Data publikacji: 1 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki wzmacniacz stereo kupić, by cieszyć się optymalną mocą i jakością dźwięku?

Poleć znajomemu Drukuj

Wzmacniacz audio to kluczowy sprzęt do uzyskania czystego, mocnego dźwięku wysokiej jakości. To właśnie od niego powinieneś zacząć kompletowanie własnego zestawu. Kluczem wyboru właściwego urządzenia jest dobranie sprzętu pasującego swoim brzmieniem do danego pomieszczenia, a także wybranie wzmacniacza audio, który będzie miał wszystkie potrzebne Ci funkcje. W naszym artykule znajdziesz konkretne porady, dzięki którym wybierzesz optymalny wzmacniacz mocy.

Wzmacniacz mocy z odtwarzaczem CD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak dobrać moc wzmacniacza stereo,

- jakie złącza powinien mieć porządny wzmacniacz audio,

- jakie przydatne funkcje mają najlepsze wzmacniacze.

Jak dobrać moc wzmacniacza stereo?

Wzmacniacz audio Pioneer VSX-LX303Oczywiste jest, że im mniejsze masz pomieszczenie, w którym zainstalujesz zestaw do odtwarzania audio, tym mniejszej mocy wzmacniacza audio potrzebujesz. Musisz jednak pamiętać, że powinieneś wykorzystywać maksymalnie połowę mocy urządzenia, gdyż przy większych poziomach mogą się pojawiać zakłócenia i dźwięk nie będzie tak czysty i dobrej jakości. Dlatego w pomieszczeniu o powierzchni 30-35 m2 powinien znaleźć się wzmacniacz o mocy co najmniej 100 watów na każdy kanał, taki jak np. wzmacniacz Yamaha HTR-2071. W pomieszczeniu o powierzchni 50 m2 będzie natomiast potrzebny wzmacniacz stereo o mocy co najmniej 150 watów, chociażby Pioneer VSX-LX303. W mniejszych pokojach (15-20 m2) wystarczy nawet 40 watów na kanał – dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie np. wzmacniacz Pioneer SX-S30DAB.
Musisz wziąć pod uwagę także moc głośników, które posiadasz lub zamierzasz kupić. Zbyt słabe głośniki mogą zostać uszkodzone.

UWAGA

Dobierając moc wzmacniacza stereo do wielkości pomieszczenia, weź pod uwagę całą otwartą przestrzeń, np. kuchnię połączoną z salonem. Dźwięk będzie się rozchodził po całej powierzchni i może „ginąć” w dalszych zakamarkach pomieszczenia oraz być słabej jakości.

Jakie złącza powinien mieć porządny wzmacniacz audio?

Wzmacniacz stereoIm wejść będzie więcej, tym większe możliwości rozbudowy systemu audio będziesz miał w przyszłości. Najważniejsze wejścia analogowe to:

  • złącza RCA audio, które są wykorzystywane do podłączania większości urządzeń analogowych,
  • złącza RCA phono – mają je te wzmacniacze, które są wyposażone w przedwzmacniacz gramofonowy.

Natomiast wejścia cyfrowe to:

  • złącza koaksjalne, które mają za zadanie przesyłać cyfrowy sygnał w formie impulsów elektrycznych bez strat jakości,
  • złącze optyczne (typu TOSLINK), które odpowiada za przesył nieskompresowanego, dwukanałowego sygnału PCM audio,
  • złącza USB, dzięki którym bez problemu podłączysz do wzmacniacza smartfon, pendrive albo komputer i odtworzysz zgromadzoną tam muzykę.

W tym miejscu warto wspomnieć o standardzie Bluetooth, który nie jest co prawda złączem, ale pozwala na przykład na odtwarzanie muzyki wprost ze smartfonu. Taką możliwość daje chociażby wzmacniacz Denon AVR-X540BT.

Proponowane produkty:
Marantz PM6006 (czarny) <%– –%>
Yamaha A-S301 (srebrny) <%– –%>
Pioneer A-10AE (czarny) <%– –%>
Denon PMA-600NE (srebrny) <%– –%>
Pioneer A-40AE (srebrny) <%– –%>

Jakie przydatne funkcje mają najlepsze wzmacniacze?

Warto, abyś zainteresował się funkcjonalnością sieciową, dzięki której możliwe jest przesyłanie muzyki przez WiFi do wzmacniacza audio. Wiele wzmacniaczy ma możliwość korzystania z radia, radia internetowego czy serwisów strumieniowych, takich jak Spotify, co znacznie podnosi użyteczność sprzętu.
Z kolei funkcja Multi-room pozwala na wyjście sygnału audio do innego pomieszczenia bez przewodów i kabli. Jeżeli słuchasz płyt gramofonowych, zwróć uwagę na to, by Twój wzmacniacz audio posiadał wcześniej wspomniany przedwzmacniacz gramofonowy, np. Onkyo TX-8250.

PORADA EKSPERTA

Każdy wzmacniacz stereo brzmi inaczej, tym bardziej, że może występować z różnymi kolumnami, okablowaniem i źródłem dźwięku. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny wzmacniacz, sprawdź rankingi oraz posłuchaj sprzętu na żywo w sklepie.

Sprawdź, jakie modele wzmacniaczy stereo oferuje nasz sklep.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Motocyklowy uchwyt na telefon to praktyczny gadżet. Powinien go posiadać każdy motocyklista korzystający ze smartfona.
Zobacz więcej   
 Telefon stacjonarny na kartę jest alternatywą dla telefonu przewodowego. Jego największą zaletą jest prosta obsługa.
Zobacz więcej   
 Smartfon może zastąpić konsolę do gier – zobacz w jakie gry warto grać na dotykowym telefonie.
Zobacz więcej   

Znajdź nas