Nikon czy Canon – który aparat wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:Canon czy Nikon – który system wybrać jakie są zalety aparatów Nikona kto powinien kupić lustrzankę Canona
Autor: Ola

Lustrzanka cyfrowa Canona czy Nikona to wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i wszystkich miłośników fotografii, którym zależy na wysokiej jakości zdjęć. Poszczególne modele aparatów wyróżnia dostęp do innych obiektywów i akcesoriów wpływających na wygodę obsługi. Oto kilka porad, które ułatwiają zakup idealnego sprzętu do fotografowania.

Zobacz także: Lustrzanka cyfrowa dla profesjonalisty

Canon vs Nikon – który system wybrać?

lustrzanka canonPełna kontrola nad czasem ekspozycji i głębią ostrości, wysoka szczegółowość fotografii, możliwość wykonywania zdjęć w słabym oświetleniu oraz dostęp do wielu przydatnych funkcji takich jak nagrywanie filmów czy tryby automatyczne – to właśnie dla tych cech sympatycy fotografowania sięgają po aparat DSLR (Digital Single Lens Reflex Camera). Uwagę kupujących zwracają zwłaszcza lustrzanki Canona i Nikona, gdyż marki te oferują modele dedykowane zarówno amatorom, jak i profesjonalistom i posiadają największy asortyment pasującego osprzętu, w tym lamp błyskowych czy obiektywów.

Wybór systemu wpływa m.in. na komfort użytkowania sprzętu – korpusy (body) Canona i Nikona różnią się rozlokowaniem przycisków na obudowie, kształtem, wielkością matrycy oraz parametrami fotografowania, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto upewnić się, że posiada on wszystkie niezbędne funkcje oraz dobrze leży w dłoni. Duże znaczenie ma również rodzaj bagnetu, który determinuje, z jakich obiektywów możesz korzystać wraz z korpusem. Jeśli nie możesz obyć się bez ulubionej optyki, wybierz lustrzankę Nikona lub Canona z pasującym mocowaniem.

Jakie są zalety lustrzanek Nikona?

Na system Nikona składają się zarówno kompaktowe lustrzanki z matrycą APS-C, jak i konstrukcje typu Full Frame z szerokim polem widzenia. Początkujący fotograficy dysponujący budżetem do 2 tys. zł mogą sięgnąć po Nikona D3400. Rozdzielczość na poziomie 24,2 Mpix i szeroki zakres ISO (100–25600) sprawiają, że zdjęcia wykonane tym modelem są szczegółowe i doskonale widoczne również przy fotografowaniu w słabym oświetleniu. W zestawie z urządzeniem znajdziesz również dobrej jakości obiektyw Nikkor AF-P 18-55 VR z zoomem i redukcją drgań, dzięki czemu od razu możesz przystąpić do robienia zdjęć.

Lustrzanki Nikona to znakomity wybór dla osób, które poszukują niezawodnego sprzętu z szybkim, precyzyjnym autofocusem. 51 punktów AF w Nikonie D750 i aż 153-polowy system nowej generacji w Nikonie D500 umożliwiają dokładne rozpoznanie obiektów i błyskawiczne wyostrzenie konkretnego obszaru kadru. We wspomnianych modelach znajdziesz również moduł Wi-Fi umożliwiający bezprzewodowe przesyłanie zdjęć i filmów do smartfona, tabletu lub komputera. Opinie lustrzanek Nikona potwierdzają, że jest to idealny sprzęt dla fotografii ślubnej, krajobrazowej i wykonywania zjawiskowych portretów.

  • 11 999 zł
  • 2 699 zł
  • 4 289 zł
  • 5 299 zł
  • 1 999 zł
Rodzaje mocowań obiektywów

Czy wiesz że...

Z pomocą specjalnych pierścieni mocujących (adapterów) w lustrzankach Canona i Nikona zamontujesz obiektywy również innych producentów. Cena tych akcesoriów może wynieść nawet kilkaset złotych, dlatego do łatwej zmiany optyki bez dodatkowych kosztów warto wybierać osprzęt w tym samym systemie.

Rodzaje mocowań obiektywów

Kto powinien kupić aparat Canona?

Kompaktowy Nikon D3500 z obiektywem AF-P DX 18–55 VR w zestawieLustrzanki Canona cechuje znakomity stosunek ceny do jakości sprzętu. Za mniej niż 1200 złotych możesz kupić Canona EOS 4000D z obiektywem EF-S 18-55mm f/3,5-5.6, praktyczną torbą oraz kartą pamięci 16 GB. Nagrasz nim filmy w jakości Full HD, a wyjście HDMI i moduł Wi-Fi zapewnią Ci bezproblemowe podłączenie lustrzanki i możliwość podglądu zdjęć na ekranie komputera lub Smart TV.

System Canona to częsty wybór fotografów sportowych – Canon EOS 7D Mark II pozwala na wykonanie aż 10 zdjęć w ciągu jednej sekundy (tryb seryjny), umożliwiając zarejestrowanie dynamicznych ujęć bez poruszeń. Wytrzymały korpus ze stopu magnezu został dodatkowo uszczelniony przed wodą i kurzem, dzięki czemu możesz fotografować bez względu na warunki atmosferyczne.

Planujesz zakup aparatu DSLR i nie wiesz, który system będzie odpowiedni? Przeczytaj nasz poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości: Pierwsza lustrzanka – jaki sprzęt wybrać dla amatora. Sprawdź również wszystkie modele cyfrowych aparatów dostępne w RTV EURO AGD.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link