Jak wybrać odpowiednie nagłośnienie do domu?

Autor: Anna

Obecnie można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań w kontekście nagłośnienia do domu. Do wyboru są większe i mniejsze wieże, kina domowe czy zestawy multiroom, które stanowią prawdopodobnie najciekawszą propozycję. Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety. Od tego wyboru zależą wrażenia podczas słuchania ulubionych artystów czy też wygoda samego użytkowania. Jakie nagłośnienie do domu najlepiej wybrać?

Zestaw audio do domu w nowoczesnym salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest zestaw multiroom
  2. co wchodzi w skład zestawu
  3. jakie nagłośnienie do domu wybrać

Co to zestaw multiroom?

Głośnik bezprzewodowy będący częścią systemu multiroom audio

Zestaw multiroom to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się najlepszą jakością odtwarzanej muzyki oraz niesamowitą wygodą codziennego użytkowania. Umożliwia on szybkie przesyłanie dźwięku pomiędzy różnymi pomieszczeniami przy pomocy sieci Wi-Fi lub Bluetooth. W ten sposób można odtwarzać muzykę na wszystkich urządzeniach w domu z poziomu jednego, dowolnego źródła, na przykład smartfona. Jest to o tyle komfortowe, że nie trzeba przenosić głośnika lub całego zestawu między pokojami. Jednak to nie koniec możliwości tej propozycji.

Zestaw multiroom pozwala także na niezależne odtwarzanie muzyki w odniesieniu do pomieszczenia lub konkretnego urządzenia. W ten sposób można słuchać innego utworu w salonie, innego w kuchni i jeszcze innego w sypialni, co jest niezwykle wygodne i funkcjonalne. Wszystkim tym można sterować z poziomu jednego źródła. Smartfon może bez problemu obsługiwać tego typu zestaw po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji producenta danego sprzętu. Nie jest to więc w żadnym wypadku skomplikowane.

Co wchodzi w skład zestawu multiroom?

Najważniejszym elementem jest oczywiście jednostka centralna, która będzie w stanie obsłużyć wszystkie głośniki rozmieszczone w domu. Pełni ona funkcję źródła dźwięku. Może to być specjalnie do tego przeznaczone urządzenie, podłączane do amplitunera, takie jak Yamaha MusicCast WXAD-10 lub Yamaha MusicCast WXC-50. Inne rozwiązanie to głośnik bezprzewodowy wyposażony w funkcję multiroom, jak chociażby Yamaha MusicCast 20 WX-021. Nowoczesne kina domowe również posiadają odpowiednią opcję, dzięki której nie będzie potrzebny zakup dodatkowego sprzętu.

Nagłośnienie do domu musi oczywiście składać się także z właściwego zestawu głośników. Tutaj mamy do czynienia z pełną personalizacją. Można wybrać dowolną liczbę urządzeń, pamiętając jedynie o tym, że muszą one być kompatybilne z naszą jednostką centralną. W razie potrzeby da się w prosty sposób usuwać lub dodawać kolejne głośniki w wybranym miejscu w domu. To niesamowicie wygodne, ponieważ nagłośnienie można dobrać niezależnie od wielkości mieszkania.

Jakie nagłośnienie do domu wybrać?

Kino domowe podłączone do systemu multiroom audio

Wybór systemu nagłośnienia do domu jest stosunkowo prosty, należy zwrócić jednak uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Korzystanie z niego powinno być komfortowe oraz musi oferować funkcje, których chcemy używać. Bardzo ważne jest także dopasowanie systemu do wielkości mieszkania, ponieważ nie uda się wykorzystać pełnego potencjału rozbudowanego, drogiego zestawu przy niewielkiej liczbie pomieszczeń. Na co zwrócić uwagę?

  • Kompatybilność – jest to istotne, jeżeli w przyszłości planujesz rozbudowę całego systemu. Najlepsze będą systemy kompatybilne z wieloma urządzeniami.
  • Formaty plików – tutaj zasada jest dość prosta: im więcej, tym lepiej. System powinien obsługiwać najpopularniejsze formaty muzyki, takie jak: MP3, WMA, AAC, OGG, Audible, WAV czy FLAC.
  • Jakość dźwięku – zależnie od wymagań, należy dobrać system, który oferuje odpowiednią jakość odtwarzanego dźwięku. Jeżeli jesteś miłośnikiem muzyki, to najlepszym wyborem będą urządzenia, które są w stanie obsługiwać pliki audio o wysokiej rozdzielczości.
  • Serwisy streamingowe – są one dziś niezwykle popularne. Dobrze wybrać sprzęt, który obsługuje takie serwisy, jak YouTube, Deezer, Tidal czy Spotify.
  • Aplikacja – samo oprogramowanie do sterowania całym systemem powinno być proste w obsłudze i intuicyjne.
  • Design – jest to kwestia drugorzędna, jednak warto wybrać system, który wpasuje się w styl całego pomieszczenia. Obecnie można znaleźć urządzenia bardziej nowoczesne i minimalistyczne oraz rozbudowane, bardziej wyróżniające się wyglądem.
  • Cena – bardzo ważny aspekt przy wyborze sprzętu. Należy dopasować go do własnego budżetu. Na rynku można znaleźć zestawy za zaledwie kilkaset złotych (Panasonic SC-ALL8EG-K) lub takie, za które przyjdzie zapłacić nawet kilka tysięcy (Yamaha MusicCast 50 WX-051).
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link