Data publikacji: 24 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Laptop czy PC? Co się bardziej opłaca?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Oba rodzaje sprzętu – zarówno komputer stacjonarny, jak i przenośny, mają wiele zalet. Sprawdź, czy przy Twoim trybie życia oraz rodzaju pracy najlepiej sprawdzi się laptop czy PC. W grę wchodzi aspekt finansowy, ale także mobilność i wygoda użytkowania.

Laptop czy PC – co się bardziej opłaca?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak sprzęt będzie odpowiedni – laptop czy PC,

- czy opłaca się zakup stacjonarnego komputera typu All-in-One,

- w jakich przypadkach najlepszy jest pecet.

Najlepszy sprzęt – laptop czy PC?

Wielu klientów zastanawia się przed zakupem komputera, jaki model jest bardziej opłacalny – przenośny laptop czy stacjonarny pecet. Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od preferencji samego użytkownika, trybu pracy oraz niestety od modelu samego komputera, ponieważ sprzęt jest sprzętowi nierówny.

Stacjonarny komputer typu All-in-One jest dobrym sprzętem do biuraJeśli zastanawiasz się nad tym, czy bardziej opłacalny jest laptop czy komputer, pamiętaj o podstawowej zasadzie – laptop o porównywalnych parametrach będzie droższy niż sprzęt stacjonarny. W takim samym budżecie kupisz więc szybszy i wydajniejszy komputer stacjonarny. Nie oznacza to jednak, że laptop nie może być wykorzystywany do bardziej zaawansowanych zadań – np. do gier czy obsługi programów graficznych. Jeśli nie wiesz, na jaki sprzęt zdecydować się w oparciu o te wymagania, sprawdź w artykule Jaki laptop do gier kupić.

Główną zaletą laptopa jest jego mobilność. Przenośne komputery są stosunkowo lekkie, dzięki czemu łatwo jest je przenosić nie tylko w obrębie mieszkania czy biura, ale także poza budynkiem. Argument ten będzie kluczowy więc dla osób, które potrzebują często przemieszczać się z komputerem. Jest to istotne w celach rozrywkowych w domu – gdy sprzęt wykorzystywany jest w rożnych pomieszczeniach. Przenośny komputer jest również niezastąpiony, jeśli praca wymaga mobilności – wyjazdów do klientów czy na inne spotkania.

Laptop jest również bardziej kompaktowy i zabiera mniej miejsca. Może być to argument koronny dla osób, które nie posiadają typowego stanowiska do pracy i nie chcą zajmować przestrzeni meblem ze sprzętem komputerowym. Po skończonej pracy laptop może zostać schowany, by nie zajmować niepotrzebnie miejsca.

Stacjonarny komputer typu All-in-One

Pewną alternatywę w temacie zajmowania przestrzeni stanowią komputery stacjonarne typu All-In-One. Jest to sprzęt o kompaktowych wymiarach, w których wszystkie komponenty ukryte zostały za ekranem LCD. Mówiąc kolokwialnie – po zakupie komputera AiO na Twoim biurku stać będzie jedynie nieco grubszy monitor z klawiaturą i myszką. Zminimalizowane wyposażenie sprzętu nie osiąga parametrów porównywalnych z komputerami stacjonarnymi, ale są one wystarczające do typowych zastosowań biurowych. Komputery typu AiO zapewniają także dodatkowe oszczędności. Wiele modeli, np. Dell Inspiron 3277-3872 Intel® Core™ i3-7130U 4GB 1TB 21,5" W10 posiada w zestawie myszkę i klawiaturę, co stanowi kompletny zestaw, dzięki któremu możesz od razu rozpocząć pracę na sprzęcie.

Proponowane Towary:

Dell Inspiron 7570 15,6" Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 256GB SSD Dysk - MX130 Grafika - Win10
HIRO 857 H03 15,6" Intel® Core™ i5-7300HQ - 8GB RAM - 500GB+256GB Dysk - GTX1060 Grafika
HIRO 957 H14 15,6" Intel® Core™ i5-8400 - 8GB RAM - 256GB Dysk - GTX1060 Grafika
MSI GF63 8RD 15,6'' Intel® Core™ i5-8300H - 8GB RAM - 1TB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10
HIRO 957 H18 15,6" Intel® Core™ i5-8400 - 16GB RAM - 500GB+256GB Dysk - GTX1060 Grafika

Kiedy wybrać stacjonarny pecet?

Pecet daje duże możliwości rozbudowy i modyfikacjiKomputer stacjonarny najlepiej wypada w przypadku zależności ceny sprzętu do parametrów. Uogólniając, przy tej samej cenie laptop czy komputer stacjonarny zawsze będą znaczenie różnić się wyposażeniem. Jeśli więc wykorzystujesz sprzęt do bardziej zaawansowanych zadań, zależy Ci na lepszych podzespołach i parametrach, to najlepszy będzie pecet.
Poza tym dużym atutem, jaki ma każdy stacjonarny komputer, jest możliwość rozbudowy. Laptop ze względu na konstrukcję zamkniętą jest w niewielkim stopniu podatny na konfigurację. Z biegiem czasu w obudowie zmienić możesz praktycznie wszystkie elementy. Jest to o tyle istotne, że możesz zakupić wersję podstawową, a z biegiem czasu – i w miarę napływu nowej gotówki – możesz modernizować sprzęt i wymieniać poszczególne części – dyski czy podzespoły. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na rozbudowę etapami – rozważ zakup komputera na raty. Dzięki temu od razu będziesz cieszyć się nowym sprzętem z lepszym wyposażeniem.

CZY WIESZ, ŻE...

Kupując komputer stacjonarny, możesz wybrać opcję zakupu gotowego, kompletnego zestawu komputerowego, gdzie w obudowie sprzętu znajdują się już zamontowane wszystkie niezbędne części. Możesz również złożyć go samodzielnie z wybranych przez siebie poszczególnych podzespołów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Energooszczędne grzejniki – doradzamy, jaki model wybrać

Sprawdź, jaki grzejnik elektryczny energooszczędny wybrać!
Zobacz więcej   

Robot do mycia okien – jak to działa?

Chcesz ułatwić sobie prace domowe? Sprawdź, jak działa robot do mycia okien!
Zobacz więcej   

Żelazko bez regulacji temperatury – zalety i wady

Poznaj inteligentne żelazko działające bez ustawiania temperatury i prasuj bez obaw o efekty!
Zobacz więcej   

Znajdź nas