Fotografujesz i nagrywasz w plenerze? Sprawdź, co wybrać – statyw tradycyjny, elastyczny czy gimbal

Autor: Ola

Planujesz zdjęciowy wyjazd w plener? Chcesz wykonywać fotografie przyrody, obiektów nieożywionych, a może nawet nieznajomych ludzi? Przekonaj się, które urządzenie sprawdzi się najlepiej: nowoczesny statyw elastyczny, tradycyjny, a może ręczny gimbal do lustrzanki. Poznaj zalety każdego z rozwiązań i wybierz właściwe dla siebie.

statyw do lustrzanki i aparatu cyfrowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy do fotografii przyrody przyda się klasyczny statyw,

- kiedy sprawdzi się statyw elastyczny,

- kto powinien wybrać gimbal do lustrzanki.

Czy do fotografii przyrody przyda się klasyczny statyw?

gimbal do lustrzanki fotografia przyrodyJeżeli wybierasz się w plener, by wykonywać fotografie przyrody, przyda Ci się tradycyjny statyw do aparatu. Jest właściwym rozwiązaniem w przypadku robienia zdjęć o długiej ekspozycji (np. wschodów i zachodów słońca), zacienionych (po zmroku, w lesie), dalekich planów (pól, morza), gdy korzystasz z obiektywów długoogniskowych. Sprawdzi się także przy panoramach i zdjęciach makro.

Statyw statywowi nierówny. Urządzenia te mogą być wykonane z tańszego tworzywa sztucznego, aluminium, stali, a także włókien węglowych. Wpływa to na ich cenę, a jednocześnie na trwałość. Surowiec wpływa też na wagę statywu, co niewątpliwie będzie miało dla Ciebie znaczenie podczas wykonywania fotografii przyrody i innych sesji w plenerze.

Przeczytaj nasz poradnik, by wiedzieć, jaki model statywu do aparatu wybrać. Postaw na model kompaktowy – taki jak statyw Hama Star 75, który ma wysokość minimalną 42,5 cm – lekki, odporny na wilgoć oraz zmienne temperatury. Porównaj kilka modeli pod względem stabilizacji, ponieważ niższa waga obniża ten parametr.

Kiedy sprawdzi się statyw elastyczny?

Statyw elastyczny to nowoczesna i bardzo interesująca odmiana tradycyjnego statywu. Odróżnia się od niego wielkością – jest dużo mniejszy, a także budową nóg, które w statywie elastycznym – zgodnie z nazwą – można dowolnie modyfikować. To świetne rozwiązanie, gdy wykonujesz fotografie przyrody w nietypowych miejscach. Mały i elastyczny statyw dopasujesz do wyboistej powierzchni skał podczas sesji w górach, a także opleciesz nim pień drzewa, by uzyskać stabilne kadry z wysokości. To także sposób na wykonanie zdjęć z ukrycia płochliwym zwierzętom.

Co wyróżnia statyw elastyczny? Jest to urządzenie niewielkie, kompaktowe, poręczne i efektowne wizualne. Popularne modele składają się z kulek, które można swobodnie wyginać, by ustawić aparat pod innym kątem. Gumy znajdujące się przy każdej z kulek zapewniają statywowi elastycznemu antypoślizgowość. Na górze tradycyjnie występuje mocowanie, które jest kompatybilne z popularnymi aparatami: cyfrowymi, lustrzankami, kompaktowymi, czasem urządzeniami mobilnymi.

JAKIE WYMIARY MA STATYW KOMPAKTOWY?

Zależy Ci na jak najmniejszym statywie, który będzie łatwy do przenoszenia, lekki i możliwy do ustawienia nawet w małych przestrzeniach? Obejrzyj modele miniaturowe, które mają wysokość minimalną ok. 10 cm, a maksymalną ok. 20 cm. Ich waga wynosi mniej niż 0,5 kg. Pamiętaj jednak, że miniaturowe statywy odznaczają się mniejszym udźwigiem, np. do 1,5 lub 2,5 kg.

Polecane statywy
  • 419 zł
  • 519 zł
  • 999 zł
  • 729 zł
  • 1 099 zł

Kto powinien wybrać gimbal do lustrzanki?

gimbal do lustrzanki Feiyu-TechO ile klasyczny i elastyczny statyw sprawdzają się przy robieniu zdjęć nieruchomych i wymagających czasu, o tyle na gimbal do lustrzanki powinni zdecydować się ci, którym zależy na fotografii przyrody w ruchu. Chcesz podążać za zwierzętami? Utrwalać na zdjęciach ulotne chwile? Robić reportaże z wydarzeń plenerowych? W takim razie to urządzenie dla Ciebie.

Gimbal do lustrzanki pozwoli Ci robić zdjęcia i nagrania w ruchu, jednocześnie zachowując stabilność obrazu. Gimbal to bowiem nic innego jak stabilizator kamery. Składa się z ważnego elementu: żyroskopu, jak również silniczków elektrycznych oraz innych czujników i mocowań. Model do aparatu cyfrowego i lustrzanki warto wybrać oburęczny, zwłaszcza jeśli korzystasz z ciężkich obiektywów. Obejrzyj komplet Feiyu-Tech A2000 3-OSIOWY + uchwyt ręczny.

Wybierasz się na imprezę plenerową, na której częściowo będziesz stał, a częściowo się przemieszczał? Koniecznie sprawdź, czy w takiej sytuacji postawić na statyw, czy jednak na gimbal do lustrzanki. A kiedy już będziesz wiedział, które urządzenie sprawdzi się lepiej, obejrzyj wszystkie akcesoria do fotografii przyrody dostępne w RTV EURO AGD.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link