Data publikacji: 24 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Laptop czy PC? Co się bardziej opłaca?

Poleć znajomemu Drukuj

Oba rodzaje sprzętu – zarówno komputer stacjonarny, jak i przenośny, mają wiele zalet. Sprawdź, czy przy Twoim trybie życia oraz rodzaju pracy najlepiej sprawdzi się laptop czy PC. W grę wchodzi aspekt finansowy, ale także mobilność i wygoda użytkowania.

Laptop czy PC – co się bardziej opłaca?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak sprzęt będzie odpowiedni – laptop czy PC,

- czy opłaca się zakup stacjonarnego komputera typu All-in-One,

- w jakich przypadkach najlepszy jest pecet.

Najlepszy sprzęt – laptop czy PC?

Wielu klientów zastanawia się przed zakupem komputera, jaki model jest bardziej opłacalny – przenośny laptop czy stacjonarny pecet. Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od preferencji samego użytkownika, trybu pracy oraz niestety od modelu samego komputera, ponieważ sprzęt jest sprzętowi nierówny.

Stacjonarny komputer typu All-in-One jest dobrym sprzętem do biuraJeśli zastanawiasz się nad tym, czy bardziej opłacalny jest laptop czy komputer, pamiętaj o podstawowej zasadzie – laptop o porównywalnych parametrach będzie droższy niż sprzęt stacjonarny. W takim samym budżecie kupisz więc szybszy i wydajniejszy komputer stacjonarny. Nie oznacza to jednak, że laptop nie może być wykorzystywany do bardziej zaawansowanych zadań – np. do gier czy obsługi programów graficznych. Jeśli nie wiesz, na jaki sprzęt zdecydować się w oparciu o te wymagania, sprawdź w artykule Jaki laptop do gier kupić.

Główną zaletą laptopa jest jego mobilność. Przenośne komputery są stosunkowo lekkie, dzięki czemu łatwo jest je przenosić nie tylko w obrębie mieszkania czy biura, ale także poza budynkiem. Argument ten będzie kluczowy więc dla osób, które potrzebują często przemieszczać się z komputerem. Jest to istotne w celach rozrywkowych w domu – gdy sprzęt wykorzystywany jest w rożnych pomieszczeniach. Przenośny komputer jest również niezastąpiony, jeśli praca wymaga mobilności – wyjazdów do klientów czy na inne spotkania.

Laptop jest również bardziej kompaktowy i zabiera mniej miejsca. Może być to argument koronny dla osób, które nie posiadają typowego stanowiska do pracy i nie chcą zajmować przestrzeni meblem ze sprzętem komputerowym. Po skończonej pracy laptop może zostać schowany, by nie zajmować niepotrzebnie miejsca.

Stacjonarny komputer typu All-in-One

Pewną alternatywę w temacie zajmowania przestrzeni stanowią komputery stacjonarne typu All-In-One. Jest to sprzęt o kompaktowych wymiarach, w których wszystkie komponenty ukryte zostały za ekranem LCD. Mówiąc kolokwialnie – po zakupie komputera AiO na Twoim biurku stać będzie jedynie nieco grubszy monitor z klawiaturą i myszką. Zminimalizowane wyposażenie sprzętu nie osiąga parametrów porównywalnych z komputerami stacjonarnymi, ale są one wystarczające do typowych zastosowań biurowych. Komputery typu AiO zapewniają także dodatkowe oszczędności. Wiele modeli, np. Dell Inspiron 3277-3872 Intel® Core™ i3-7130U 4GB 1TB 21,5" W10 posiada w zestawie myszkę i klawiaturę, co stanowi kompletny zestaw, dzięki któremu możesz od razu rozpocząć pracę na sprzęcie.

Proponowane produkty:
ASUS TUF Gaming FX505GD-BQ112T 15,6'' Intel® Core™ i5-8300H - 8GB RAM - 256GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10 <%– –%>
Dell Inspiron 5584 15,6" Intel® Core™ i7-8565U - 16GB RAM - 256GB Dysk - MX130 Grafika - Win10 <%– –%>
Lenovo V130-14IKB 14" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
HP 250 G6 15,6" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Dell Vostro 3584 15,6" Intel® Core™ i3-7020U - 4GB RAM - 1TB Dysk - Win10 Pro <%– –%>

Kiedy wybrać stacjonarny pecet?

Pecet daje duże możliwości rozbudowy i modyfikacjiKomputer stacjonarny najlepiej wypada w przypadku zależności ceny sprzętu do parametrów. Uogólniając, przy tej samej cenie laptop czy komputer stacjonarny zawsze będą znaczenie różnić się wyposażeniem. Jeśli więc wykorzystujesz sprzęt do bardziej zaawansowanych zadań, zależy Ci na lepszych podzespołach i parametrach, to najlepszy będzie pecet.
Poza tym dużym atutem, jaki ma każdy stacjonarny komputer, jest możliwość rozbudowy. Laptop ze względu na konstrukcję zamkniętą jest w niewielkim stopniu podatny na konfigurację. Z biegiem czasu w obudowie zmienić możesz praktycznie wszystkie elementy. Jest to o tyle istotne, że możesz zakupić wersję podstawową, a z biegiem czasu – i w miarę napływu nowej gotówki – możesz modernizować sprzęt i wymieniać poszczególne części – dyski czy podzespoły. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na rozbudowę etapami – rozważ zakup komputera na raty. Dzięki temu od razu będziesz cieszyć się nowym sprzętem z lepszym wyposażeniem.

CZY WIESZ, ŻE...

Kupując komputer stacjonarny, możesz wybrać opcję zakupu gotowego, kompletnego zestawu komputerowego, gdzie w obudowie sprzętu znajdują się już zamontowane wszystkie niezbędne części. Możesz również złożyć go samodzielnie z wybranych przez siebie poszczególnych podzespołów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas