Rejestrator dźwięku – jaki wybrać i do czego służy?

Autor: Grzegorz

Profesjonalny rejestrator dźwięku przydaje się w wielu sytuacjach. Dzięki niemu osiągniemy najwyższy poziom nagrania audio. Kto powinien się wyposażyć w takowe urządzenie? Czy to urządzenie tylko dla zawodowców?

Stolik, na którym widać rejestrator dźwieku, kawałek klawiatury komputerowej, notatnik, długopis i kubek kawy.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak działa rejestrator dźwięku;
  2. jakie są podstawowe funkcje rejestratora i kto może z niego korzystać;
  3. jakie są polecane modele rejestratora dźwięku.

Jak działa rejestrator dźwięku?

Dłoń trzymajaca rejestrator dźwięku, w tle notatnik i długopis.

Wydawałoby się, że dzięki nowoczesnym smartfonom każdy może obecnie nagrać dźwięk w niezłej jakości. Jednak bardziej wymagające osoby, zwłaszcza pracujące z dźwiękiem zawodowo, np. dziennikarze, dokumentaliści, wideoblogerzy czy początkujący muzycy nie mogą nagrywać kieszonkowym sprzętem. Szumy i zbyt ciche nagrania sprawiają, że trzymają się oni z daleka od rejestrowania dźwięku za pomocą telefonu. Cóż więc mają zrobić, jeżeli chcą nagrywać w profesjonalnej jakości? Na myśl przychodzi najpierw studio nagrań z mnóstwem suwaków, przycisków, które jest pełne skomplikowanego sprzętu i przede wszystkim nie zapewnia swobody i mobilności. Dla tych, którzy jej szukają, a jednocześnie nie chcą słabych efektów swojej pracy, idealnym rozwiązaniem są cyfrowe rejestratory dźwięku.

Rejestrator dźwięku jest urządzeniem niedużych rozmiarów. Posiada wbudowany wewnątrz mikrofon, dzięki któremu mamy możliwość nagrywania różnego rodzaju treści – od rozmów po muzykę. Zadaniem rejestratora jest zapisywanie wychwytywanego dźwięku na karcie SD w postaci plików audio. Umożliwia to zgrywanie pliku dźwiękowego na inne urządzenie, np. Na komputer i dalszą obróbkę. Dobry rejestrator dźwięku jest wyposażony w odpowiednie przyciski, dzięki którym możemy nagrać materiał, a następnie go odsłuchać. Większość tego typu urządzeń ma także czytelny wyświetlacz. Standardem są wbudowane wyjście na słuchawki i głośnik. Urządzenie jest przeważnie zasilane bateriami albo bezpośrednio przez zasilacz sieciowy. Najczęstszym formatem, w jakim zapisują materiał rejestratory dźwięku, jest .WAV lub bardziej znany i popularny format MP3. Format .WAV charakteryzuje się dużo niższym poziomem kompresji.

  • 599 zł
  • 1 299 zł
  • 159 zł
  • 1 099 zł
  • 99 zł

Na jakie funkcje rejestratora dźwięku zwrócić uwagę?

Rejestrator dźwieku leżący na blacie stołu.

Mimo że rejestrator dźwięku nie jest dużym urządzeniem, posiada wiele możliwości. Duża grupa rejestratorów jest wyposażona przez producentów w dwa mikrofony. Dzięki takiemu zabiegowi jakość rejestrowanego dźwięku jest jeszcze większa, a w dodatku możemy uchwycić dźwięki przestrzeni. Wszystko to sprawia, że dźwięk jest bardziej rzeczywisty. By zwiększyć funkcjonalność urządzeń, w niektórych modelach wprowadzono tzw. kapsuły pojemnościowe (2 sztuki). Dzięki temu mamy możliwość nagrania nie tylko dobrej jakości dźwięku głównego, ale też większej ilości detali. Warto zastanowić się nad wyborem cyfrowego rejestratora dźwięku. Takie modele dają możliwość nagrywania dźwięku na wielu ścieżkach. Posiadają zazwyczaj wejścia mikrofonowe, czasami mikrofonowo-liniowe. Bez problemu możemy do nich podpiąć mikrofony zewnętrzne, których zadaniem będzie wychwytywanie dźwięku niezależnie od siebie.

Nagrania wielościeżkowe często są realizowane na próbach przez zespoły muzyczne. Im droższy rejestrator dźwięku, tym więcej ścieżek posiada w swoim wyposażeniu. Istotną funkcją, która powinien mieć dobry rejestrator dźwięku, jest możliwość wyrównania nagrywań dźwięku dzięki kompresorowi, który powinien znajdować się w urządzeniu. Bardziej zaawansowane urządzenia dają jeszcze więcej możliwości. Z poziomu rejestratora można na przykład ciąć materiał, który zarejestrowaliśmy lub łączyć go w całość. Niektóre urządzenia mają funkcję nagrywania filmów. To doskonała opcja dla grup muzycznych i zespołów.

Cyfrowy rejestrator dźwięku – dla kogo?

Jedną z ciekawszych propozycji jest cyfrowy rejestrator dźwięku. Takie urządzenie przeznaczone jest dla osób, które z jednej strony chcą nagrywać dźwięk w profesjonalnym stylu, a z drugiej strony pragną mieć odpowiednio dobry sprzęt pod ręką. Jak wiadomo, do zarejestrowania profesjonalnej jakości sygnału trzeba użyć wielu urządzeń, które często są nieporęczne np. komputera i zestawów mikrofonowych. Do tego dochodzi jeszcze pełne okablowanie. Cyfrowy rejestrator łączy w sobie wszystkie te urządzenia, dlatego przez wielu nazywany jest mobilnym i poręcznym studiem nagraniowym. Bez problemu zmieści się w kieszeni kurtki, w teczce czy przegródce plecaka.

Dzięki zaawansowaniu technologicznemu pozwala bez większych przeszkód dokonać obróbki nagranego materiału. Kto najczęściej z nich korzysta? Youtuberzy tworzący nowe treści na social media, videoblogerzy, dziennikarze w czasie konferencji i delegacji. To urządzenie przeznaczone jest dla każdego, kto porusza się w świecie mediów i reklamy. Przykładem może być Saramonic Rejestrator dźwięku SR-VRM1 – niedużych rozmiarów model rejestratora dźwięku, do którego można podpiąć mikrofon o złączu XLR. Aby w pełni korzystać z opcji rejestrowania dźwięku, trzeba jeszcze kartę SD. To model uniwersalny, przeznaczony zarówno do nagrywania wywiadów jak i np. koncertów. Urządzenie zrobione zostało z aluminium, dlatego też jest lekkie i poręczne. Bez problemu można je schować do kieszeni kurtki. Zasilane jest bateriami typu AA, a czas pracy baterii wynosi od 5 do 8 godzin. Ciekawą alternatywą może być Saramonic Adapter audio SmartRig+ UC. Ma on po dwa wejścia typu Mini Jack i XLR. Dzięki temu mamy możliwość podpięcia do niego np. mikrofonu lub gitary. Na rynku dostępne są inne podobne urządzenia, np. Saramonic Adapter audio SmartRig+ Di.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link