Komputer All-in-One czy laptop? Najważniejsze różnice

Autor: Klaudia

Komputer All-in-One to alternatywa zarówno dla tradycyjnego peceta, jak i laptopa. Jeśli chcesz zostać cyfrowym nomadem, czyli osobą, która pracuje z dowolnego miejsca w wybranym czasie, potrzebujesz mobilnego sprzętu. Komputer All-in-One czy laptop – które urządzenie sprawdzi się lepiej w podróży, a który sprzęt wybrać do małego, minimalistycznego mieszkania?

Komputer All-in-One ma podzespoły ukryte w obudowie monitora z tylną podpórką lub nóżką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest All-in-One PC i jakie ma zalety,

- jakie są różnice między komputerem All-in-One a laptopem,

- jakie są najlepsze komputery All-in-One.

Apple iMac o przekątnej 21,5 cala to popularny komputer w monitorzeKomputer All-in-One – co to jest? Jakie ma zalety?

Bogatą charakterystykę komputerów w monitorze znajdziesz w poradniku Komputery All-in-One – co to takiego. Tak zwany All-in-One to sprzęt, który jest połączeniem standardowego peceta i laptopa.

Wszystkie podzespoły beznapędowego komputera All-in-One – od płyty głównej, przez procesor, po kartę graficzną i układ chłodzący – są umieszczone w obudowie monitora. Można powiedzieć, że to energooszczędny i zminiaturyzowany komputer, który jest schowany za wyświetlaczem. Jednak czy na pewno miniaturowy? Największe modele – jak NTT Game W L40 – mogą mieć ekran o przekątnej większej niż 30 cali. Najmniejsze – jak MSI Pro 16T – 15,6 cala.

CZY WIESZ, ŻE...

Komputer All-in-One może być także połączeniem stacjonarnego komputera, laptopa i… tabletu. Komputery AIO marek takich jak Dell czy MSI mają ekrany dotykowe, które reagują zarówno na dotyk palca, jak i rysika. Mogą się sprawdzić zarówno jako sprzęt grafika, jak i do nauki przez zabawę dla dziecka.

Największą zaletą komputera All-in-One z modułem Bluetooth jest zredukowanie miejsca potrzebnego na sprzęt komputerowy oraz zminimalizowanie liczby kabli. Te plusy upodabniają komputer w monitorze do laptopa – a co różni te urządzenia?

Komputer All-in-One czy laptop – różnice

O ile zarówno komputer All-in-One, jak i laptop to urządzenia przenośne, o tyle trudno sobie wyobrazić korzystanie z pierwszego sprzętu w podróży czy to samochodem, czy publicznym środkiem transportu. Zwłaszcza jeśli komputer All-in-One nie ma dotykowego ekranu.

Monitor z wbudowanym komputerem musi mieć stabilną podstawę, a brak ekranu dotykowego, jak w przypadku Dell Inspiron 22, wymusza korzystanie z bezprzewodowej klawiatury i myszy. W podróży zdecydowanie poręczniejszy jest laptop.

CZY WIESZ, ŻE…

Komputery All-in-One i laptopy mają gniazdo Kensington Security Slot. Służy do przymocowania sprzętu do biurka stalową linką. To rodzaj zabezpieczenia antykradzieżowego.

Polecane laptopy
Na korzyść komputerów AIO przemawiają większe ekrany w porównaniu do wyświetlaczy laptopów – nawet dwukrotnie większe, jeśli porównamy laptopy o 15-calowych przekątnych do komputerów All-in-One z 30-calowymi ekranami. Niestety system All-in-One ogranicza użytkownikowi możliwość wymiany podzespołów. Łatwiej wymienić np. dysk SSD w laptopie.

Komputery typu 2 w 1 sprawdzą się jako komputery do biura. Charakteryzują się cichą pracą, są energooszczędne i w przeciwieństwie do laptopów – można je powiesić na ścianie podczas prowadzenia prezentacji dla zespołu pracowników. W warunkach domowych komputer All-in-One można wykorzystać w charakterze telewizora z uchwytem naściennym.

WSKAZÓWKA

Komputery All-in-One z tylną podpórką zamiast nóżki nie mają regulowanej wysokości, więc warto zakupić podstawkę, która pomoże ustawić monitor na odpowiednim poziomie.

Komputer All-in-One z ekranem o przekątnej 34-caleKomputery All-in-One – opinie klientów

Jednym z najlepiej ocenianych komputerów All-in-One jest Apple iMac 21,5 cala z dyskiem 1000 GB i 8 GB pamięci RAM. Komfortowe korzystanie z komputera zapewnia m.in. powłoka antyrefleksyjna ekranu, aczkolwiek dysk – mimo że ma dużą pojemność – mógłby być szybszy, co wpłynęłoby na prędkość uruchamiania systemu i aplikacji. Apple oferuje także komputery w monitorach o przekątnych 27 cali – jednak to już koszt większy od najdroższego iPhone’a z tegorocznych premier. Klienci jako dużą zaletę wskazują myszkę i klawiaturę w zestawie.

Jako komputer All-in-One do pracy biurowej jest polecany Lenovo Ideacentre 510, a także niskobudżetowy model Lenovo Ideacentre 520-22IKU. Wśród komputerów All-in-One z ekranami dotykowymi – nawet jako prezent dla dziewczynki lub chłopca na święta – znajdziesz np. model Lenovo Ideacentre 520-22ICB, który zmieści się na niedużym dziecięcym biurku.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link