Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaka karta graficzna do gier, a jaka do grafiki? Podpowiadamy!

Poleć znajomemu Drukuj

Karta graficzna to jeden z podstawowych sprzętów komputerowych, wpływających na jego wydajność i funkcjonalność. Różnie jednak można definiować pojęcie najlepsza karta graficzna – czym innym będzie cechować się najlepsza karta do gier, a czym innym karta do pracy graficznej. Poznaj różnice i dowiedz się, jak dokonać wyboru.

Najlepsza karta graficzna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest rola i budowa karty graficznej i jakie są rodzaje kart,

- jakie parametry powinna mieć karta przeznaczona do gier, a jakie do prac graficznych,

- jakie są polecane modele kart do poszczególnych zastosowań.

Karta graficzna – rola, budowa i rodzaje

Jaka karta graficznaNim przejdziemy do opisywania, jaka karta graficzna jest najlepsza do konkretnego zastosowania, warto pochylić się ogólnie nad rolą tego podzespołu. Przede wszystkim karta odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu, a także za wspomaganie obliczenia procesora i (ogólnie ujmując) zwiększanie wydajności komputera.

Najważniejszymi elementami karty graficznej są: procesor graficzny GPU, który jest jej główną jednostką obliczeniową, oraz pamięć RAM, która przechowuje aktualnie przetwarzane dane graficzne – to od jej wielkości zależy liczba wyświetlanych kolorów w grafice 2D oraz jakość i rozmiary nanoszonych tekstur w grafice 3D. Istotnymi parametrami pamięci RAM są częstotliwość taktowania pamięci oraz szerokość szyny pamięci.

Karty graficzne można podzielić m.in. na zintegrowane (dysponuje nimi większość procesorów, oferują jednak słabszą wydajność) oraz dedykowane (osobna karta rozszerzeń montowana jest w złączu na płycie głównej, to z tego rozwiązania korzystają z reguły bardziej zaawansowani użytkownicy).

Jeśli chodzi o podział rynkowy, występuje on pomiędzy dwoma głównymi producentami chipsetów, którymi są nVidia i AMD. Właściciele komputerów od lat stają przed pytaniem – GeForce czy Radeon, ale obaj producenci nie ułatwiają wyboru, oferując produkty wysokiej jakości w każdym segmencie cenowym.

Kolejny, mniej ścisły podział to ten według wydajności i przeznaczenia kart graficznych.

WARTO WIEDZIEĆ

Zarówno NVIDIA, jak i AMD stosują w swoich kartach dodatkowe rozwiązania przydatne dla graczy, takie jak technologie synchronizacji obrazu NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync, poprawiające płynność wyświetlanych animacji, czy technologie NVIDIA SLI i AMD CrossFireX, które pozwalają połączyć ze sobą karty graficzne i tym samym uzyskać lepszą wydajność.

Karta do gier a karta do grafiki – parametry

Dobra karta graficzna do gier przede wszystkim musi cechować się dużą wydajnością. Do grania w najnowsze gry wystarczy budżetowa karta o pamięci 2 GB i 128-bitowej szynie pamięci, będzie to jednak w wielu przypadkach gra na niskich detalach. Dlatego jeśli jesteś bardziej wymagającym graczem, znacznie więcej radości sprawi Ci karta o parametrach co najmniej 4 GB pamięci i 192 bitów na szynie pamięci. W większości przypadków pozwoli to wyświetlić grafikę w rozdzielczości Full HD (1080p), w 60 klatkach na sekundę przy wysokich ustawieniach graficznych. Jeśli jednak marzy Ci się rozdzielczość 4k, nie obejdzie się bez najmocniejszych kart, które mają co najmniej 8 GB pamięci GDDR5 – GDDR5X 256-bit.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, karta graficzna nie jest Dobra karta graficznanajistotniejszym parametrem w przypadku komputerów mających służyć do grafiki komputerowej. W największym stopniu liczy się mocny procesor, następnie duża pamięć RAM, dobry dysk twardy a dopiero potem karta, która przede wszystkim ma wpływ na jakość wyświetlanego obrazu przy pomocy technik typu antyaliasing i innych.

Inaczej sprawa ma się jeśli możemy liczyć na… CUDA. Nie chodzi tu jednak o boską interwencję, a o specjalną technologię opracowaną przez firmę nVidia, która zapewnia radykalny wzrost wydajności obliczeń dzięki wykorzystaniu mocy układów GPU. Innymi słowy, GPU przejmuje dotychczasowe zadania CPU i wykonuje je znacznie szybciej – według danych przekazanych przez firmę już podczas wprowadzania technologii na rynek jej wykorzystanie w przypadku programu Adobe Premiere CS6 dało aż 8-krotnie lepsze efekty niż w przypadku najsilniejszych, 8-rdzeniowych procesorów Xeon. Nic dziwnego – taki układ graficzny obecnie może pochwalić się nawet 240 rdzeniami! Nie pozostało to oczywiście bez odpowiedzi AMD, które szybko wprowadziło własny odpowiednik tej technologii – ATI Stream.

CIEKAWOSTKA

Ceny kart graficznych znacząco poszły w górę za sprawą kopaczy kryptowalut, którzy masowo je wykupując stworzyli na nie ogromny popyt.

Wydajność karty graficznej ma wpływ także na aplikacje służące do tworzenia grafiki trójwymiarowej (Blender, 3ds max itd). Odpowiednio mocny procesor karty jest kluczowy do płynnej pracy i szybkiego czasu renderowania grafiki 3D, animacji i wideo.

Masz problem ze zbyt wysoką temperaturą procesora? Zobacz, jak to naprawić!

Proponowane produkty:
ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB GDDR5 128bit <%– –%>
MSI GeForce RTX 2080 Super Gaming X Trio <%– –%>
Gigabyte GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR5 64bit <%– –%>
MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256bit <%– –%>
MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC GDDR5 256bit <%– –%>

Polecane modele kart

  • karty do grafiki

  • karty do grafiki – specjalistom od grafiki 2D z powodzeniem można polecić któryś z modeli wymienionych powyżej – ich wysokie parametry sprawią, że praca z programami graficznymi będzie przebiegać bez zakłóceń. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wspomniane modele nVidia, które od wersji GTX 1050 są wyposażone w technologię CUDA.

    Osoby zajmujące się zaawansowaną grafiką trójwymiarową, profesjonalną obróbką zdjęć czy materiałów wideo w rozdzielczości 4K zainteresują się zwłaszcza serią nVidia Quadro, która charakteryzuje się podwyższoną wydajnością podczas pracy z aplikacjami CAD i DCC kosztem wydajności w grach oraz zmniejszonym poborem energii elektrycznej. Bardzo mocna Quadro M4000dysponuje pamięcią 8 GB, szyną pamięci 256 bit i 1664 rdzeniami CUDA.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów