Lampa fotograficzna – LED, a może studyjna?

Autor: Ola

Fotografowanie i nagrywanie filmów jest swego rodzaju sztuką, dlatego wymaga odpowiedniego sprzętu, aby efekt był jak najlepszy. Przyrządy, których należy używać, to nie tylko aparat czy kamera, ponieważ jakość zdjęcia lub filmu zależy również od innych narzędzi.

Lampa błyskowa na biurku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy fotograficznej
  2. dlaczego warto zdecydować się na lampę LED
  3. które model lampy fotograficznej wybrać

Lampa fotograficzna – co musisz wiedzieć?

Lampa błyskowa dla amatorów

Jednym z narzędzi do fotografowania i nagrywania filmów jest lampa fotograficzna, która – jak można łatwo zgadnąć – zapewnia dobre oświetlenie planu. Jednym z jej rodzajów jest lampa studyjna. Światło ciągłe, które jest przez nią emitowane, pozwala uzyskać efekt podobny do tego, jaki daje naturalny blask słońca. Wyposażone w takie lampy studio fotograficzne może być świetnym miejscem do robienia dobrze naświetlonych zdjęć nawet w ponure dni czy wieczorami.

Najczęściej spotykana jest lampa fotograficzna stojąca, ale można wybrać także lampy fotograficzne plenerowe. Ten drugi sprzęt, aby był użyteczny, musi mieć jednocześnie kompaktowe rozmiary oraz odpowiednią moc świecenia. Lampy fotograficzne studyjne nie są jednorodne. Rozwój technologii wpływa również i na zaawansowanie tego rodzaju sprzętu. Lampy LED w fotografii są coraz częstszym zjawiskiem, ponieważ gwarantują bardzo dobrej jakości naświetlenie i przede wszystkim większą stabilność niż przy typowych lampach studyjnych. Oświetlenie studyjne LED pozwala na pracę w komfortowych warunkach niezależnie od pory dnia. Inne typy lamp to chociażby lampa studyjna z softboxem czy lampa studyjna bezcieniowa, dzięki której światło może być naprawdę intensywne.

Polecane lampy błyskowe
  • 2 129 zł
  • 759 zł
  • 1 869 zł
  • 809 zł
  • 1 049 zł

Jakie lampy studyjne warto sprawdzić?

Lampa błyskowa Canon Yongnuo dla profesjonalistów

Solidna lampa studyjna akumulatorowa to np. Yongnuo YN300 III WB 3200K-5500K. Jest to sprzęt niedrogi, a jednocześnie mający sporo atutów. Należą do nich głównie szeroki kąt świecenia oraz duża liczba diod, co wpływa na jakość oświetlenia (300 sztuk). Zarówno moc światła, jak i temperaturę barw (od 3200 do 5500 kelwinów) można regulować przy pomocy pokrętła. Lampa ma moc świecenia 2280 lumenów. Dzięki odbiornikowi Bluetooth da się sterować urządzeniem zdalnie – wystarczy telefon lub tablet z zainstalowaną aplikacją lub bezprzewodowy pilot (ten znajduje się w zestawie). Oprócz niego do lampy dołączone są dwa dyfuzory (zmiękczający oraz ocieplający), mocowanie typu gorąca stopka, a także uchwyt i podstawka. Warto wspomnieć o tym, że w urządzeniu można regulować moc płynnie, a użytkownik otrzymuje też informację o stanie naładowania baterii. Lampa Yongnuo ma naprawdę sporo ciekawych funkcji, biorąc pod uwagę jej niewygórowaną cenę.

Jeżeli potrzebna jest przenośna lampa fotograficzna LED, to może się przydać sprzęt Manfrotto Spectra 900F. Jego największymi zaletami są łatwość w użytkowaniu i naprawdę niewielka waga, pozwalająca bezproblemowo przenosić urządzenie z miejsca na miejsce. Temperatura barwowa tej lampy ledowej jest stała i wynosi 5600 kelwinów. Barwa światła dziennego sprawia, że fotografowane osoby i przedmioty wyglądają naturalnie. Dużym plusem tego sprzętu jest ponadto szeroki kąt świecenia – do 50 stopni, a także moc, bowiem świeci on z siłą 900 luksów przy odległości jednego metra. Jeżeli chodzi o zasilanie, to lampa Manfrotto działa dzięki sześciu bateriom alkalicznym AA, ale może być też zasilana akumulatorkami. Jako lampa kompaktowa nie będzie ona świeciła przez wiele godzin przy pełnym obciążeniu, jednak godzina intensywnego naświetlania bez konieczności ładowania to zadowalający wynik. Jeśli fotografujące osoby dysponują gniazdem D-Tap, mogą zasilać lampę również tą metodą. Zestaw składa się z: lampy, głowicy z mocowaniem na stopkę, filtrów ocieplających ¼ CTO i Full CTO oraz filtru dyfuzyjnego, który rozprasza i zmiękcza światło.

Lampa tak poręczna, że zmieści się do torby, a nawet do kieszeni? To całkiem możliwe – wystarczy sprawdzić sprzęt Newell Lampa LED Lux 1600. Ta lampa LED do fotografii o wymiarach 57 x 90 x 15 milimetrów jest wyposażona w 16 diod, które zapewniają moc świecenia 550 lumenów. Urządzenie ma wbudowany akumulator, co sprawia, że nie trzeba poszukiwać dodatkowego źródła zasilania, aby lampa mogła sprawnie działać. Lampa studyjna z akumulatorem przy tak niewielkich rozmiarach to świetne rozwiązanie. Tym bardziej, że przy pełnej mocy może ona pracować nawet przez półtorej godziny. W zestawie znajdują się m.in. dyfuzor, filtry temperatury barwowej oraz kabel micro USB, który może ułatwić ładowanie.

A może stojąca lampa studyjna?

Godna polecenia jest też lampa stojąca studyjna Aputure Amaran LED HR672W. Imponujące jest przede wszystkim oparcie jej działania o 672 diody ledowe. Warto wspomnieć również o tym, że można nią sterować przy pomocy zdalnego kontrolera – pilot, który jest w zestawie, wykorzystuje komunikację radiową. Zaletą tej lampy jest także szeroki kąt świecenia – 75 stopni. Do lampy dołączony jest m.in. uchwyt, dzięki któremu da się zamontować parasolkę rozpraszającą światło.

Statyczną lampą o sporej mocy jest Profoto C1 Plus, mogąca z powodzeniem współpracować ze smartfonami. Jest leciutka – waży tylko 176 gramów – ale emituje moc świetlną 4300 lumenów. Płynna regulacja mocy i temperatury barwowej od 3000 do 6500 kelwinów to kolejne jej atuty.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link