Szukasz wzmacniacza stereo? Oto krótki poradnik przed zakupem

Autor: Joanna

Wzmacniacz stereo to podstawa dobrego i solidnego brzmienia. To właśnie od niego warto zacząć kompletować domowy zestaw audio. Im lepszej jakości amplituner zakupisz, tym wyższej jakości dźwięk otrzymasz. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dowiesz się, jaki wzmacniacz stereo będzie dobry do konkretnego pomieszczenia oraz na jakie funkcje i parametry warto zwrócić uwagę.

Wzmacniacz mocy z odtwarzaczem CD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak dobrać moc wzmacniacza stereo;
 2. jakie złącza powinien mieć porządny wzmacniacz audio;
 3. jakie przydatne funkcje mają najlepsze wzmacniacze.

Jak dobrać moc wzmacniacza stereo?

Wzmacniacz audio Pioneer VSX-LX303

Przede wszystkim zacznij od dostosowania możliwości sprzętu do konkretnego pomieszczenia. Im mniejsza przestrzeń, tym mniejszej mocy amplituner będzie potrzebny. Warto jednak pamiętać, by wykorzystywać maksymalnie połowę całkowitej mocy wzmacniacza stereo – pozwoli to zachować czysty i klarowny dźwięk pozbawiony zakłóceń. W pomieszczeniach o powierzchni 30–35 m2 powinien znaleźć się sprzęt o mocy co najmniej 100 watów na każdy kanał, taki jak np. wzmacniacz stereo Yamaha MusicCast R-N303D. W pomieszczeniach o powierzchni 50 m2 będzie natomiast potrzebny wzmacniacz o mocy co najmniej 150 watów, jakim jest Denon AVR-X2500H. W mniejszych pokojach (15–20 m2) wystarczy nawet 40 watów na kanał – dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie np. wzmacniacz Pioneer SX-S30DAB. Musisz wziąć pod uwagę także moc głośników, które posiadasz lub zamierzasz kupić. Zbyt słabe głośniki mogą zostać uszkodzone.

PORADA EKSPERTA

Dobierając moc wzmacniacza stereo do wielkości pomieszczenia, weź pod uwagę całą otwartą przestrzeń, np. kuchnię połączoną z salonem. Dźwięk będzie się rozchodził po całej powierzchni i może „ginąć” w dalszych zakamarkach pomieszczenia oraz być słabej jakości.

Jakie złącza powinien mieć porządny wzmacniacz audio?

Im wejść będzie więcej, tym większe możliwości rozbudowy systemu audio będziesz miał w przyszłości. Najważniejsze wejścia analogowe to:

 • złącza RCA audio, które są wykorzystywane do podłączania większości urządzeń analogowych;
 • złącza RCA phono – mają je te wzmacniacze, które są wyposażone w przedwzmacniacz gramofonowy.

Natomiast wejścia cyfrowe to:

 • złącza koaksjalne, które mają za zadanie przesyłać cyfrowy sygnał w formie impulsów elektrycznych bez strat jakości;
 • złącze optyczne (typu TOSLINK), które odpowiada za przesłanie nieskompresowanego, dwukanałowego sygnału PCM audio;
 • złącza USB, dzięki którym bez problemu podłączysz do wzmacniacza smartfon, pendrive albo komputer i odtworzysz zgromadzoną tam muzykę.

Dla domu dobrym wyborem będzie Onkyo TX-8270. Jest to wzmacniacz dający duże możliwości rozbudowy swojego systemu audio, a także oferujący szereg dodatkowych funkcji, które z pewnością ułatwią Ci życie.

Polecane wzmacniacze
 • 2 799 zł
 • 2 799 zł
 • 3 049 zł
 • 2 099 zł
 • 1 199 zł

Jakie przydatne funkcje mają najlepsze wzmacniacze?

Wzmacniacz stereo

Wzmacniacz stereo to nie tylko kable i gratka dla melomanów. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na obecność standardów bezprzewodowych. Bluetooth czy Wi-Fi pozwalają na bezprzewodowe i bezpośrednie strumieniowanie ulubionej muzyki w wysokiej jakości ze smartfonu, tabletu lub komputera. Taką możliwość daje chociażby wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N803D wyposażony dodatkowo w AirPlay, który docenią użytkownicy ekosystemu Apple. AirPlay gwarantuje wsparcie dla iPoda, iPada, iPhone’a, a także komputerów Mac. Przesyłanie muzyki jeszcze nigdy nie było tak intuicyjne.

Wzmacniacz stereo może oferować także radio FM oraz dostęp do najpopularniejszych serwisów streamingowych takich jak Tidal, Spotify czy Deezer. Jeśli więc jesteś ich subskrybentem, rzuć okiem na wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N803D. Zawiera on także tuner DAB/DAB+ zapewniający dostęp do cyfrowych audycji radiowych oraz autorską technologię Yamaha YAPO, która w sposób precyzyjny dokona analizy akustycznej pomieszczenia, co pozwoli jej na odpowiednią kalibrację parametrów i osiągnięcie optymalnego dla Ciebie dźwięku. Wystarczy, że podłączysz do wzmacniacza specjalny mikrofon i rozpoczniesz automatyczny proces kalibracji. Yamaha YAPO to rozwiązanie, które ułatwi żmudny proces ustawiania głośników po pomieszczeniu w celu odnalezienia najlepszego dla nich miejsca.

Jeśli posiadasz pokaźną kolekcję płyt winylowych, upewnij się, że twój wzmacniacz został wyposażony w wejście Phono pozwalające na podłączenie gramofonu, jak np. Pioneer VSX-933. Jego zaletą jest także specjalna aplikacja na smartfony z systemem Android, która pozwala na zdalną obsługę urządzenia.

PORADA EKSPERTA

Każdy wzmacniacz stereo brzmi inaczej, tym bardziej, że może występować z różnymi kolumnami, okablowaniem i źródłem dźwięku. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny wzmacniacz, sprawdź rankingi oraz posłuchaj sprzętu na żywo w sklepie.

Poczytaj także, jaki radioodtwarzacz wybrać do mieszkania.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link