CB-radio ‒ jak wybrać model dla siebie?

Autor: Ola

CB-radio jest jednym z najpopularniejszych urządzeń, jakie montujemy w samochodach. Dzięki niemu możemy skomunikować się z innymi uczestnikami ruchu i lepiej poznać warunki panujące na drodze. Do wyboru mamy radia CB przenośne, w gruszce (samochodowe) i stacjonarne.

CB-radio w samochodzie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa CB-radio
  2. na jakie rodzaje dzielimy CB-radia
  3. jak wybrać najlepsze CB-radio
  4. jak zamontować antenę do CB-radia

Jak działa CB-radio?

Kierowca korzystający z CB-radia

CB-radio jest urządzeniem służącym do komunikacji głosowej. Łączności tego typu odbywają się na ogólnodostępnych pasmach, z których mogą korzystać również operatorzy nieposiadający licencji radiowej. Skrót CB (z ang. citizen band) oznacza „pasmo obywatelskie”. Możliwości CB-radia zależą od mocy nadajnika i rodzaju anteny. Standardowe radia i anteny, jakie spotykamy na przykład na autach osobowych czy ciężarowych, mają zasięg od kilkuset metrów do kilkudziesięciu kilometrów. Niemniej zasięg zależy również od czynników niezależnych od wyżej wymienionych, m.in. od propagacji fal radiowych.

Obsługa CB-radia jest prosta. Wystarczy nacisnąć przycisk odpowiedzialny za nadawanie, który znajduje się na mikrofonie. Gdy w pobliżu lub w kręgu odbioru anteny pojawi się inne urządzenie odbierające te fale i ustawione na tym samym kanale, dochodzi do łączności. Jednak komunikat trafi nie tylko do tej jednej osoby, ale do wszystkich aktualnie nasłuchujących użytkowników CB-radia.

Radia CB dzielimy na trzy rodzaje:

  • CB-radio przenośne (ręczne) ‒ urządzenie przypomina radiotelefon walkie-talkie. Aby z niego korzystać, nie trzeba montować zewnętrznej anteny i zasilacza, gdyż zarówno jedno, jak i drugie znajdują się w urządzeniu. Tego rodzaju CB-radio ma niewielkie rozmiary i jest lekkie, dzięki czemu można je bez problemu przenosić;
  • CB-radio przewoźne ‒ montuje się je w samochodach, choć niektórzy korzystają z tego rodzaju radia również stacjonarnie. Antena CB-radio do tego rodzaju jest oddzielnym urządzeniem, podobnie jak mikrofon;
  • CB-radio stacjonarne ‒ najbardziej zaawansowane radia tego typu. Ze względu na konstrukcję nie nadają się do przenoszenia. Nie można też swobodnie korzystać z nich w aucie. Można za to podłączać do nich większe anteny i wykonywać łączności na znacznie większe odległości.

CB-radio ręczne i przewoźne ‒ jak wybrać model dla siebie?

Zastanawiając się nad wyborem CB-radia, które spełni nasze oczekiwania, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki:

  • antena ‒ to najważniejszy z podzespołów radia. Możemy przyjąć ogólną zasadę, że im antena jest dłuższa, tym lepszy zasięg będzie mieć nasze radio. Niemniej jednak nie każdy ma możliwość (szczególnie kierowca auta) zamontowania długiej anteny. Jeśli przenośnego lub przewoźnego CB-radia używamy głównie w celu komunikowania się z mijanymi na drodze pojazdami, wystarczy nam antena o długości od 30 do 50 cm. Najprostsze w montażu są anteny montowane do klapy bagażnika, rynienek czy uchwytów na relingi;
  • funkcje ‒ cena CB-radia może zależeć od oferowanych przez dane urządzenie funkcji. Warto wybrać model wyposażony m.in. we wzmocnienie mikrofonowe (mic gain), które pozwoli nam w razie potrzeby zwiększyć nadawczą moc radia. Warto też wybrać radio z opcją ASC, dzięki której redukcja szumów nastąpi automatycznie. Podstawową funkcją, którą również powinno mieć zarówno ręczne CB-radio, jak i stacjonarne, jest opcja ustawiania blokady szumów (squelch). Znajdziemy ją m.in. w modelu Midland M zero.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, ile kanałów ma dane radio (standard wynosi 40 kanałów), w jakim zakresie częstotliwości pracuje i w jakie opcje wyposażona jest gruszka, czyli mikrofon. CB-radio w gruszce ma tę zaletę, że można nim wygodnie operować w trasie.

Jak zamontować antenę do CB-radia w gruszce?

CB-radio – Midland M zero

Antena jest najważniejszym elementem każdego urządzenia nadawczo-odbiorczego. Można ją umieścić w szczelinie po antenie radiowej lub zamontować poprzez zrobienie otworów w dachu. Jednak wśród właścicieli aut osobowych dużym powodzeniem cieszy się sposób montażu na relingach, rynienkach czy klapie bagażnika. Gdy wciąż zastanawiamy się, jakie CB-radio kupić i testujemy różne modele zarówno urządzeń nadawczo-odbiorczych, jak i anten, taki montaż ułatwi nam wykonanie zadania.

Najpopularniejszy uchwyt do CB-radia to podstawa magnetyczna. Jest prosta w montażu, lecz kabel od anteny może szorować lakier. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jednak cena. Podstawę do CB-radia samochodowego kupimy w kwocie nieprzekraczającej 100 zł.

Jak kupić najlepsze radio CB?

Najlepsze radio CB to takie, które odpowiada naszym potrzebom. Jeżeli chcemy używać danego urządzenia jedynie do nasłuchu informacji drogowych lub także do komunikowania się z uczestnikami ruchu, warto kupić przenośne radio CB i podpiąć je do anteny zewnętrznej. W ten sposób zaoszczędzimy trochę wolnej przestrzeni w środku auta, gdyż nie będziemy musieli szukać miejsca do montażu radia i kabli. Jeśli zaś chcemy nadawać i zależy nam na bardziej zaawansowanym urządzeniu, warto wybrać mniejsze CB-radio samochodowe.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link