Data publikacji: 6 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki obiektyw do makrofotografii wybrać? Kilka ważnych wskazówek

Poleć znajomemu Drukuj

Jeżeli jesteś osobą, która zachwyca się drobnymi detalami przyrody, takimi jak kwiaty, owady czy liście, lub aspektami, takimi jak szczegóły mechanizmu zegarka, i chcesz fotografować te obiekty, musisz pochylić się nad fotografią makro. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą obiektywy makro jako wyposażenie Twojej lustrzanki. Bez dobrych obiektywów do makro nie masz możliwości uchwycić wszystkich szczegółów fotografowanego detalu i cieszenia się dobrej jakości zdjęciami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najlepsze obiektywy makro i o czym warto pamiętać, fotografując obiekty z bliska.

Obiektyw makro

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest obiektyw makro,

- jaka ogniskowa jest odpowiednia dla makrofotografii,

- czy decydować się na autofocus i stabilizację,

- jaka powinna być przesłona w obiektywach do makro.

Co to jest obiektyw makro?

Obiektyw do makro o krótkiej ogniskowejObiektyw Makro przeznaczony jest do wykonywania zdjęć z bliska. Dlatego soczewki w tych obiektywach są bardzo wysunięte w stronę fotografowanego obiektu, co pozwala wykonywać zdjęcia z bliskiej odległości, nawet kilkunastu centymetrów. Obiektywy do makro robią zdjęcia w skali 1:1, co oznacza, że jeśli jakiś obiekt ma 1 cm długości, to tak zostanie odwzorowany na zdjęciu. Wymaga to jednak zachowania odległości obiektywu od fotografowanego obiektu, która powinna stanowić dwukrotność jego ogniskowej. Zdarzają się obiektywy makro zmiennoogniskowe, ale większość jest stałoogniskowa. W zależności od modelu, dostępne są obiektywy makro o ogniskowej od 40 mm do 200 mm, które charakteryzują się zróżnicowanym poziomem jasności.
Obiektyw makro możesz wykorzystywać do robienia standardowych zdjęć, ale ich jakość może być nieco gorsza, niż przy zastosowaniu standardowego obiektywu. Obiekty fotografowane z bliska, np. małe przedmioty, owady, szczegóły rzeźbień zabytku, możesz fotografować także zwykłym obiektywem fotograficznym, ale nie osiągniesz takiej jakości zdjęć jak obiektywem makro.

UWAGA

Zamiast obiektywu makro możesz użyć soczewki powiększającej. Jest to konwerter do makro, który możesz założyć na standardowy obiektyw. Soczewki te działają na podobnej zasadzie co lupa. Jednak takie rozwiązanie pogarsza jakość obrazu i nie może się równać z profesjonalnymi obiektywami makro.

Jaka ogniskowa powinna być dla makrofotografii?

Przyjmuje się, że do zdjęć makro najlepsze będą obiektywy o ogniskowych od 40 mm do najwyżej 200 mm. Bardzo popularne są obiektywy o ogniskowych około 100 mm, np. obiektyw makro Nikon AF-S 105 mm f/2,8 G IF-ED VR Micro-Nikkor. Są także obiektywy o ogniskowej mniejszej niż z 100 mm, np. Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2.8. Pamiętaj jednak, że bardzo trudno jest zrobić dobre zdjęcia przy bardzo małej ogniskowej.

Czy decydować się na autofocus i stabilizację?

Obiektyw makro NikonOczywistym jest, że zdjęcia makro muszą być ostre. Będzie Ci zależeć na pokazaniu jak największej ilości szczegółów. Dlatego decydujesz się na obiektyw makro i zdajesz się na jego optykę. Ważny jest autofocus, który ustawia ostrość na fotografowanym obiekcie. Powinien być szybki i celny. Ostrość możesz ustawiać także ręcznie, za pomocą pierścienia na obiektywie. Musi on działać płynnie i stawiać niewielki opór.
Drugą kwestią jest stabilność. Część obiektywów wyposażona jest w optyczną stabilizację obrazu, np. obiektyw Tamron SP 90mm f/2.8 Di VC USD Macro Nikon, ale nie oznacza to, że tylko takie obiektywy musisz uwzględniać w swoim wyborze. Możesz też po prostu używać statywu.
Sprawdź, jakie modele obiektywów do makro oferuje nasz sklep.

PORADA EKSPERTA

Zamiast obiektywów makro możesz użyć także pierścieni pośrednich. Pierścień zakładasz pomiędzy obiektyw a aparat. Dzięki temu oddalasz nieco obiektyw, co pozwala osiągnąć efekt makro. Jednak wadą jest to, że tracisz nieco światła.

Jaka powinna być przesłona w obiektywach do makro?

Musisz wiedzieć o jednej z zasad fotografii – im szersza przysłona, tym płytsza głębia ostrości. Tym samym, większe otwarcie przysłony oznacza, że trudniej jest ustawiać ostrość. Dla obiektywów makro idealna wartość przysłony oscylować będzie w okolicach f/3.5-4. Dlatego nie musisz kierować się zasadą, aby kupować jak najjaśniejszy obiektyw makro. Obiektywy ze światłem f/4 w sprawdzą się w zupełności, ponieważ mniej więcej dla takiej wartości udaje się uzyskać najlepszą ostrość na całej powierzchni kadru.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów