Data publikacji: 10 lutego 2020
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Konsola DJ: sprzęt do profesjonalnej prezentacji muzyki

Poleć znajomemu Drukuj

DJ-e, którzy serwują muzykę na imprezach, to stały element „wystroju” klubów i dyskotek. Profesjonalny sprzęt, którym dysponują, to konsola DJ wyposażona w mikser, odtwarzacze, słuchawki i odpowiednie okablowanie.

Konsola DJ

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest konsola DJ
  2. jaka będzie najlepsza konsola DJ dla początkujących
  3. który element stanowi serce konsoli DJ

Żeby zostać DJ-em, nie wystarczy tylko wyczucie rytmu, dobry słuch i znajomość aktualnych trendów muzycznych. Owszem, miłość do muzyki to sprawa bardzo istotna, ale bez dobrego sprzętu trudno będzie rozwijać karierę. Od lat podstawowy sprzęt klubowego DJ-a to minimum dwa gramofony i mikser. Zestaw ten nazywany jest konsolą DJ.

Konsola DJ: co składa się na zestaw?

Kontroler DJ z podłączonym laptopem

Kiedy chcesz zostać DJ-em i zaczynasz stawiać pierwsze kroki w tym „biznesie”, najlepszym rozwiązaniem, by skompletować konsolę DJ dla początkujących, będzie zakup miksera. Z nim należy zintegrować kolejne elementy zestawu, czyli odtwarzacze CD/MP3 lub gramofony. Właściwie połączone poprzez przewody, pozwolą przechodzić płynnie z jednego utworu w drugi, synchronizując ze sobą poszczególne kawałki. Oprócz odtwarzaczy można zakupić specjalny program komputerowy i za pomocą tak skonstruowanej konsoli DJ tworzyć własne pierwsze miksy, by umieszczać je w internecie.

Ale żeby efekt używania konsoli DJ w klubie był odpowiedni, potrzebne będzie jeszcze właściwe okablowanie i dodatkowe elementy, jak wysokiej jakości słuchawki do odsłuchiwania utworów oraz mikrofon do komunikowania się z publicznością. Z takim zestawem można już zacząć podbijanie klubów!

Od czego zacząć składanie konsoli DJ?

Jeśli z przyczyn ekonomicznych niemożliwe jest nabycie wszystkich elementów konsoli DJ, warto zacząć zakupy od miksera, który stanowi serce całości. To uniwersalne urządzenie, które można wielorako zastosować, gdy kariera DJ-a okaże się nie tak ekscytująca. Mikser może różnić się liczbą dostępnych kanałów i funkcji. To rozróżnienie będzie istotne dla początkujących i profesjonalistów. Na początek lepiej kupić tani i prosty model, w którym liczba funkcji nie będzie tak rozbudowana. Dzięki temu jego opanowanie będzie bardziej efektywne. Poszczególne funkcje miksera można ćwiczyć, integrując go z wirtualnym programem do miksowania muzyki.

Kolejny etap do odtwarzacze. Najlepiej od razu kupić dwa, ponieważ to absolutne minimum do stworzenia profesjonalnej konsoli DJ. Dysponując większą gotówką, dobrze zainwestować w odtwarzacze CD/MP3 i gramofony. Jeśli decyzja zakupu dotyczy odtwarzaczy audio, lepiej, by wyposażone były one również w możliwość odczytu formatu MP3 i sloty do pendrive’a. Kiedy posiadamy już mikser i odtwarzacze, wówczas należy postarać się o przewody. Nie chodzi jednak o kabel zasilający, ale przewody sygnałowe. Do łączenia miksera z deckami stosuje się popularne „chinche”. By zestaw połączyć z końcówką mocy, powinny to być przewody z wtykami typu XLR lub Jack 6,3”. Ze względu na to, iż konsola DJ to mobilny sprzęt, który kursuje pomiędzy klubami, warto zainwestować w porządnej jakości okablowanie, z dobrej jakości wtykiem, odpornym na uszkodzenia. Podobnym kryteriom podlegają słuchawki, które również mocno „dostają w kość” podczas eksploatacji. Dlatego istotne jest, by był to solidny sprzęt, o wysokiej jakości wykonania. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na brzmienie i parametry. Najlepiej, by słuchawki miały zamkniętą budowę, żeby dobrze izolować dźwięki z otoczenia.

Proponowane produkty:
Hercules DJControl Starlight <%– –%>
Casio SA-47 <%– –%>
Pioneer DJ DDJ-400 <%– –%>
Pioneer DJ DDJ-200 <%– –%>
Pioneer DJ XDJ-700 <%– –%>

Alternatywa dla konsoli DJ, czyli kontroler

Pioneer DDJ-400

Rozwiązaniem korzystniejszym cenowo, które może zastąpić konsolę DJ, szczególnie dla początkujących, jest kontroler DJ. Nie dość, że kosztuje mniej, to również jest prostszy w obsłudze, łatwiej się go transportuje, a jego możliwości są często wyższe niż standardowych konsoli DJ.

Niestety, do jego obsługi niezbędne jest posiadanie laptopa, który stanowi wówczas platformę do prezentacji muzyki. Do minusów takiego rozwiązania zalicza się to, że usterka komputera może pozbawić DJ-a muzyki do grania. Kolejna wada to fakt, że w większości kontrolerów DJ niemożliwe jest odtwarzanie płyt CD. Mimo to kontrolery to opcja tańsza, prostsza w obsłudze oraz mniejsza i lżejsza od tradycyjnych konsol, dlatego dobrze rozpoczynać od nich karierę klubowego DJ-a. Na początku można zainwestować w najprostszy model, a wraz z rozwojem umiejętności zdecydować się na coś bardziej zaawansowanego lub zmianę sprzętu na konsolę DJ dla początkujących. Wśród jej głównych zalet wymieniana jest niezawodność, ponieważ korzystanie w klubie z odtwarzaczy CD lub płyt winylowych niweluje ryzyko wyłączenia się muzyki w trakcie imprezy. Dlatego konsola DJ to rozwiązanie, które będzie obecne w klubach jeszcze przez wiele lat.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Czyste żelazko to podstawa pięknie wyprasowanych ubrań, dlatego warto zadbać o czyszczenie stopy żelazka oraz pojemnika na wodę.
Zobacz więcej   
 Prasowanie zmarszczek na twarzy to nowa usługa kosmetyczna. Dzięki specjalnym urządzeniom można wykonać ją w domu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów