Cyberpunk 2077
– co wiadomo o grze? Premiera, informacje

Cyberpunk 2077 to obecnie jedna z najbardziej wyczekiwanych gier na świecie. Co o niej wiadomo? Kiedy będzie jej premiera?
Najnowsza produkcja CD Project RED, czyli Cyberpunk 2077, zbliża się wielkimi krokami. Co już wiemy?

Cyberpunk 2077 – co już wiadomo?

Podobnie jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, Cyberpunk 2077 jest grą niesamowicie wyczekiwaną przez cały świat. W założeniu ma to być action RPG widziany oczami bohatera w perspektywie FPP. Rozgrywka toczyć się będzie w mrocznej wizji przyszłości. Wszechobecne ulepszenia ciała, wszczepy, wojny gangów to coś powszechnego w Cyberpunku. Co już wiadomo o grze?
Z tego artykułu dowiesz się:
– kiedy odbędzie się premiera Cyberpunka 2077;
– co wiemy o świecie gry i gameplay’u;
– jaka będzie cena i edycje Cyberpunka 2077.

Kiedy odbędzie się premiera Cyberpunka 2077?

Tutaj sytuacja jest obecnie dość napięta. Do niedawna datę premiery gry szacowano na wiosnę obecnego roku, jednak została ona opóźniona. CD Project RED mówi o 17 września 2020 roku jako nowej dacie startu Cyberpunka 2077. Jest to znaczny poślizg, ponieważ gotowy produkt zobaczymy dopiero za ponad pół roku. Twórcy chcą w pełni dopracować grę, usunąć możliwie jak najwięcej błędów. Dzieło, na które oczekują od wielu lat gracze z całego świata, musi być jak najlepsze. Obecnie bardzo trudno spełnić oczekiwania fanów, gdyż są one niesamowicie wysokie.

Należy pamiętać o tym, że opóźnienia premier gier są całkiem powszechne i zdarzają się często. Jest to standardowa wymówka twórców, aby usprawniać swoje programy, aczkolwiek czasami nie przynosi to żadnych rezultatów. Jednak istnieje kilka powodów, dla których Cyberpunk 2077 mógł zostać opóźniony i nie do końca jest to ulepszanie optymalizacji. Najważniejszym momentem tego roku w branży gier będzie oczywiście premiera nowej, dziewiątej, generacji konsol – PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Może mieć to niemałe znaczenie i tutaj. Możliwe jest bowiem, że CD Project RED pracuje nad przeniesieniem Cyberpunka 2077 na nowe urządzenia. Obecnie jest on jednak zapowiedziany tylko i wyłącznie na PC, PS 4 i Xbox One. Z perspektywy twórców rozpoczęcie prac nad wersją na nowe konsole jest bardzo sensowne. Pozwoli to dotrzeć do większej liczby graczy przy premierze gry. Oczywiste jest, że wiele osób zaopatrzy się w nowe konsole, kiedy tylko pojawią się na rynku. Cyberpunk powinien być dostosowany do nich od razu. Warto wspomnieć także, że po premierze gra będzie dalej rozwijana, co potwierdzają sami twórcy. Nie warto więc inwestować wtedy w tworzenie odpowiedniej wersji na nową generację konsol. Właściwa optymalizacja i techniczne kwestie powinny być zrealizowane wcześniej. Dlatego właśnie start Cyberpunka 2077 we wrześniu może okazać się całkiem trafnym wyborem CD Project RED.

Kolejnym powodem mogą być po prostu kwestie finansowe. Cyberpunk 2077 mógł zostać opóźniony dlatego, że premiera na wiosnę oznaczałaby spore obniżenie ceny na koniec roku. To bardzo popularna sytuacja. W okresie świątecznym gry potrafią kosztować o 50–100 złotych mniej. Dla producentów byłaby to ogromna strata. Lepszym wyborem jest wydanie gry blisko nowej generacji konsol oraz świąt. Cena wtedy zostaje utrzymana na standardowym poziomie 200–270 złotych, kiedy klienci są najbardziej skłonni ją kupić. PS 5 i nowy Xbox będą oferować zapewne lepszą grafikę i samą płynność rozgrywki. Inwestycja w gry na te urządzenia będzie więc najlepszym wyborem. Gdyby Cyberpunk 2077 wyszedł na wiosnę, to podczas premiery nowych konsol znacznie tańszym wyborem okazałoby się kupno gry na PS 4 i Xbox One. Zdecydowanie lepiej wydać grę w takim momencie, aby ceny na wszystkie docelowe platformy były bardzo zbliżone. Dodatkowo w taki sposób zostanie napędzona sprzedaż nowych urządzeń od Sony i Microsoftu.

Przeniesienie gry na wrzesień sprawi także, że będzie ona miała o wiele większą konkurencję. Wydanie jej w kwietniu byłoby zapewne „bezpieczniejsze”. Jednak jeśli Cyberpunk w istocie nie jest gotowy i wymaga odpowiednich szlifów, to jest to najbardziej sensowna decyzja. Dlaczego więc akurat wrzesień? Wtedy zwykle pojawiają się produkcje gigantów branży, takie jak FIFA czy Call of Duty. To konkurencja dla CD Project RED, lecz zrozumiałe jest, skąd ta decyzja. Wydawanie gry, która jest nieukończona, mogłoby skutkować słabymi ocenami i po prostu niższą sprzedażą. Okres letni zaś jest najgorszym momentem w roku, w którym wydawanie gier po prostu się nie opłaca. Liczne urlopy, piękna pogoda, wakacje – wszystko to odciąga ludzi od gier wideo, przez co również ich sprzedaż znacznie spada. Z biznesowego punktu widzenia jest to niedopuszczalny wybór. Dlatego właśnie, nawet jeśli Cyberpunk 2077 będzie gotowy wcześniej, to po prostu nie można go wydać, ponieważ spowoduje to dość duże straty. Wrzesień zapewne pozostanie prawdziwą datą premiery, która już nie zostanie zmieniona.

Co już wiemy o Cyberpunku 2077?

Obecnie mamy dostęp do kilku gameplay’ów, które odbyły się za zamkniętymi drzwiami dla mediów. Widać tam bardzo dużo elementów samej gry. Na ich podstawie można stwierdzić, co będzie naszym zadaniem, jakie będzie tempo rozgrywki oraz wiele więcej. Główną postacią, którą sterujemy w Cyberpunku 2077, jest V. Możemy wybrać płeć bohatera i wprowadzić drobne zmiany. Historia toczy się w głównej mierze tak, jak chce tego gracz. Można dowolnie wybrać pochodzenie oraz rozwijać postać według własnego uznania.

Warto wspomnieć także, że gra posiada pełną polską lokalizację. Co to znaczy? W Cyberpunku zobaczymy polskie napisy we wszystkich kwestiach oraz otrzymamy polski dubbing postaci. Usłyszymy popularnych aktorów użyczających głos postaciom z gry. Będą to Kamil Kula (V – mężczyzna), Lidia Sadowa (V – kobieta) oraz Michał Żebrowski (Johnny Silverhand). Twórcy mówią o setkach godzin nagrań głosowych dla postaci!

Cyberpunk 2077 rozgrywa się na terenie miasta Night City. Jest to wizja mrocznej aglomeracji znajdującej się w północnej Kalifornii. Mieszka tam około 5 milionów mieszkańców. W jednym z trailerów protagonista wspomina, że jest to „najgorsze miejsce do życia w Ameryce”. Night City to dość dystopijna wizja. W mieście panuje korupcja, gangi, na ulicach rację ma ten, kto jest po prostu silniejszy. Bieda jest na porządku dziennym. Mimo to ciągle pojawiają się tam nowi ludzie, którzy mają nadzieję na zmianę swojego życia i pozycji społecznej.

Warto również poruszyć kwestię zadań, które będziemy wykonywać w grze.
Tutaj sprawa okazuje się jeszcze bardziej rozwinięta niż w poprzedniej produkcji CD Project RED, czyli Wiedźminie 3.
Każde zadanie ma być okraszone odpowiednią dozą ciekawej fabuły. Nic nie będziemy robić bez powodu, co tylko dodatkowo będzie w stanie zatrzymać nas przy grze. Ponadto w zależności od płci, jaką wybierzemy, zadania będą się różnić. Jest to ciekawe rozwiązanie, choć z dostępnych informacji wiadomo, że nie będą to diametralne zmiany.

Sporo wiemy o konstrukcji zadań czy rozgrywce, niewiele jednak o samym scenariuszu. Zostanie on tajemnicą aż do premiery. Główna ścieżka fabularna ma się opierać na czipie, który ma zapewniać nieśmiertelność użytkownika. W jego posiadanie wejdzie V podczas jednej z misji. Uwaga wielu osób skupi się oczywiście na urządzeniu, przez co protagonista może mieć liczne problemy. Więcej informacji na razie pozostaje nieznane.

Warto wspomnieć także o rozgrywce. Akcję w Cyberpunku 2077 przyjdzie nam obserwować z perspektywy pierwszej osoby. Cała gra będzie w dużej części po prostu FPS-em z dużym naciskiem na elementy RPG i fabułę. Jednak twórcy umożliwiają wiele dróg realizacji większości zadań. Oczywiście możemy wszystko przejść za pośrednictwem odpowiedniej siły ognia i pojemności magazynka, ale nie zawsze będzie to konieczne. Możemy korzystać z różnych umiejętności V, w tym hakowania oraz obezwładniania z bliska czy też na odległość. W ten sposób możliwe jest przechodzenie misji po cichu, bez wszczynania alarmu. Taka opcja dodatkowo zabija monotonię, możemy to samo zadanie ukończyć na kilka różnych sposobów.

Z informacji od CD Project RED wynika, że gra oprócz rozgrywki dla jednego gracza zaoferuje też multiplayer. Obecnie nie wiemy, w jaki sposób ma on działać. Jednak pojawić ma się on dopiero w roku 2022, więc konieczne będzie odczekanie aż 2 lat od premiery gry. Bardzo możliwe, że twórcy idą w ślady Rockstara, odpowiedzialnego za GTA Online oraz Red Dead Online. Te dwa tytuły świetnie pokazują, jak można wydawać i monetyzować tryb multiplayer we współczesnych dużych grach z otwartym światem.

Gdzie kupić Cyberpunka 2077?

Obecnie wiele sklepów dodało do oferty przedpremierowe edycje Cyberpunka 2077. Można znaleźć wersje normalne oraz kolekcjonerskie z kilkoma gadżetami. Pre-order gry dobrze kupić chociażby w RTV Euro AGD, ponieważ znajdziemy tam edycję standardową z dodatkowym steelbookiem, który prezentuje się znakomicie.

Cena Cyberpunka 2077 w wersji normalnej ze stelbookiem na PC to około 200 złotych. Różni się ona od edycji przeznaczonych na konsole, bowiem na PS4 i Xbox One przyjdzie nam zapłacić aż 270 złotych.

Warto wspomnieć także o edycji kolekcjonerskiej, gdyż zawiera ona wiele ciekawych gadżetów i dodatków. Jej cena na wszystkie platformy to aż 750 złotych. Jednak oprócz samej gry dostajemy także 25-centymetrową figurkę V w akcji, metalowy brelok, przewodnik po Night City, artbook, metalowe przypinki, naklejki, pocztówki, kompendium wiedzy, mapę, soundtrack, a to wszystko w pięknym pudełku przeznaczonym tylko do edycji kolekcjonerskiej. Dla fanów jest to idealny wybór, ze względu na ilość unikatowych elementów. Grę w tej edycji można otrzymać między innymi na stronie samego producenta. Ilość wersji kolekcjonerskich jest oczywiście ograniczona.

Graj w Cyberpunk 2077 na konsoli Xbox Series X

Graj w Cyberpunk 2077 na konsoli nowej generacji Xbox Series X dzięki Inteligentnemu Pobieraniu - funkcji, która sprawia, że wystarczy kupić grę Cyberpunk 2077 tylko raz, aby grać w najlepszą dostępną wersję na dowolnej wybranej do gry konsoli Xbox (darmowe uaktualnienie dla Xbox Series X - gdy zostanie udostępnione). Zapisz się do newslettera, a my powiadomimy Cię o dostępności tej konsoli.

Zapisz się do newslettera, a poinformujemy Cię o planowanej dacie premiery

Oświadczam, że mam ukończone 16 lat. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez RTV EURO AGD (Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15) w celu otrzymywania informacji marketingowych dostosowanych do moich preferencji na podstawie analizy informacji o zakupach, działaniach w kanałach sprzedaży RTV EURO AGD (np. IP komputera, pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, dochody, miejsce zamieszkania) przy użyciu dostępnych środków komunikacji, w tym telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących - zapisz się żeby otrzymywać od RTV EURO AGD informacje marketingowe poprzez: telefon, SMS, e-mail, list.
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.


Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów