Data publikacji: 16 lutego 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Mini statyw – czym się charakteryzuje i dlaczego warto go mieć?

Poleć znajomemu Drukuj

Dobra stabilizacja aparatu to klucz do wysokiej jakości zdjęć – nawet przy dłuższym czasie naświetlania. Jeśli więc lubisz fotografować komórką, warto zawsze mieć w torbie statyw do telefonu albo aparatu cyfrowego. To jednak nie jedyne zastosowanie mini statywu – sprawdź, kiedy jeszcze przyda Ci się ten gadżet!

Mini statyw z kMini statyw z kamerą sportową w górachamerą sportową w górach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest mini statyw,

- jakie są zastosowania mini statywów,

- jaki mini statyw do aparatu i smartfona warto kupić.

Mini statyw – co to jest?

Vlogerka używa statywu do telefonuDobry tripod należy do podstawowego wyposażenia, w które powinien zaopatrzyć się adept fotografii. Jednak największą wadą tradycyjnego statywu jest jego waga i rozmiary, które nie pozwalają na noszenie sprzętu w torbie „na wszelki wypadek”. Tymczasem dzięki rozwojowi fotografii mobilnej większość osób robi zdjęcia głównie przy użyciu smartfona – aparaty wbudowane w nowoczesne telefony dają często efekty zbliżone do fotografowania lustrzanką czy zaawansowanym bezlusterkowcem.
Na potrzeby tych użytkowników powstały mini statywy do telefonu, aparatu czy kamery sportowej. Są to lekkie, miniaturowe tripody, do których można łatwo zamocować każde z wymienonych urządzeń. Większość mini statywów nadaje się do postawienia na stole czy innej płaskiej powierzchni, co pozwala uniknąć drgań dłoni podczas robienia zdjęcia czy kręcenia filmu.
Popularnym wariantem są też statywy elastyczne, jak Hama Flex 2w1. Dzięki przegubowym nogom bez trudu zamocujesz je na barierce, słupie czy nawet gałęzi drzewa. Doskonale sprawdzą się więc jako statyw GoPro – więcej na ten temat dowiesz się Statyw elastyczny – sprawdź jaki model warto kupić.

Mini statyw – dlaczego warto go mieć?

Zastanawiasz się, czy jest Ci potrzebny dodatkowy gadżet do codziennego robienia zdjęć czy kręcenia filmików? Oto niektóre zastosowania mini statywów:
  • Manfrotto PIXI Mini z klamrą do telefonu fotografia telefonem bez rozmazanych klatek – korzystając z mini statywu, unikniesz poruszonych zdjęć. Mały tripod pozwoli Ci na fotografowanie przy słabym oświetleniu czy pod niewygodnym kątem, gdy trudno uniknąć poruszenia urządzeniem przy wciskaniu spustu migawki;
  • fotografia z wydłużonym czasem ekspozycji – statyw jest niezbędny, jeśli chcesz zrobić zdjęcie w nocy, ponieważ przy długo otwartej migawce aparat rejestruje nawet najmniejsze drgania;
  • kręcenie vlogów i innych filmów do social media – mini statyw to niezbędne wyposażenie wielu twórców internetowych. „Uwolnienie rąk” podczas mówienia do kamery pozwala naturalnie gestykulować;
  • fotografowanie w plenerze i zdjęcia architektury – stabilizacja aparatu albo telefonu pozwala uzyskać lepszej jakości obraz. Wybierz model o regulowanych nóżkach, jak Manfrotto PIXI EVO, a bez problemu wykonasz świetne zdjęcia z poziomu podłoża. Więcej na temat przydatnych akcesoriów do fotografii w plenerze dowiesz się z artykułu: Zdjęcia w plenerze – zobacz, co ze sobą zabrać!

WSKAZÓWKA

Ze względów bezpieczeństwa do niektórych budynków czy na zamknięte wydarzenia nie wolno wnosić pełnowymiarowych tripodów. W takim przypadku możesz sięgnąć po mini statyw, który jest lekki i mieści się w kieszeni.

Proponowane produkty:
Velbon EX-Mini <%– –%>
Hama Flex 2w1 <%– –%>
Hama Pocket (czarny) <%– –%>
Manfrotto PIXI Mini z klamrą do telefonu <%– –%>
Manfrotto PIXI EVO (czarny) <%– –%>

Statyw do telefonu i aparatu – co wybrać?

To, jaki miniaturowy tripod zdecydujesz się kupić, zależy w dużej mierze od Twojego budżetu oraz sprzętu, z którego chcesz korzystać. Jeżeli na co dzień fotografujesz lustrzanką i potrzebujesz dodatkowego podręcznego statywu, warto zdecydować się na model Velbon EX-Mini. Choć jest niewielki, zapewnia bardzo dobrą stabilizację. Jest wyposażony w ruchomą głowicę z możliwością blokady, co pozwoli wykorzystać go do kręcenia filmów i fotografii.
Jeśli z kolei szukasz mini statywu do telefonu, wybierz Manfrotto PIXI Mini z klamrą do telefonu. To bardzo lekki i niedrogi gadżet, który – dzięki solidnej, metalowej konstrukcji – zapewni Ci jakość godną profesjonalnego fotografa. Jest polecany zarówno do robienia zdjęć, jak i filmowania smartfonem.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas