Torba na laptopa czy plecak? Które rozwiązanie jest lepsze?

Autor: Ola

Torba na laptopa to bardzo popularne i chętnie wybierane akcesorium, umożliwiające bezpieczny transport sprzętu. Warto jednak zwracać uwagę, aby nie nosić jej ciągle na jednym ramieniu. Jeśli masz z problem z kręgosłupem, wybierz plecak na laptopa.

Torba na laptopa noszona na ramieniu na skos

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym różni się torba na laptopa od plecaka
 2. jak nosić torbę i plecak na laptopa
 3. na co zwrócić uwagę podczas zakupów torby i plecaka

Torba na laptopa a plecak – czym się różnią?

Plecak na laptopa pomaga utrzymać prawidłową postawę

Torba i plecak na laptopa to dwa bardzo przydatne rozwiązania umożliwiają przemieszczanie się razem z komputerem. Mimo że pierwsze cieszy się nadal zdecydowanie większym zainteresowaniem, trzeba zdawać sobie sprawę, że może mieć negatywny wpływ na zdrowie i poprawną postawę. Plecak, np. Genesis Pallad 400 15,6", z torbą na laptopa wygrywa pod kilkoma innymi względami. Jest przede wszystkim bardziej funkcjonalny:

 • jest bardziej pojemny, mieści się w nim zdecydowanie więcej rzeczy;
 • nie blokuje rąk, umożliwia swobodne wykonywanie innych czynności;
 • pomaga utrzymać prawidłową pozycję ciała, nie skłania do przechylania się na inną stronę, przeciwdziała garbieniu się. 

Wielu osobom torba na laptopa wydaje się niezastąpiona. Można w niej łatwo przenosić także dokumenty, nie obawiając się, że się pogniotą. Ponadto pasuje do stylu oficjalnego, biznesowego. Plecak na laptopa w połączeniu z garniturem lub elegancką sukienką wizytową dla wielu osób wygląda co najmniej dziwnie. Trzeba jednak zdawać sobie, że niepoprawnie (cały czas na jednym ramieniu, bez kontroli pozycji ciała) noszona torba może w znaczący sposób przyczyniać się do wad postawy – ich pojawienia się lub pogłębienia. To ryzyko jest szczególnie wysokie, jeśli z laptopem przemieszczasz się często, prawie codziennie. Jeśli robisz to okazjonalnie, problem nie jest aż tak duży.

CZY WIESZ, ŻE...

Niezależnie od tego, czy wybierasz plecak czy torbę na laptopa, upewnij się, że są one odpowiednio usztywnione, najlepiej wyścielone pianką zabezpieczającą sprzęt przed uderzeniem mechanicznym. Nie mniej ważne jest, aby materiał zewnętrzny torby lub plecaka był wodoodporny. Nie ma bowiem nic bardziej zgubnego dla sprzętu elektronicznego niż woda.

Polecane torby do laptopów
 • 429 zł
 • 329 zł
 • 99,99 zł
 • 78,99 zł
 • 359 zł

Jak nosić torbę na laptopa i plecak, aby nie szkodzić swoim plecom?

Torba na laptopa

Torba na laptopa 14, 15 czy 17 cali będzie miała zgubny wpływ na twoją postawę, jeśli będziesz ją nosić zawsze po jednej stronie ciała. Obciążysz w ten sposób ramię, nadwyrężysz plecy, możesz także zaszkodzić szyi. Pamiętaj więc, aby:

 • zmieniać stronę, na której nosisz torbę;
 • nie przeciążać torby – razem ze sprzętem nie powinna ważyć więcej niż 2–3 kg (osobną sprawą jest wybór możliwie jak najlżejszego, a przy tym wydajnego laptopa);
 • nosić torbę częściej w dłoni niż na ramieniu – w ten sposób powodujesz mniejsze przeciążenia;
 • nie przekładać roby na przedramię – przy dłuższym noszeniu może to powodować np. skurcze mięśni.

Plecak na laptopa jest oczywiście lepszym rozwiązaniem pod kątem wpływu na zdrowie. Pamiętaj jednak, aby:

 • wybierać tylko te modele, które mają usztywnioną nie tylko przegrodę na laptopa, lecz także tył – dzięki temu będziesz się mniej garbił;
 • nie nosić plecaka na jednym ramieniu – efekt będzie taki sam, jak w przypadku chodzenia z torbą.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze torby lub plecaka na laptopa?

Wybierając plecak na laptopa lub torbę, musisz pamiętać o sprawdzeniu, czy:

 • model ma odpowiednie usztywnienie;
 • wykonany jest z wodoodpornego materiału;
 • paski w torbie lub plecaku są odpowiednio szerokie i nie będą się wbijać w ramiona;
 • model jest dostosowany do wielkości laptopa – nie kupuj za dużej torby lub plecaka, bo nie będzie on chronił sprzętu w odpowiedni sposób;
 • ma elementy odblaskowe – warto zadbać o tę dodatkową ochronę, szczególnie jeśli jesteś pieszym i często przemieszczasz się po zmroku.

Co więcej, w przypadku wyboru torby na laptopa upewnij się, że jej styl pasuje do twoich wizytowych ubrań, tych zakładanych do pracy. To, że torba podoba ci się na wystawie, nie zawsze gwarantuje, że dobrze będzie łączyć się z twoim biznesowym lookiem. Jeśli zależy ci na elegancji, wybieraj torby ze skóry lub materiału ją imitującego (np. Port Designs Zurich 15,6"), eleganckie, dopracowane w każdym calu. Możesz postawić także na nowoczesne torby z nylonu, np. Hama Toronto 14.1" (miętowy).

Jeśli jesteś osobą aktywną, uczniem, studentem, freelancerem, często przemieszczasz się z komputerem na rowerze, wybierz torbę dostosowaną do twoich potrzeb. Sprawdzi się w tej roli np. Wenger Alexa 16" 601376. Dobrym wyborem będzie także sportowy plecak na laptopa Targus Cycling 15,6" – trzykomorowy, z poliestru, z paskami do mocowania kasku, zabezpieczeniem przed kradzieżą i osobną komorą na buty.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link