Okulary VR – jak działają gogle wirtualnej rzeczywistości?

Autor: Joanna

W goglach VR do PC kluczowymi elementami są dwa niewielkie ekrany. Wprowadzają w błąd mózg, który obraz wyświetlany w 2D traktuje jako trójwymiarowy. Natomiast w okularach VR do telefonu ekrany zastępuje podzielony na pół wyświetlacz smartfona. Dzięki wirtualnym goglom można grać w gry 3D oraz oglądać filmy nakręcone kamerą sferyczną.

Kobieta w okularach VR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działają okulary VR
  2. do czego służą gogle VR
  3. jakie okulary VR wybrać do smartfona, konsoli, telewizora

Okulary wirtualnej rzeczywistości – jak działają?

Używanie gogli VR w domu

Okulary VR to zazwyczaj plastikowe urządzenie zakładane na oczy w podobny sposób, jak narciarskie gogle. Ich najistotniejszym elementem jest system soczewek i ekranów. W przypadku okularów VR do PC czy konsoli, dwa wyświetlacze (lub jeden podzielony na pół) są integralną częścią urządzenia. Natomiast w wypadku gogli VR do telefonu, zastępuje je ekran smartfona. Wyświetlana na nich treść jest taka sama, ale nieznacznie przesunięta względem siebie (każde oko patrzy tylko na jeden wyświetlacz). Co więcej, zanim obraz trafi do odbiorcy, przechodzi przez soczewki. W ten sposób okulary VR oszukują mózg, który traktuje obraz wyświetlany w technologii 2D tak, jakby był trójwymiarowy.

Gogle VR wyposażone są także w szereg bardzo nowoczesnych czujników, takich jak: akcelerometr, żyroskop, magnetometr, a czasami także w kamerę. Dzięki temu użytkownik, poruszając głową lub przemieszczając się po pokoju, będzie poruszał się również w wirtualnej rzeczywistości. Dla maksymalnego komfortu użytkowania, producenci stworzyli specjalne kontrolery – sprzedawane w zestawie z okularami VR lub osobno.

Gogle VR – jakie dają możliwości?

Przeciętny Polak, interesujący się nowinkami technicznymi, kojarzy okulary VR z produktem, który miał zrewolucjonizować świat filmów i gier komputerowych. Jednak z jakiegoś powodu gogle wirtualnej rzeczywistości z przełomowego urządzenia stały się jedynie ciekawostką. Dlaczego? Być może kluczową rolę odegrała wysoka cena. Niemniej jednak wrażenie, że okulary VR zostały zepchnięte na totalny margines, jest błędne. Może nie jest to produkt tak chętnie rozwijany jak smartfony czy telewizory, ale z pewnością VRy nie znikną z rynku w najbliższym czasie.

Posiadając gogle VR, z powodzeniem można grać w gry komputerowe, konsolowe lub przeznaczone na smartfony. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie krótkie, kilkunastominutowe tytuły. Na rynku pojawia się coraz więcej rozbudowanych gier, projektowanych pod okulary wirtualnej rzeczywistości. Jest też wiele darmowych tytułów, które można pobrać z wirtualnego sklepu Google Play. Na chwilę obecną nie ma jednak zbyt wielu filmów pełnometrażowych czy seriali, które można by obejrzeć na VRach, natomiast w sieci znajdziemy wiele produkcji krótkometrażowych. Ponadto na YouTube istnieje obszerna kategoria filmów nagrywanych kamerami sferycznymi.

Innym ciekawym zastosowaniem gogli jest możliwość wirtualnego zwiedzania ciekawych miejsc, takich jak muzea, parki narodowe czy zabytki architektoniczne. Ostatnimi czasy okulary VR na swój użytek zaadaptował także rynek szkoleń. Dzięki nim uczestnicy kursów mogą brać udział w realistycznych symulacjach, utrwalających zdobytą wiedzę.

Polecane okulary vr
  • 6 699 zł
  • 319 zł
  • 319 zł
  • 3 649 zł
  • 749 zł

Jakie okulary VR do PC, telefonu, konsoli, telewizora?

Samsung Gear VR 2018 SM-R325 z kontrolerem

Gogle VR do komputerów PC i konsol służą głównie do grania w gry. Dawniej były to skromne tytuły, rozgrywka trwała krótko, a w dłuższej perspektywie stawała się nużąca. Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej ciekawych gier, o rozbudowanej fabule i interesujących możliwościach ingerencji w wirtualny świat. Prawdopodobnie, aby móc cieszyć się w pełni z rozgrywki, konieczny będzie zakup kontrolera do VR. Zestawem, który idealnie pasuje do komputera, jest HTC VR VIVE Pro Full Kit, w skład którego wchodzą okulary, dwa kontrolery i stacje bazowe, poszerzające możliwości poruszania się. W przypadku konsol warto postawić na akcesoria dedykowane. Do konsoli PlayStation dobrym zestawem będzie Sony PlayStation VR + PlayStation 4 Camera v2 + VR Worlds, ewentualnie Sony PlayStation VR Mega Pack.

Gogle VR do telefonu muszą być wygodne i kompatybilne ze smartfonem użytkownika. Samsung produkuje własne okulary VR. Jeśli posiadamy telefon tej marki, warto kupić Samsung Gear VR SM-R325 z kontrolerem lub tańszy Samsung Gear VR 2018 SM-R325 z kontrolerem. W innym wypadku trzeba będzie zaopatrzyć się w bardziej uniwersalny produkt, jak chociażby NavRoad NEXO VR BOX.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link