Monitor LED Full HD – czy warto wybrać model z tunerem TV?

Autor: Klaudia

Monitory LED działają na bazie wyświetlacza ciekłokrystalicznego, podobnie jak monitory LCD. Różni je jednak sposób podświetlania matrycy. Jest to kluczowy czynnik decydujący o jakości wyświetlanego obrazu. Monitory LED Full HD zapewniają większy kontrast, a co za tym idzie – lepsze odwzorowanie czerni. Na rynku dostępne są także modele z wbudowanym tunerem TV.

Mężczyzna przed monitorem do komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa monitor LED i co go wyróżnia
 2. jak wybrać najlepszy monitor LED Full HD
 3. czy warto kupić monitor LED Full HD z tunerem TV

Monitor LED – co go wyróżnia?

Kobieta pracuje korzystając z dwóch monitorów do komputera

Monitory LCD i LED, co do głównej zasady, działają w podobny sposób. W obu typach ekran bazuje na pięciu podstawowych elementach – elektrodach, komórkach z zatopionymi w nich, ciekłymi kryształami, analizatorze, polaryzatorze oraz źródle światła. Różnica polega na tym, że źródłem światła w LCD są lampy fluorescencyjne CCFL, natomiast w LED – diody. Co to oznacza w praktyce i jak wpływa na jakość obrazu? Otóż lampy stale podświetlają matrycę na całej powierzchni, przez co głębia czerni jest mała, a kontrast pomiędzy kolorami mniej wyraźny. Natomiast poszczególne diody włączają i wyłączają się w zależności od potrzeb i tylko w tej części ekranu, gdzie jest to konieczne. Łatwo więc domyślić się, że w ten sposób można uzyskać wyższe wartości głębi i kontrastu. Dodatkowo oznacza to oszczędność energii. Ekrany LED są cieńsze, bardziej smukłe i lżejsze od LCD CCFL. Ponadto w ich wypadku żywotność źródła światła jest znacznie dłuższa.

Warto też wspomnieć, że monitory LED dzielą się na dwie podkategorie – direct LED (diody umieszczone są pod całą powierzchnią matrycy) i edge LED (diody znajdują się jedynie na listwach brzegowych ekranu).

Polecane monitory led i lcd
 • 1 019 zł
 • 699 zł
 • 799 zł
 • 1 329 zł
 • 729 zł

Monitor LED Full HD – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Studenci przed monitorami LED

Monitory LED w przeważającej części umożliwiają wyświetlanie obrazu co najmniej w rozdzielczości Full HD. Skupmy się więc na tego typu urządzeniach, gdyż zakup monitora do domu o niższej rozdzielczości z dużym prawdopodobieństwem spowoduje, że nie będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości sprzętu, jaki do niego podłączymy.

Wybierając monitor LED Full HD w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na typ matrycy:

 • TN – modele wyposażone w matrycę TN są tańsze od pozostałych. Mimo że posiadają gorszy kontrast, słabsze odwzorowanie kolorów i dość wąskie kąty widzenia, mają też swoje zalety. Należą do nich: szybki czas reakcji i brak efektu smużenia. Monitor LED Full HD z matrycą TN (BenQ ZOWIE XL2411P e-Sports Monitor 1ms 144Hz), będzie więc dobrym wyborem dla osób z mniejszym budżetem;
 • VA – matryce VA gwarantują szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie czerni, bardzo dobry kontrast oraz świetny stosunek jakości do ceny. Ich wadą jest natomiast słabsze odwzorowanie kolorów, w porównaniu do matryc IPS. Monitory LED Full HD VA to m.in. AOC C32G1 1ms 144Hz oraz Philips 278E8QJAB/00;
 • IPS – posiadają one wszystkie zalety matryc VA, a dodatkowo gwarantują wierne odwzorowanie kolorów. Monitory IPS chętnie wybierane są przez graczy oraz grafików komputerowych. Wybór modeli jest spory. Do tej kategorii należą choćby LG 24MP59G oraz LG 29WK600-W.

Oprócz typu matrycy, istotna jest też częstotliwość odświeżania. Do użytku domowego wystarczy monitor LED z odświeżaniem na poziomie 60 Hz, ale gracze z pewnością docenią zalety monitorów 144 Hz, np. MSI Optix MAG241C 1ms 144Hz.

Na koniec pozostaje jeszcze zdecydować, czy sprzęt ma mieć klasyczny wygląd prostokątnego wyświetlacza panoramicznego, czy może lepiej będzie kupić monitor z zakrzywionym ekranem, zapewniający szerszą perspektywę widzenia, jak choćby AOC C24G1 1ms 144Hz.

Monitor LED z tunerem TV – czy warto?

Obecnie monitory LED z tunerem TV rzadko pojawiają się w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Klienci podzielili się na tych, którzy telewizję wolą oglądać na telewizorze oraz takich, którzy wcale jej nie oglądają, zastępując filmami i serialami na płatnych platformach rozrywkowych typu Netflix. Niemniej jednak monitory z tunerem TV mają swoje zalety. Urządzenie umożliwia odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej za pomocą wbudowanego tunera DVB-T. Jeśli ktoś nie chce rezygnować z oglądania programów telewizyjnych, a dajmy na to nie ma miejsca na telewizor albo nie chce wydawać pieniędzy na dodatkowy sprzęt, monitor z tunerem będzie dla niego idealnym rozwiązaniem. Warto wspomnieć, że – podobnie jak w wypadku telewizora – trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w antenę telewizyjną.

Prawdopodobnie monitory z tunerem TV w najbliższym czasie zupełnie znikną z rynku. Głównie dlatego, że istnieją inne, także darmowe sposoby umożliwiające oglądanie kanałów telewizji naziemnej za pośrednictwem komputera z dostępem do internetu. Mowa tu chociażby o wygodnych w użytkowaniu serwisach internetowych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów