Co to jest kamera IP i jak wybrać najlepszy model?

Autor: Ola

Kamera IP to urządzenie, które przydaje się w różnych sytuacjach. Pomaga np. kontrolować pracę ekipy remontowej, monitorować zatrudnioną do opieki nad dzieckiem nianię, nadzorować osoby starsze, doglądać zwierzęta czy po prostu rejestrować obraz, kiedy mieszkańców nie ma w domu. Jak ją wybrać?

Kamera IP może współpracować z aplikacją na smartfona lub tablet. Dzięki temu mamy podgląd naszego domu w każdej chwili i z dowolnego miejsca

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest kamera IP WiFi i jak ją podłączyć;
  2. na jakie przydatne funkcje zwrócić uwagę, kupując kamerę IP;
  3. czym różni się kamera IP zewnętrzna od tej przeznaczonej do użytku wewnątrz pomieszczeń.

Kamera IP – jak działa i jak ją podłączyć?

Najlepiej, by kamera zewnętrzna była zamontowana w miejscu, z którego ma nieosłoniety niczym widok na wejście do domu, furtkę lub bramę

Urządzenie, jakim jest kamera IP, nie tylko pozwala rejestrować obraz, ale także umożliwia jego widoczność z każdego miejsca na świecie. To bardzo przydatne, zwłaszcza w okresie wyjazdów na wakacje, kiedy chcemy się upewnić, że mieszkanie czy dom są w tym czasie bezpieczne.

Kamera zewnętrzna IP to świetny „straszak” na złodziei. Jeśli jest ona dobrze widoczna, istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś pokusi się okraść taki dom, wiedząc, że jego wizerunek i działania mogą zostać zarejestrowane. Zestaw kamer IP umieszczony w różnych częściach budynków jeszcze bardziej podniesie poziom bezpieczeństwa domowników i ich dobytku.

Jak zainstalować takie urządzenie? Podłączenie kamery IP do domowej sieci internetowej to jedno z rozwiązań. Jeśli jest to kamera IP WiF,i może bezprzewodowo komunikować się routerem. Zwykle urządzenia tego typu posiadają specjalny kod QR, który należy zeskanować, aby umożliwić połączenie. Widok z kamery można samodzielnie przekierować na przeglądarkę, by móc śledzić to, co aktualnie rejestruje. Dostęp można także uzyskać dzięki chmurze, którą oferują producenci tego rodzaju sprzętu.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre kamery IP są czasem włączane w system inteligentnego budynku. Dzięki temu wraz z czujnikami zainstalowanymi w pomieszczeniach mogą informować o wykrytych zagrożeniach, np. o wycieku wody czy gazu lub załączeniu się jednego z sensorów dymu. Funkcję taką posiada np. kamera WiFi IP Somfy Protect.

Dobra kamera IP – co powinna posiadać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju urządzenia. Różnią się one zastosowanymi w nich technologiami i często też mają inne funkcje.

W kamerach IP istotny jest na pewno kąt ich widzenia. Im węższy, tym mniejszy będzie kadr. Powinien być on zatem dostosowany do powierzchni, jaka ma być monitorowana. Bardzo praktyczną funkcją jest z całą pewnością czujnik ruchu, który aktywuje się po detekcji przemieszczającego się po danym obszarze obiektu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na karcie pamięci, bo sprzęt nie rejestruje obrazu statycznego, a jedynie ten dynamiczny. Ważny parametr to również rozdzielczość, wynosząca od 640x480 do 1920x1080 pikseli. Należy pamiętać, że wysokiej jakości obraz pozwala łatwiej zidentyfikować włamywacza czy złodzieja i pozwala na lepszą widoczność detali. Nie bez znaczenia jest też pojemna karta pamięci.

Kamery IP z diodami podczerwieni (IR) to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną monitorować obszar także w nocy. Przykładem jest model Xblitz Home Full HD. Jest to szczególnie przydatne w przypadku kamer zewnętrznych IP.

  • 169,99 zł
  • 199,99 zł
  • 519 zł
  • 319 zł
  • 349 zł

Kamera IP zewnętrzna i wewnętrzna – czym się różnią?

Kamera IP do zastosowań we wnętrzach ma często ciekawy design i może wyglądać bardziej jak ciekawy bibelot niż urządzenie zapewniające bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o urządzenia tego typu, których przeznaczeniem jest rejestracja obrazu na zewnątrz, ważnym parametrem będzie na pewno szczelność. Obudowa kamery IP WiFi zewnętrznej powinna zapewniać bezpieczeństwo tego, co znajduje się w środku urządzenia. Musi być zatem odporna na wilgoć, zmiany temperatury, silny wiatr czy zanieczyszczenia, np. pył i kurz.

Ważnym kryterium wyboru w przypadku kamery IP zewnętrznej WiFi będzie też kąt widzenia. Im jest on szerszy, tym większym zasięgiem będzie obejmował obszar wokół budynku, np. jak w modelu D-Link DCS-960L, gdzie wynosi on 180 stopni.

Przydatną funkcją jest także możliwość jej sterowania, zwłaszcza zdalnie. Tu można polecić kamerę obrotową IP D-Link mydlink Full HD Pan&Tilt DCS-8525LH, w której dodatkowo można pochylić głowicę.

Jeśli chodzi o modele, które mają służyć do monitoringu wewnątrz budynku, zaletą są na pewno niewielkie rozmiary urządzenia. Sprawdzi się więc mini kamera IP. Sprzęt do „podglądania” musi być dyskretny i nie rzucać się w oczy, więc im jest mniejszy, tym łatwiej go ukryć. Z kolei jeśli ktoś nabywa kamerę dla potrzeb monitorowania np. pokoju dziecka, rozmiar nie będzie miał większego znaczenia. O wiele istotniejszy okaże się wtedy wygląd. Wiele osób wybiera modele o ciekawym designie, żeby jak najlepiej wkomponować je w styl pomieszczenia. Atutem w takim przypadku jest na pewno mikrofon, dzięki któremu można się komunikować z dzieckiem, będąc w innym miejscu w mieszkaniu. Takie rozwiązanie zastosowano w Ferguson Smart Eye 100. Zaawansowane modele kamer IP wewnętrznych mają także funkcję rozpoznawania twarzy. Przykładem jest Netatmo Welcome.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link