Data publikacji: 19 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jakie gogle VR wybrać – kilka praktycznych porad, które ułatwią zakup

Poleć znajomemu Drukuj

Wirtualna rzeczywistość to coraz popularniejszy sposób na rozrywkę. Gogle VR są dostępne w różnych przedziałach cenowych, co sprawia, że znacznie więcej osób może pozwolić sobie na zabawę tym sprzętem we własnym domu. Myślisz o zakupie gogli wirtualnej rzeczywistości? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Kobieta w okularach VR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działają i do czego służą gogle VR,

- jakie są rodzaje gogli VR,

- na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Gogle wirtualnej rzeczywistości – jak to działa?

Wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality) to technologia, w której za pomocą specjalnych okularów możliwe jest oglądanie filmów i obrazów, granie w gry i odbywanie wirtualnych spacerów w 360°. Gogle VR nadają obrazowi wyjątkowej głębi i trójwymiarowości, co sprawia, że wirtualna rzeczywistość wydaje się znacznie bardziej realistyczna niż obraz wyświetlany na ekranie komputera czy telewizora.
Gogle wirtualnej rzeczywistości składają się z ekranu podzielonego na dwie części i wypukłych soczewek, przez które do oczu użytkownika trafia obraz pochodzący ze smartfona, konsoli albo komputera. Abyś mógł cieszyć się obrazem 360 stopni w tak naturalny sposób, jak dzieje się to w rzeczywistości, okulary są wyposażone w żyroskop – dzięki temu aby sprawdzić, co znajduje się z tyłu, wystarczy obrócić głowę.

Gogle VR do smartfona czy klasyczny headset?

Używanie gogli VR w domuJeśli chcesz zacząć przygodę z wirtualną rzeczywistością, do wyboru będziesz mieć dwa rodzaje gogli. Pierwszy z nich to okulary VR do smartfona – w ich przypadku funkcję ekranu i źródła obrazu pełni telefon komórkowy z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Dodatkowo do zestawu dołączony jest zwykle pilot, którym możesz nawigować oprogramowaniem i sterować np. grami. Zaletą takich headsetów jest cena – są zazwyczaj tańsze niż gogle VR przeznaczone do konsol lub komputera. Ponadto pozwalają na rozrywkę w każdym miejscu i czasie – są znacznie bardziej mobilne niż pozostałe typy okularów do VR, ponieważ aby z nich korzystać, wystarczy mieć w zasięgu ręki smartfon.
Alternatywą są klasyczne headsety przeznaczone do użytku z konsolą do gier lub komputerem. Takie gogle VR są wyposażone w wbudowany ekran, który wyświetli obraz z podłączonej do niego – przewodowo lub bezprzewodowo – konsoli. Korzystanie z takiego headsetu jest bardziej komfortowe, a efekt wizualny bardziej realistyczny niż w przypadku okularów ze smartfonem. Dobrym przykładem jest komplet Sony PlayStation VR, przeznaczony do korzystania z konsolą PS4. Taki stacjonarny zestaw to przede wszystkim centrum rozrywki, które może służyć całej rodzinie.

WARTO WIEDZIEĆ

Gogle VR do konsoli lub komputera nie wymagają użycia dodatkowego pilota do sterowania, ponieważ dołączona do nich kamera wychwytuje ruchy gracza.

Proponowane produkty:
Garett VR1 <%– –%>
Samsung Gear VR SM-R325 <%– –%>
NavRoad NEXO VR BOX <%– –%>
Esperanza EGV300 + Pad <%– –%>

Gogle VR – na co zwrócić uwagę?

Samsung Gear VR 2018 SM-R325 z kontroleremZastanawiasz się, jakie okulary 3D do wirtualnej rzeczywistości najlepiej się sprawdzą? Przy poszukiwaniach zwróć uwagę na poniższe parametry:

  • kompatybilność – jeśli szukasz gogli VR do smartfona, sprawdź czy będą współpracować z modelem Twojego telefonu. Najlepiej wybierz urządzenie od tego samego producenta, np. Samsung Gear VR 2018 SM-R325 z kontrolerem,
  • wyświetlacz – jeśli wybierasz headset do konsoli albo komputera, sięgnij po model o jak najlepszym ekranie – dzięki temu efekt wizualny będzie jeszcze bardziej realistyczny,
  • szerokie pole widzenia – powinno wynosić co najmniej 100 stopni,
  • czas reakcji – musi być jak najmniejszy, aby zapewnić płynność podczas dynamicznych scen,
  • dostępne aplikacje – w zależności od tego, jaki sprzęt wybierzesz, będziesz mieć dostęp do mniejszej lub większej liczby dedykowanych aplikacji VR.

Gogle VR to świetny pomysł na upominek dla każdego miłośnika gadżetów i nowych technologii. Sprawdź, jakie inne prezenty warto zrobić swojej drugiej połówce!

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas