Konsola DJ: sprzęt do profesjonalnej prezentacji muzyki

Autor: Ola

DJ-e, którzy serwują muzykę na imprezach, to stały element „wystroju” klubów i dyskotek. Profesjonalny sprzęt, którym dysponują, to konsola DJ wyposażona w mikser, odtwarzacze, słuchawki i odpowiednie okablowanie.

Konsola DJ

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest konsola DJ
  2. jaka będzie najlepsza konsola DJ dla początkujących
  3. który element stanowi serce konsoli DJ

Żeby zostać DJ-em, nie wystarczy tylko wyczucie rytmu, dobry słuch i znajomość aktualnych trendów muzycznych. Owszem, miłość do muzyki to sprawa bardzo istotna, ale bez dobrego sprzętu trudno będzie rozwijać karierę. Od lat podstawowy sprzęt klubowego DJ-a to minimum dwa gramofony i mikser. Zestaw ten nazywany jest konsolą DJ.

Konsola DJ: co składa się na zestaw?

Kontroler DJ z podłączonym laptopem

Kiedy chcesz zostać DJ-em i zaczynasz stawiać pierwsze kroki w tym „biznesie”, najlepszym rozwiązaniem, by skompletować konsolę DJ dla początkujących, będzie zakup miksera. Z nim należy zintegrować kolejne elementy zestawu, czyli odtwarzacze CD/MP3 lub gramofony. Właściwie połączone poprzez przewody, pozwolą przechodzić płynnie z jednego utworu w drugi, synchronizując ze sobą poszczególne kawałki. Oprócz odtwarzaczy można zakupić specjalny program komputerowy i za pomocą tak skonstruowanej konsoli DJ tworzyć własne pierwsze miksy, by umieszczać je w internecie.

Ale żeby efekt używania konsoli DJ w klubie był odpowiedni, potrzebne będzie jeszcze właściwe okablowanie i dodatkowe elementy, jak wysokiej jakości słuchawki do odsłuchiwania utworów oraz mikrofon do komunikowania się z publicznością. Z takim zestawem można już zacząć podbijanie klubów!

Od czego zacząć składanie konsoli DJ?

Jeśli z przyczyn ekonomicznych niemożliwe jest nabycie wszystkich elementów konsoli DJ, warto zacząć zakupy od miksera, który stanowi serce całości. To uniwersalne urządzenie, które można wielorako zastosować, gdy kariera DJ-a okaże się nie tak ekscytująca. Mikser może różnić się liczbą dostępnych kanałów i funkcji. To rozróżnienie będzie istotne dla początkujących i profesjonalistów. Na początek lepiej kupić tani i prosty model, w którym liczba funkcji nie będzie tak rozbudowana. Dzięki temu jego opanowanie będzie bardziej efektywne. Poszczególne funkcje miksera można ćwiczyć, integrując go z wirtualnym programem do miksowania muzyki.

Kolejny etap do odtwarzacze. Najlepiej od razu kupić dwa, ponieważ to absolutne minimum do stworzenia profesjonalnej konsoli DJ. Dysponując większą gotówką, dobrze zainwestować w odtwarzacze CD/MP3 i gramofony. Jeśli decyzja zakupu dotyczy odtwarzaczy audio, lepiej, by wyposażone były one również w możliwość odczytu formatu MP3 i sloty do pendrive’a. Kiedy posiadamy już mikser i odtwarzacze, wówczas należy postarać się o przewody. Nie chodzi jednak o kabel zasilający, ale przewody sygnałowe. Do łączenia miksera z deckami stosuje się popularne „chinche”. By zestaw połączyć z końcówką mocy, powinny to być przewody z wtykami typu XLR lub Jack 6,3”. Ze względu na to, iż konsola DJ to mobilny sprzęt, który kursuje pomiędzy klubami, warto zainwestować w porządnej jakości okablowanie, z dobrej jakości wtykiem, odpornym na uszkodzenia. Podobnym kryteriom podlegają słuchawki, które również mocno „dostają w kość” podczas eksploatacji. Dlatego istotne jest, by był to solidny sprzęt, o wysokiej jakości wykonania. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na brzmienie i parametry. Najlepiej, by słuchawki miały zamkniętą budowę, żeby dobrze izolować dźwięki z otoczenia.

Polecane kontrolery dj
  • 699 zł
  • 1 199 zł
  • 3 099 zł
  • 419 zł
  • 2 549 zł

Alternatywa dla konsoli DJ, czyli kontroler

Pioneer DDJ-400

Rozwiązaniem korzystniejszym cenowo, które może zastąpić konsolę DJ, szczególnie dla początkujących, jest kontroler DJ. Nie dość, że kosztuje mniej, to również jest prostszy w obsłudze, łatwiej się go transportuje, a jego możliwości są często wyższe niż standardowych konsoli DJ.

Niestety, do jego obsługi niezbędne jest posiadanie laptopa, który stanowi wówczas platformę do prezentacji muzyki. Do minusów takiego rozwiązania zalicza się to, że usterka komputera może pozbawić DJ-a muzyki do grania. Kolejna wada to fakt, że w większości kontrolerów DJ niemożliwe jest odtwarzanie płyt CD. Mimo to kontrolery to opcja tańsza, prostsza w obsłudze oraz mniejsza i lżejsza od tradycyjnych konsol, dlatego dobrze rozpoczynać od nich karierę klubowego DJ-a. Na początku można zainwestować w najprostszy model, a wraz z rozwojem umiejętności zdecydować się na coś bardziej zaawansowanego lub zmianę sprzętu na konsolę DJ dla początkujących. Wśród jej głównych zalet wymieniana jest niezawodność, ponieważ korzystanie w klubie z odtwarzaczy CD lub płyt winylowych niweluje ryzyko wyłączenia się muzyki w trakcie imprezy. Dlatego konsola DJ to rozwiązanie, które będzie obecne w klubach jeszcze przez wiele lat.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link