Data publikacji: 11 grudnia 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Do czego służy adapter Bluetooth?

Poleć znajomemu Drukuj

Chcesz korzystać z komputera jak z laptopa czy smartfona i przesyłać z niego pliki na inne urządzenia bez wykorzystywania przewodu? Przekonaj się, czym jest nowoczesny adapter Bluetooth i do czego można go użyć. Sprawdź, jak dobrać adapter Bluetooth do słuchawek, głośników, telewizora lub klawiatury i poznaj klasy adapterów.


Adapter audio Bluetooth

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest adapter Bluetooth,

- jakie korzyści związane są z jego użyciem,

- jak korzystać z adaptera Bluetooth do komputera,

- jak wybrać adapter Bluetooth do konkretnego urządzenia.

Czym jest adapter Bluetooth?

Adapter Bluetooth to niewielkie urządzenie, niekiedy przypominające wyglądem pendrive`a. Można go spotkać także pod nazwą adapter Bluetooth USB, jako że wiele urządzeń łączy się właśnie poprzez ten port. Nie jest to jednak zasada – dostępne są też adaptery Bluetooth np. z gniazdami jack czy minijack.

Przeznaczeniem adaptera Bluetooth jest bezprzewodowe łączenie dwóch urządzeń elektronicznych: tego, do którego został podpięty (zazwyczaj komputera, ponieważ to w nim brakuje interfejsu Bluetooth, ale także wieży czy kina domowego), z drukarką, myszką, klawiaturą, słuchawkami, mikrofonem, głośnikami, odtwarzaczem muzycznym itd.

Jakie korzyści niesie używanie adaptera Bluetooth?

Bluetooth jest technologią komunikacji bezprzewodowej o krótkim zasięgu. Dzięki urządzeniom takim jak adapter Bluetooth można m.in. szybko i łatwo przesyłać i odbierać pliki – warto wiedzieć, że to zarówno odbiornik Bluetooth, jak i nadajnik. Adapter zapewnia łączność między urządzeniami mobilnymi, np. smartfonem, tabletem, czytnikiem e-booków, a komputerem czy laptopem, w którym nie ma lub został uszkodzony wbudowany odbiornik i nadajnik Bluetooth.

WARTO WIEDZIEĆ

Bluetooth, jak każda technologia, rozwija się i zmienia. W jednych urządzeniach znajdziesz Bluetooth 2.1, w innych 4.1. Im wyższa aktualizacja, tym większa wydajność i funkcjonalność. Przy nowszych możesz liczyć na szybsze przesyłanie plików, lepszą ochronę danych oraz stabilniejsze połączenie.

Parowanie adaptera Bluetooth do komputera z drukarkąDzięki adapterowi Bluetooth USB szybko i wygodnie prześlesz zdjęcia z aparatu lub kamery cyfrowej, gdy nie będziesz mógł znaleźć kabla lub nie będzie Ci się chciało wstawać z kanapy. W dowolnej chwili odtworzysz na telefonie muzykę zapisaną na komputerze – i na odwrót. Połączysz także odtwarzacz MP3 ze słuchawkami bezprzewodowymi i telewizor z głośnikami przenośnymi.

Adapter Oehlbach BTX 1000 podepniesz do kina domowego, amplitunera, wieży, komputera PC i laptopa – to model uniwersalny.

Jak korzystać z adaptera Bluetooth do komputera?

Zasada działania połączenia komputera z innym urządzeniem elektronicznym jest analogiczna do tego, jak działa Bluetooth w laptopie.

  1. Włóż adapter Bluetooth do portu USB w komputerze i poczekaj, aż zostanie wykryty – to zajmie kilka sekund.
  2. Jeśli chcesz włączyć lub wyłączyć komunikację Bluetooth, zrobisz to w ustawieniach systemu. Po wyłączeniu odbiornik i nadajnik Bluetooth nie będą aktywne, nawet jeśli pozostawisz urządzenie w porcie USB.
  3. Sparuj komputer z dowolnym urządzeniem korzystającym z technologii Bluetooth. Wykorzystaj np. adapter Bluetooth do słuchawek, by obejrzeć film na komputerze, leżąc na łóżku. Podczas parowania może być konieczne uaktywnienie opcji wykrywania urządzeń w sieci i wyrażenie zgody na łączność, a nawet wpisanie kodu.

WSKAZÓWKA

Adaptery Bluetooth korzystające z innego portu niż USB podłącza się w analogiczny sposób, tylko zmienia port na właściwy, np. gniazdo jack lub minijack.

Jaki adapter Bluetooth do słuchawek, a jaki do telewizora?

Adaptera Bluetooth zazwyczaj nie trzeba dobierać do konkretnego urządzenia – jest uniwersalny, warto jednak sprawdzić typ gniazda, a konieczne jest zwrócenie uwagi na zasięg i szybkość transferu danych.

Adapter Bluetooth do słuchawek

Urządzenia I klasy są najlepsze i mają zasięg nawet do 100 m. Taki powinien być adapter audio Bluetooth, za pomocą którego chcesz uzyskać połączenie pomiędzy komputerem lub wieżą a głośnikami przenośnymi wykorzystywanymi podczas zabawy na świeżym powietrzu. Świetnym adapterem do wieży i kina domowego jest Philips AEA2700/12. I klasa sprawdzi się także w adapterze Bluetooth do słuchawek, gdy chcesz wyjść na taras pogimnastykować się lub zażyć kąpieli w promieniach słońca.

W domu wystarczy Ci model II klasy, odznaczający się zasięgiem w przedziale 20-50 m. Taki może być np. adapter Bluetooth do telewizora, kina domowego lub wieży. Sprawdzi się model TP-LINK HA100.

Z adaptera Bluetooth do komputera skorzystasz podczas łączenia go z myszką czy klawiaturą bezprzewodową, które zawsze znajdują się tuż przy nim. Urządzenia III klasy bowiem zapewniają zasięg do 10 m. To rozwiązanie sprawdzi się także podczas parowania odtwarzacza MP3 ze słuchawkami bezprzewodowymi – wykorzystasz do tego celu np. adapter iMOVE BR01.

Sprawdź wszystkie adaptery Bluetooth dostępne w asortymencie Euro i rozszerz funkcjonalność swoich urządzeń elektronicznych już dziś!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas