Jak wybrać najlepszy ekran do projektora?

Autor: Anna

Ekrany do projektorów tworzone są tak, aby wyświetlany na nich obraz cechował się korzystnym odwzorowaniem głębi i kolorów. Przenośny ekran do projektora może stać na statywie lub wisieć na ścianie. Istnieją też ekrany do rzutników montowane na stałe na murze albo na suficie. Który z nich będzie najlepszy?

biznesowy ekran do projektora w firmie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić ekran do projektora?
 2. jakie są rodzaje ekranów do projektorów?
 3. jak wybrać odpowiedni dla siebie ekran?

Ekran do projektora – czy w ogóle warto go mieć?

ekran do projektora w domu

Ekrany do projektorów przez wielu użytkowników traktowane są jako akcesoria, bez których nie da się obejść. Jest to w pewnym sensie prawda, ponieważ obraz z projektora możemy wyświetlić na gładkiej ścianie lub innej płaskiej powierzchni, takiej jak sufit czy biała tablica. W wielu przypadkach treści zachowają przyzwoitą czytelność, ale nigdy nie będą tak wyraźne i pozbawione zniekształceń, jak na ekranie do rzutnika. Wynika to z tego, że ekrany do projektorów posiadają najodpowiedniejszy odcień bieli, są także pokryte specjalną powłoką, która sprawia, że kontrast, kolory oraz głębia obrazu zachowują parametry najbardziej zbliżone do rzeczywistych. Ekrany przeznaczone dla projektorów są też idealnie płaskie. Dodatkowo odpowiednie właściwości odbijania światła sprawiają, że obraz nie wygląda na matowy, dzięki czemu barwy zachowują odpowiednie nasycenie. Ekran do projektora nie jest niezbędny, ale warto rozważyć jego zakup, gdy zależy nam na najwyższej jakości obrazu oraz odpowiednim komforcie użytkowania.

Rodzaje ekranów do projektorów

Rodzaje ekranów do rzutników dzielą się na dwie główne kategorie: ekrany stacjonarne oraz ekrany mobilne.

Sufitowy ekran do projektora to typ zwijanego ekranu montowanego na stałe. Podwiesza się go pod sufitem i w razie konieczności rozwija ręcznie lub przy pomocy pilota, jak w AVTek Cinema Electric 240 lub nieco większym AVTek Cinema Electric 300P. Ekrany sufitowe świetnie sprawdzają się w salach wykładowych, konferencyjnych lub w miejscach spotkań, gdzie kompaktowość ekranu jest równie ważna, co jego jakość. Zwinięty AVTek zajmuje niewiele miejsca, dzięki białej obudowie prezentuje się elegancko, a dolna belka obciążająca ekran zapobiega fałdowaniu materiału. Powierzchnia projekcyjna ze współczynnikiem odbicia światła 1.0 umożliwia wyświetlanie obrazu w jakości HD ready oraz full HD.

Elektryczny ekran do projektora można także montować do ściany. Takie rozwiązanie jest odpowiednie do pomieszczeń, gdzie sufit jest podwieszany lub wykonany z lekkich, nietrwałych materiałów. ART EM-100 221x125 16:9 100" to ekran o przekątnej 100 cali, przeznaczony do montażu naściennego. Dobrze sprawdzi się w sali konferencyjnej, ale także w domu jako ekran do kina domowego.

Do najpopularniejszych ekranów mobilnych należy ekran do projektora na statywie. Do tej kategorii należy AVTek Tripod Standard 200x200cm, który łączy w sobie wszystkie zalety przenośnych ekranów. AVTek można ustawić na stabilnym trójnogu, a specjalne ramię umieszcza powierzchnię projekcyjną pod odpowiednim kątem. Posiada także wytrzymałą obudowę oraz wygodny uchwyt umożliwiający łatwe przenoszenie. Ekrany do projektorów na statywach świetnie sprawdzają się w domach, gdzie nie ma miejsca na ekrany ścienne. Przeznaczone są także dla osób, które muszą się często przemieszczać, chociażby dla przedstawicieli handlowych lub szkoleniowców.

 • 749 zł
 • 629 zł
 • 519 zł
 • 559 zł
 • 519 zł

Ekran do rzutnika – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

ekran do projektora i projektor – zestaw

Niezależnie od tego, czy szukasz elektrycznego sufitowego ekranu do projektora, czy ekranu do projektora na statywie, podczas dokonywania wyboru musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należą do nich:

 • Rodzaj powierzchni projekcyjnej – najbardziej uniwersalna jest powierzchnia ze współczynnikiem odbicia światła 1.0. Wartość poniżej tego poziomu będzie odpowiednia dla miejsc, gdzie trzeba zredukować działanie światła pobocznego. Do obrazów 3D zaleca się współczynnik 1.3 lub wyższy.
 • Przejrzystość ekranu – jest to parametr określający, ile światła przepuszcza przez siebie ekran. Białe powierzchnie projekcyjne nałożone na czarną warstwę bazową uniemożliwiają przedostawanie się światła zza ekranu. Warstwa bazowa w jasnym kolorze może stanowić problem wszędzie tam, gdzie ekran będzie musiał stać na tle odsłoniętych okien czy innych źródeł światła.
 • Ramki – ramki w kolorze innym niż powierzchnia projekcyjna ułatwiają prawidłowe dopasowanie obrazu. Jest to szczególnie ważne, gdy wyświetlamy materiały video. Margines błędu jest wtedy niewielki i nawet minimalne przesunięcie może stanowić problem.

Jeżeli uznasz, że dobieranie ekranu do projektora jest dla ciebie zbyt problematyczne, zawsze możesz kupić projektor w zestawie z ekranem, na przykład Optoma HD27e * ekran DS.-9092PWC 203x115 92" czy Optoma HD144X + ekran DS.-9092PWC 203x115 92".

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link