notebooki królują jako sprzęt do uniwersalnych zastosowań, pecety wciąż warto kupować – nie tylko do gier. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując PC i od czego zależą ceny komputerów stacjonarnych.

Tani komputer stacjonarny na biurku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki komputer stacjonarny wybrać do biura, a jaki do gier
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie peceta
 3. od czego zależą ceny komputerów stacjonarnych
Ceny komputerów do gier są większe, niż zwykłych pecetów

Do czego stacjonarny komputer, czyli zastosowanie PC

Wybierając peceta, warto przede wszystkim kierować się jego przeznaczeniem – od niego w dużej mierze zależą ceny komputerów oraz... ich zawartość. Możliwości podzespołów to jednak nie wszystko!

Jeśli kupujesz peceta do biura, możesz postawić na niedrogi zestaw w obudowie typu desktop, slim, SFF czy nettop taki jak Gigabyte GB-BACE-3160. W każdym z tych przypadków komputer możesz postawić na biurku, organizując praktyczne stanowisko pracy.

Z kolei przeglądając komputery stacjonarne do gier, będziesz szukać modeli o imponujących możliwościach technicznych – zwróć uwagę na takie aspekty, takie jak procesor, karta graficzna, liczba i rozmieszczenie wentylatorów. Kompaktowy rozmiar obudowy będzie tu mniej istotny niż np. jej właściwa budowa pod kątem chłodzenia. Stosownie do potencjału, jaki oferują te komputery, ceny będą też odpowiednio wyższe.

 • 3 298 zł
 • 6 889 zł
 • 4 549 zł
 • 2 799 zł
 • 7 999 zł

Jak wybrać dobry komputer stacjonarny – najważniejsze cechy

Komputer stacjonarny Lenovo IdeaCentre 510-15IKL Intel® Core™ i5-7400 8GB 1TB GTX1050 W10Na co – oprócz zastosowania – trzeba zwrócić uwagę przy wyborze stacjonarnego komputera? Niezależnie od tego, gdzie i do czego będzie Ci służył ten sprzęt, warto zadbać o to, aby posiadał dobrej jakości podzespoły. Do płynnej pracy potrzebny będzie przede wszystkim solidny chipset, procesor (Intel Core® i5 lub wyższy bądź AMD Ryzen™) i dobra karta graficzna. Warto też sprawdzić pamięć RAM w zestawie i – co ważne – możliwość jej ewentualnej rozbudowy. Więcej na temat podzespołów w PC dowiesz się z poradnika: Z jakich elementów składa się komputer – jakie podzespoły wybrać.

Oprócz podstawowych podzespołów w komputerze nie może zabraknąć portów i interfejsów, dzięki którym podłączysz do peceta urządzenia peryferyjne oraz połączysz się z siecią. Najważniejsze z nich to:

 • USB 3.0 i 3.1 – to podstawowe złącza w standardzie umożliwiającym szybkie przesyłanie danych z pamięci flash i dysków zewnętrznych, ładowanie urządzeń mobilnych, a także korzystanie z dodatkowych akcesoriów. Powinno być ich co najmniej kilka – ważne, aby odstęp między nimi pozwalał na jednoczesne korzystanie;
 • HDMI – niezbędny do podłączenia większości monitorów i rzutników multimedialnych;
 • DisplayPort – nowoczesne złącze audio-wideo pozwalające na szybkie przesyłanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości;
 • karta bezprzewodowa Wi-Fi – co najmniej w standardzie 802.11ac, zapewnia szybkie połączenie z siecią bezprzewodową.

WSKAZÓWKA

Zawartość komputera to nie wszystko. Kupując peceta, przyjrzyj się też obudowie. Powinna ona posiadać otwory, które zapewnią dobry przepływ powietrza w środku. Dobrze też, by najważniejsze gniazda (USB 3.0, gniazdo słuchawkowe) były zlokalizowane w wygodnym, łatwo dostępnym miejscu.

Od czego zależą ceny komputerów stacjonarnych?

Ceny komputerów stacjonarnych są bardzo różne, od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Oczywiście pecet pecetowi nierówny – znajdziemy wśród nich superwydajne maszyny wybierane przez gamerów, jak i tanie komputery stacjonarne w kompaktowych obudowach.

Zastanawiasz się, co wpływa na ceny komputerów? Oto najważniejsze czynniki:

 • zastosowanie – możliwości techniczne komputera gamingowego Actina Pact Esport kilkukrotnie przewyższają te, jakimi dysponuje nettop Intel NUC Kit NUC6CAYH Celeron J3455. Odzwierciedlają to ceny komputerów;
 • podzespoły – komputery o lepszych podzespołach są wydajniejsze, ale także droższe. Dotyczy to przede wszystkim chipsetów i procesorów;
 • marka – przykładem jest komputer Apple Mac mini, który oprócz małych gabarytów wyróżnia się znanym na całym świecie minimalistycznym designem i jest chętnie wybierany np. przez grafików.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link