Data publikacji: 27 listopada 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Monitoring domu – jak wybrać kamerę IP?

Poleć znajomemu Drukuj

Często wyjeżdżasz, zatrudniasz nianię lub ekipę remontową, a może po prostu ciekawi cię, co dzieje się w mieszkaniu, gdy Ciebie w nim nie ma? Kamera IP to dobry sposób na monitoring domu – działający 24 godziny na dobę i dostępny z każdego miejsca na świecie.

Kamera IP może współpracować z aplikacją na smartfona lub tablet. Dzięki temu mamy podgląd naszego domu w każdej chwili i z dowolnego miejsca

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego służy kamera IP,

- jakie kamery do monitoringu domu możesz wybrać,

- jakie parametry powinna mieć dobra kamera IP,

- jakie są przydatne funkcje kamer IP.

Do czego służy kamera IP?

Kamera IP to urządzenie, które nie tylko rejestruje obraz, ale może też przekazać go dalej. Wystarczy podłączyć ją do domowej sieci internetowej. Kamera IP Wifi umożliwia bezprzewodowe połączenie z routerem (dla uproszczenia instalacji często ma kod QR, który wystarczy zeskanować, by zestawić połączenie), inne modele podłącza się za pomocą przewodu. Są też kamery, które można włączać do domowej sieci zarówno bezprzewodowo, jak i przy użyciu kabla.

WARTO WIEDZIEĆ

Kamera IP Wifi komunikuje się bezprzewodowo tylko z internetem, do jej zasilania nadal potrzebny jest kabel sieciowy. W urządzeniach przewodowych natomiast jeden kabel służy zarówno do przesyłania sygnału, jak i do zasilania kamery

Najlepiej, by kamera zewnętrzna była zamontowana w miejscu, z którego ma nieosłoniety niczym widok na wejście do domu, furtkę lub bramęDostęp do obrazu uzyskuje się najczęściej przez chmurę, którą oferuje producent sprzętu (razem z aplikacją na Androida i iOS i przestrzenią dyskową na nagrania), ale widok z kamery IP można też samodzielnie przekierować przez przeglądarkę i na bieżąco oglądać transmisję. Kamery IP umożliwiają też często zapisanie nagranego obrazu na kartę pamięci. Ponieważ urządzenie jest łatwo dostępne przez sieć, zwykle nie włącza się go do domowej sieci alarmowej (choć nie zawsze, bywają kamery, które są z nią spinane lub modele z funkcją alarmu), jest ono jedynie jej uzupełnieniem. Bardzo często natomiast kamera IP włączana bywa w system inteligentnego budynku. Wraz z czujnikami działającymi w pomieszczeniach umożliwia automatyczne powiadamianie o zagrożeniach innych niż włamanie. Na przykład może przesłać obraz na skrzynkę mailową właściciela lub za pośrednictwem aplikacji na smartfona, gdy załączy się jeden z sensorów dymu, gazu lub wycieku wody.

Jakie kamery do monitoringu domu możesz wybrać?

Kupić można zarówno urządzenia do monitorowania wnętrz, jak i do montażu na zewnątrz domu. Kamera zewnętrzna musi mieć odpowiednią klasę szczelności (co oznacza, że obudowa jest odporna na przedostawanie się do środka zarówno wilgoci, jak i pyłów), a także radzić sobie ze zmienną temperaturą i kaprysami pogody. Jeśli chcesz, by swym okiem obejmowała większy kawałek terenu, np. cały obszar wjazdu na posesję, warto wybrać urządzenie o szerokim kącie „widzenia” i z możliwością sterowania ustawieniem obiektywu.

WSKAZÓWKA

Widok obiektywu na zewnątrz domu może działać odstraszająco na tzw. przygodnego włamywacza. Ten efekt – jak twierdzą policjanci – dają zarówno zewnętrzne elementy systemów alarmowych (czujki, sygnalizatory dźwiękowe i optyczne, a nawet naklejki z nazwą firmy obsługującej monitoring domu), jak i kamery IP.

Wobec kamer wewnętrznych nie stawia się tak wygórowanych wymagań. Za zalety poczytuje się im natomiast niewielkie wymiary, by nie rzucały się w oczy lub przeciwnie – ciekawy design, by stanowiły element wystroju wnętrza.

Proponowane produkty:
Ezviz C3C CS-CV216-A0-31WFR(2.8MM) <%– –%>
Mio Smart Zestaw startowy Essential <%– –%>
Edimax IC-5170SC <%– –%>
Xblitz ISee 2 <%– –%>
Dahua IPC-K26P <%– –%>

Kamera IP do zastosowań we wnętrzach ma często ciekawy design i może wyglądać bardziej jak ciekawy bibelot niż urządzenie zapewniające bezpieczeństwoJakie parametry powinna mieć dobra kamera IP?

Kamery IP mają obecnie montowany przetwornik CMOS. Ważnym jego parametrem jest rozdzielczość, czyli jakość obrazu. Obecnie dostępne są urządzenia pracujące w bardzo zróżnicowanych rozdzielczościach – od niskich 640x480 pikseli, po wysokie - HD (1280x960 px) i Full HD (1920x1080 px). Im większa rozdzielczość, tym więcej detali rejestruje kamera IP. Jednak trzeba pamiętać, że wyższa jakość obrazu przekłada się na „ciężar” danych, jakie będzie musiała obsłużyć nasza sieć internetowa (to ważne, gdy interesuje nas kamera IP Wifi). Oszczędność przesyłu danych zapewnia ich kompresja, zmniejszająca objętość plików wideo. To, jak są one spakowane, zależy od zastosowanego w kamerze kodeka – najczęściej stosowane są H.264 i H.265.

Ważnym elementem kamery do domu jest obiektyw. Od jego kąta zależy zarówno szczegółowość obrazu, jak również obszar, który znajdzie się w zasięgu obiektywu. Im węższy kąt, tym dokładniejszy obraz i mniejszy kadr. Do monitoringu domu stosuje się zarówno kamery o stałej ogniskowej z kątem między 60 a 90 stopni (mogą być obrotowe), jak i szerokokątne. Wybór zależy od naszych preferencji dotyczących szczegółowości obrazu oraz powierzchni, jaka ma być monitorowana.

Przydatne funkcje kamer IP

Jeśli chcesz mieć wyraźny obraz zarówno w dzień, jak i w nocy, wybierz urządzenie z zamontowanymi diodami podczerwieni (IR), które wspomogą matrycę podczas rejestracji obrazu w ciemności. Jeśli zależy Ci, by kamera do monitoringu nie zajmowała „statycznym” obrazem miejsca na karcie pamięci czy dysku, a włączała się tylko, gdy ktoś pojawi się w jej polu widzenia, wybierz sprzęt wyposażony w czujnik ruchu (lub taki, który może współpracować z czujką zewnętrzną).

Kamera do monitoringu domu może też mieć wbudowany mikrofon, co pozwala na odległość komunikować się z domownikami.

Szeroki wybór kamer IP znajdziesz w ofercie RTV Euro AGD.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas