Kabel optyczny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Autor: Anna

Jesteś miłośnikiem gier komputerowych i podczas rozgrywek pragniesz cieszyć się dobrą jakością ścieżki dźwiękowej? A może jesteś kinomaniakiem i nie chcesz, aby dźwięk soundtracku w ulubionych filmach był niepotrzebnie zakłócany? Idealnym rozwiązaniem będzie zakup kabla optycznego audio, który znacznie polepszy jakość i rozszerzy funkcjonalność posiadanych sprzętów. Sprawdź, czym jest to akcesorium oraz jak działa.

kabel optyczny Reinston EK024 3m

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest kabel optyczny
 2. na co zwracać uwagę, wybierając kabel optyczny
 3. jak zamontować kabel optyczny do innego urządzenia

Kabel optyczny – co to właściwie jest?

Techlink iWires Pro 711213

Kabel optyczny to po prostu przewód wykonany z światłoczułych włókien. Jego działanie polega na przesyłaniu sygnału dźwiękowego za pomocą czerwonego światła. Dzięki temu jest on obojętny na wszelkie zakłócenia zewnętrzne, elektromagnetyczne, a nawet radiowe. Taka forma jego działania sprawia, że przesyłany dźwięk nie traci absolutnie nic na jakości – jest czysty, ciągły i nie występują w nim żadne straty na sygnale. Kabel optyczny umożliwia przesyłanie sygnału na spore odległości. Właśnie dlatego sprawdzi się on idealnie do rozbudowywania funkcjonalności kina domowego, odtwarzacza muzyki lub innych sprzętów audio. Ważne jest, aby, decydując się na zakup przewodu optycznego, posiadać dobrej jakości głośniki lub nawet wzmacniacz. Jeśli bowiem podłączysz kabel do miernego sprzętu (niskiej bądź średniej klasy), nie odczujesz zbyt dużej różnicy w odbiorze dźwięku. Wydatek wtedy będzie zupełnie niepotrzebny, a uzyskany efekt niezadowalający.

Czym należy kierować się, wybierając kabel optyczny?

Jeśli jesteś posiadaczem kina domowego, zapewne dotychczas przesyłałeś dźwięk i obraz za pomocą HDMI. Jest to rozwiązanie dające zadowalające efekty. Czy jest więc sens zastępowania uniwersalnego kabla przewodem optycznym służącym jedynie do przesyłania dźwięku? To zależy od tego, czy dysponujesz sprzętem wysokiej klasy i dobrej jakości. Wtedy kabel optyczny umożliwi maksymalne wykorzystanie mocy głośników i innych możliwości sprzętu audio.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup przewodu optycznego, zwróć szczególną uwagę na poniższe parametry:

 • materiał wykonania kabla – akcesoria wykonane z tworzywa sztucznego są tańsze np. Techlink iWires Pro 711213, jednak większą trwałością charakteryzują się kable szklane;
 • tworzywo, z jakiego wykonana jest wtyczka – końcówka kabla może być pozłacana lub nie. Pozłacane wtyki gwarantują wysoką jakość połączenia. Tym samym chronią przed zanikiem sygnału oraz poprawiając jego trwałość. Model Hama 00122263 posiada pozłacaną wtyczkę;
 • zabezpieczenie przed złamaniem kabla – niektóre modele są wyposażone w dodatkową warstwę tworzywa, które uelastycznia sam kabel i zabezpiecza go przed złamaniem. W otulinę zaopatrzony jest m.in. model Hama Avinity 00127112;
 • długość – parametr ten należy dobierać, biorąc pod uwagę rozstawienie sprzętu audio w pomieszczeniu i samą wielkość pokoju. Do użytku domowego wystarczy kabel o długości 3 m, czasem nawet krótszy. Model Reinston EK024 ma trzy metry, natomiast Reinston EK023 tylko jeden metr długości;
 • obsługiwane pasmo – im wyższe pasmo, tym lepsze wykonanie kabla. Najlepiej, aby wskaźnik ten mieścił się w przedziale od 9 do 11 MHz.
Polecane kable audio-wideo
 • 69,99 zł
 • 129,99 zł
 • 129,99 zł
 • 59,79 zł
 • 24,99 zł

Montaż kabla optycznego

kabel optyczny do wieży hi-fi

Zamontowanie kabla optycznego do sprzętu audio jest wyjątkowo proste i szybkie. Wystarczy odnaleźć odpowiednie wejście w urządzeniu, ściągnąć zabezpieczenie z kabla i wsunąć go do właściwego portu. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy kabel jest luźno ułożony. To dlatego należy wybrać jego odpowiednią długość. Zwróć też szczególną uwagę na to, czy nie ulega zgięciom bądź nie jest przygniatany przez meble lub inne urządzenia. Jest to o tyle ważne, iż przewód optyczny należy do akcesoriów wyjątkowo delikatnych, a po zagięciu bądź złamaniu nie da się go naprawić taśmą izolacyjną lub lutownicą. Model Hama 00056561 wymaga obecności właściwego wejścia (tzw. portu optycznego) we wszystkich urządzeniach, które łączy – może to być np. kino domowe, głośniki i wzmacniacz. Służy on tylko do przewodzenia sygnału dźwiękowego, jeśli więc zechcesz transmitować również obraz, musisz zaopatrzyć się w dodatkowe akcesorium. Jeśli do tej pory sprawdzał się u ciebie kabel HDMI, pozostanie przy tym rozwiązaniu będzie dobrą opcją.

Kabel optyczny to świetne rozwiązanie, dzięki któremu z łatwością możesz transmitować sygnał dźwiękowy, uzyskując niezapomniane i wyjątkowe efekty. Najlepiej sprawdzi się u osób posiadających dobrej jakości sprzęt audio – wtedy doznania będą najbardziej spektakularne. Jeśli więc jesteś użytkownikiem takich urządzeń, zdecyduj się na zakup kabla optycznego. Z pewnością nie pożałujesz tego wyboru.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link