Jak czyścić płytę gazową i kuchnię wolnostojącą?

Autor: Klaudia

Zaschnięte resztki tłuszczu czy sosu oszpecą nawet najpiękniejszą płytę gazową na szkle. Aby cieszyć się eleganckim wyglądem kuchni, musisz regularnie czyścić płytę i palniki, a w przypadku sprzętu wolnostojącego także obudowę. Regularne czyszczenie kuchenki sprawi, że gotowanie będzie znacznie przyjemniejsze. Podpowiadamy, jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej, szklaną płytę i obudowę.

Czyszczenie palników kuchenki gazowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej,

- czym czyścić szklaną płytę gazową,

- jak myć obudowę kuchni wolnostojącej,,

- jak często myć kuchenkę.

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?

Mycie szklanej płyty gazowejPalniki kuchenki gazowej zbierają najczęściej trudne do usunięcia, tłuste zabrudzenia zmieszane z sadzą i resztkami jedzenia. Tej części płyty nie czyści się zazwyczaj zbyt często, a to powoduje, że palniki tracą estetyczny wygląd. Co więcej, jeśli dopuścisz do nagromadzenia się brudu w otworach palnika, może dojść do przytkania dysz gazu – a to będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami naprawy. Dlatego najlepiej jest codziennie po gotowaniu przecierać palniki wilgotną szmatką.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej, jeśli są mocno zabrudzone? Oto instrukcja krok po kroku:
  1. Zdejmij palniki z kuchenki i rozłóż na części pierwsze.
  2. Namocz wszystkie części w mieszaninie gorącej wody i detergentu. Zostaw je w misce na co najmniej 20 minut.
  3. Do czyszczenia palników kuchenki gazowej będziesz potrzebować szorstkiej gąbki, druciaka do szorowania i mocnego mleczka do mycia, które rozpuści tłuszcz. Wszystkie elementy palnika dokładnie wyszoruj, używając szorstkiej strony gąbki i detergentu.
  4. Jeśli dysze w palniku są przytkane, możesz spróbować oczyścić je pod silnym strumieniem wody, wspomagając się małą szczotką lub starą szczoteczką do zębów.

WAŻNE

Zanim zamontujesz palniki z powrotem na płycie, upewnij się, że są całkowicie suche. W przeciwnym wypadku będziesz mieć problem z ponownym uruchomieniem kuchenki.

Czym czyścić szklaną płytę gazową?

Płyty gazowe na szkle cechują się eleganckim, minimalistycznym designem, ale kiedy są zabrudzone, tracą swój estetyczny wygląd. Nie wiesz, czym myć szklaną płytę gazową? Najskuteczniejsze i najłatwiejsze w użyciu będą produkty specjalistyczne, przeznaczone do powierzchni szklanych:
Polecane płyty do zabudowy
  • 3 079 zł
  • 2 429 zł
  • 3 499 zł
  • 1 149 zł
  • 1 289 zł

Czyszczenie kuchni wolnostojącej – czym myć obudowę?

Płyta gazowa na szkle BoschPo uporaniu się z szorowaniem palników i płyty możesz zauważyć, że na ściankach kuchenki powstały brudne zacieki. Panel sterujący, pokrętła, a także drzwiczki piekarnika mogą być pokryte tłustym osadem. Czyszczenie ich jest jednak bardzo proste.

Metalowe ścianki kuchenki umyj uniwersalnym mleczkiem za pomocą gąbki. Do szklanych elementów, takich jak panel dotykowy i drzwi od piekarnika, lepiej będzie użyć środka z alkoholem, dzięki któremu zapobiegniesz powstawaniu zacieków. Kurki od gazu możesz łatwo wymontować i dokładnie umyć pod kranem, używając szorstkiej strony gąbki.

Jak często trzeba myć kuchenkę?

Jeśli chcesz uniknąć czasochłonnego szorowania, najlepiej jest na bieżąco wycierać płytę z powstających zabrudzeń. Wtedy nawet gruntowne sprzątanie będzie mniej męczące.

Częstotliwość dokładnego mycia kuchenki zależy od tego, jak intensywnie jej używasz. Przy standardowym użytkowaniu i codziennym zmywaniu płyty za pomocą ściereczki najlepiej będzie gruntownie czyścić płytę gazową lub kuchnię wolnostojącą nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Zastanawiasz się, co jest lepsze – płyta gazowa czy kuchnia wolnostojąca? O różnicach przeczytasz w tym artykule.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link