Adapter Bluetooth – urządzenie do przesyłania plików. Jakie modele są dostępne na rynku?

Autor: Anna

Adapter Bluetooth to niewielkie urządzenie, dzięki któremu w łatwy sposób prześlemy wybrane przez nas pliki na inny sprzęt. Wyglądem przypomina pamięć flash, dlatego łatwo go przenosić z miejsca na miejsce. Adaptery Bluetooth posiadają wejście USB, co jeszcze bardziej ułatwia pracę. Jakie modele tego typu urządzeń spotyka się na sklepowych półkach?

Adapter audio Bluetooth

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest adapter Bluetooth i do czego służy to urządzenie;
 2. jak korzystać z tego adaptera i do jakich urządzeń go podpinać;
 3. na co zwrócić uwagę przed zakupem adaptera Bluetooth i jakie jego modele są dostępne na rynku;
 4. ile kosztuje adapter Bluetooth.

Adapter Bluetooth – co to jest za sprzęt i do czego on służy?

Parowanie adaptera Bluetooth do komputera z drukarką

Adaptery Bluetooth to niewielkie urządzenia, które wyglądem i rozmiarami przypominają pamięć flash USB. Posiadają również takie wejście, ponieważ szereg sprzętów elektronicznych łączy się dokładnie w ten sposób. Zadaniem adaptera Bluetooth jest przesyłanie plików pomiędzy dwoma odrębnymi sprzętami, zwłaszcza jeśli jakiś z nich nie posiada możliwości łączenia się bezprzewodowo. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ adapter ma kompaktowe wymiary i bez problemu można go przenosić z miejsca na miejsce.

Jak korzystać z adaptera Bluetooth i do jakich urządzeń można go podpinać?

Adapter Bluetooth USB można użytkować na kilka różnych sposobów. Najczęściej podpina się go do komputera, ale równie chętnie jest wykorzystywany do transferów plików z lub na telefony komórkowe, do zestawów kina domowego lub przenośnych laptopów. Adaptery nierzadko podpina się do amplitunerów lub sprzętów służących do odtwarzania muzyki np. wieży lub głośników. Jak widać, adapter Bluetooth do komputera lub telewizora jest urządzeniem w pełni uniwersalnym.

Mechanizm działania adaptera opiera się na bezprzewodowym transferze danych, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli nasz komputer nie posiada Bluetooth, urządzenie musi być z nim połączone za pomocą kabla. Tylko w ten sposób będzie można przenieść pliki na inny sprzęt.

Jak użyć adaptera Bluetooth? Jest to bardzo proste. Po podłączeniu adaptera do stacjonarnego PC, musimy poczekać na jego wykrycie. Żeby można było dokonać transferu, konieczne jest uruchomienie Bluetooth w ustawieniach komputera. Robimy to zaraz po wykryciu urządzenia w naszym systemie. Dzięki uruchomieniu połączenia możesz sparować dwa dowolne urządzenia, które obsługują ten interfejs. Wykorzystuje się np. adapter Bluetooth do słuchawek działających bezprzewodowo.

 • 159,99 zł
 • 99,99 zł
 • 79,99 zł
 • 89,99 zł
 • 44,99 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia Bluetooth i jakie modele są dostępne na rynku?

Adapter Bluetooth do słuchawek

Zanim zdecydujemy o zakupie adaptera Bluetooth, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Większość modeli to urządzenia uniwersalne, dlatego nie trzeba ich specjalnie dopasowywać, ale warto spojrzeć na rodzaj gniazda, które posiadają. Istotnymi elementami są także: zasięg podany w metrach oraz prędkość przesyłu danych.

Na rynku sprzętów elektronicznych dostępny jest szeroki asortyment modeli adapterów Bluetooth, które możemy dopasować do swoich potrzeb. Są to np.:

 • TP-LINK HA100 – jest modelem II klasy, ale bardzo chwalonym w użytkowaniu. Można go podłączyć do amplitunera, wieży, a nawet do zestawu kina domowego. Sprawdzi się także jako sprzęt do przesyłu danych z laptopa i komputera stacjonarnego;
 • Oehlbach BTX 1000 – ma naprawdę niewielkie rozmiary, co zwiększa komfort jego użytkowania. Jest bezproblemowy w instalacji. Można go podłączyć do dowolnego urządzenia, które obsługuje Bluetooth;
 • XX.Y I9s – adapter z zasięgiem około 10 metrów. Może być podpięty pod laptop, komputer stacjonarny lub odtwarzacz Mp4. Tak naprawdę jest kompatybilny z każdym urządzeniem, które zostało wyposażone w technologię Bluetooth. Działa nieprzerwanie około 6 godzin.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest adapter iMOVE BR01, ponieważ jego mikroskopijne wymiary sprawiają, że jest bardzo wygodny – można go wszędzie zabrać. Posiada pilot, dzięki któremu możemy odbierać i kończyć telefoniczne połączenia przychodzące. Ma też klips, więc można przyczepić go do ubrania.

Ile kosztuje adapter Bluetooth?

Cena adaptera Bluetooth zależy od wielu czynników. Istotnymi kwestiami są: marka producenta oraz prędkość przesyłu danych. Słabsze adaptery są dużo tańsze, ale mają ograniczone możliwości technologiczne. Zapłacimy za nie niedużo ponad 100 złotych. Droższe urządzenia posiadają większy zasięg i funkcje dodatkowe, które zwiększają komfort użytkowania. Zakup sprzętu sprawdzonej znanej marki wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Adapter Bluetooth jest urządzeniem, które warto polecić każdemu, nawet najbardziej wymagającemu użytkownikowi.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link