Data publikacji: 1 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Szukasz wzmacniacza stereo? Oto krótki poradnik przed zakupem

Poleć znajomemu Drukuj

Wzmacniacz stereo to podstawa dobrego i solidnego brzmienia. To właśnie od niego warto zacząć kompletować domowy zestaw audio. Im lepszej jakości amplituner zakupisz, tym wyższej jakości dźwięk otrzymasz. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dowiesz się, jaki wzmacniacz stereo będzie dobry do konkretnego pomieszczenia oraz na jakie funkcje i parametry warto zwrócić uwagę.

Wzmacniacz mocy z odtwarzaczem CD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak dobrać moc wzmacniacza stereo;
  2. jakie złącza powinien mieć porządny wzmacniacz audio;
  3. jakie przydatne funkcje mają najlepsze wzmacniacze.

Jak dobrać moc wzmacniacza stereo?

Wzmacniacz audio Pioneer VSX-LX303

Przede wszystkim zacznij od dostosowania możliwości sprzętu do konkretnego pomieszczenia. Im mniejsza przestrzeń, tym mniejszej mocy amplituner będzie potrzebny. Warto jednak pamiętać, by wykorzystywać maksymalnie połowę całkowitej mocy wzmacniacza stereo – pozwoli to zachować czysty i klarowny dźwięk pozbawiony zakłóceń. W pomieszczeniach o powierzchni 30–35 m2 powinien znaleźć się sprzęt o mocy co najmniej 100 watów na każdy kanał, taki jak np. wzmacniacz stereo Yamaha MusicCast R-N303D. W pomieszczeniach o powierzchni 50 m2 będzie natomiast potrzebny wzmacniacz o mocy co najmniej 150 watów, jakim jest Denon AVR-X2500H. W mniejszych pokojach (15–20 m2) wystarczy nawet 40 watów na kanał – dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie np. wzmacniacz Pioneer SX-S30DAB. Musisz wziąć pod uwagę także moc głośników, które posiadasz lub zamierzasz kupić. Zbyt słabe głośniki mogą zostać uszkodzone.

PORADA EKSPERTA

Dobierając moc wzmacniacza stereo do wielkości pomieszczenia, weź pod uwagę całą otwartą przestrzeń, np. kuchnię połączoną z salonem. Dźwięk będzie się rozchodził po całej powierzchni i może „ginąć” w dalszych zakamarkach pomieszczenia oraz być słabej jakości.

Jakie złącza powinien mieć porządny wzmacniacz audio?

Im wejść będzie więcej, tym większe możliwości rozbudowy systemu audio będziesz miał w przyszłości. Najważniejsze wejścia analogowe to:

  • złącza RCA audio, które są wykorzystywane do podłączania większości urządzeń analogowych;
  • złącza RCA phono – mają je te wzmacniacze, które są wyposażone w przedwzmacniacz gramofonowy.

Natomiast wejścia cyfrowe to:

  • złącza koaksjalne, które mają za zadanie przesyłać cyfrowy sygnał w formie impulsów elektrycznych bez strat jakości;
  • złącze optyczne (typu TOSLINK), które odpowiada za przesłanie nieskompresowanego, dwukanałowego sygnału PCM audio;
  • złącza USB, dzięki którym bez problemu podłączysz do wzmacniacza smartfon, pendrive albo komputer i odtworzysz zgromadzoną tam muzykę.

Dla domu dobrym wyborem będzie Onkyo TX-8270. Jest to wzmacniacz dający duże możliwości rozbudowy swojego systemu audio, a także oferujący szereg dodatkowych funkcji, które z pewnością ułatwią Ci życie.

Proponowane produkty:
Marantz PM6006 (czarny) <%– –%>
Marantz PM6006 (srebrno-złoty) <%– –%>
Marantz PM5005 (srebrno-złoty) <%– –%>
Pioneer A-10AE (czarny) <%– –%>
Magnat MR 780 <%– –%>

Jakie przydatne funkcje mają najlepsze wzmacniacze?

Wzmacniacz stereo

Wzmacniacz stereo to nie tylko kable i gratka dla melomanów. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na obecność standardów bezprzewodowych. Bluetooth czy Wi-Fi pozwalają na bezprzewodowe i bezpośrednie strumieniowanie ulubionej muzyki w wysokiej jakości ze smartfonu, tabletu lub komputera. Taką możliwość daje chociażby wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N803D wyposażony dodatkowo w AirPlay, który docenią użytkownicy ekosystemu Apple. AirPlay gwarantuje wsparcie dla iPoda, iPada, iPhone’a, a także komputerów Mac. Przesyłanie muzyki jeszcze nigdy nie było tak intuicyjne.

Wzmacniacz stereo może oferować także radio FM oraz dostęp do najpopularniejszych serwisów streamingowych takich jak Tidal, Spotify czy Deezer. Jeśli więc jesteś ich subskrybentem, rzuć okiem na wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N803D. Zawiera on także tuner DAB/DAB+ zapewniający dostęp do cyfrowych audycji radiowych oraz autorską technologię Yamaha YAPO, która w sposób precyzyjny dokona analizy akustycznej pomieszczenia, co pozwoli jej na odpowiednią kalibrację parametrów i osiągnięcie optymalnego dla Ciebie dźwięku. Wystarczy, że podłączysz do wzmacniacza specjalny mikrofon i rozpoczniesz automatyczny proces kalibracji. Yamaha YAPO to rozwiązanie, które ułatwi żmudny proces ustawiania głośników po pomieszczeniu w celu odnalezienia najlepszego dla nich miejsca.

Jeśli posiadasz pokaźną kolekcję płyt winylowych, upewnij się, że twój wzmacniacz został wyposażony w wejście Phono pozwalające na podłączenie gramofonu, jak np. Pioneer VSX-933. Jego zaletą jest także specjalna aplikacja na smartfony z systemem Android, która pozwala na zdalną obsługę urządzenia.

PORADA EKSPERTA

Każdy wzmacniacz stereo brzmi inaczej, tym bardziej, że może występować z różnymi kolumnami, okablowaniem i źródłem dźwięku. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny wzmacniacz, sprawdź rankingi oraz posłuchaj sprzętu na żywo w sklepie.

Poczytaj także, jaki radioodtwarzacz wybrać do mieszkania.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów