Obiektywy do lustrzanek – kiedy warto wybrać obiektyw Sigma, Tamron czy Samyang

Autor: Anna

Rozglądasz się za nowym obiektywem do lustrzanki? Nie musisz ograniczać się do modeli z systemu, do którego należy Twój aparat fotograficzny. Poznaj obiektywy od niezależnych producentów – takich jak Sigma, Tamron czy Samyang – i sprawdź, jakie są ich wady i zalety!


Aparat fotograficzny i obiektywy do lustrzanek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje obiektywów do lustrzanek i ich mocowań,

- jakie są zalety obiektywów do lustrzanek od niezależnych producentów,

- jakie minusy mają obiektywy niezależnych marek,

- jaki obiektyw wybrać spośród oferty alternatywnych producentów.

Obiektywy do lustrzanek – rodzaje mocowań

Obiektyw do lustrzanki w dłoni fotografaJeśli kupiłeś właśnie aparat fotograficzny z wymienną optyką i szukasz do niego obiektywów, nie wystarczy wybrać dowolny model o interesujących Cię parametrach. Jego mocowanie musi pasować do gwintu w korpusie lustrzanki – w przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie założyć obiektywu. Zdecydowana większość producentów aparatów wytwarza przeznaczoną specjalnie do sprzętu swojej marki optykę, z którą tworzy kompatybilny system.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli posiadasz aparat marki Nikon, możesz bez obaw poszerzać swoje wyposażenie o obiektywy do lustrzanek Nikon, podczas gdy szkła od Canona okażą się bezużyteczne. I odwrotnie – marka Canon posiada szeroki wachlarz wysokiej klasy obiektywów, które jednak są kompatybilne tylko z aparatami tej samej firmy. Osobne rodzaje obiektywów do lustrzanek posiadają też takie marki jak Pentax, Olympus czy Panasonic.

WARTO WIEDZIEĆ

Chcesz użyć obiektywu innej marki niż Twój aparat? Jeśli mocowanie jest niekompatybilne, z pomocą przyjdzie Ci odpowiedni adapter. Niestety, czasami użycie adaptera wiąże się z lekką utratą ostrości – uzyskuje się tzw. back focus lub front focus.

Obok optyki tworzonej specjalnie dla poszczególnych marek aparatów fotograficznych, na rynku istnieje wielu niezależnych producentów specjalizujących się w wytwarzaniu obiektywów do lustrzanek różnych firm. Do tej grupy należą światowe marki takie jak Sigma, Tamron oraz Samyang. Ich produkty są zazwyczaj dostępne w wersjach z mocowaniami, które pasują do aparatów popularnych marek. Na przykład, chcąc kupić obiektyw Sigma 17-50 f/2,8 EX DC OS HSM, możesz wybrać model kompatybilny z lustrzankami Nikona lub Canona.

Obiektywy do lustrzanek od niezależnego producenta – zalety

Choć wiodące marki aparatów z wymienną optyką mają dużą i różnorodną ofertę, wachlarz obiektywów od niezależnych producentów jest także wart uwagi. Najważniejsze zalety szkieł tych firm to:

 • wysoka jakość sprzętu – choć przyjęło się, że obiektywy od niezależnych producentów to zwykłe zamienniki dla oryginalnej optyki Nikona czy Canona, nie jest to prawdą. Firmy takie jak Sigma czy Tamron to specjaliści w swojej niszy, dlatego ich produkty w niczym nie ustępują jakością obiektywom systemowym,
 • konkurencyjne ceny – choć wśród produktów wspomnianych firm znajdziesz obiektywy do lustrzanek z górnej półki cenowej, modele od niezależnych producentów wciąż wyróżniają się świetnym stosunkiem ceny do jakości,
 • większy wybór obiektywów – kupując lustrzankę danej marki, nie musisz ograniczać się do optyki z danego systemu. Obiektywy Tamron, Sigma czy Samyang często uzupełniają luki w katalogu popularnych marek.

Alternatywne obiektywy do lustrzanek – minusy

Czy łatwo znaleźć minusy obiektywów produkowanych przez niezależne firmy? Największą wadą tych rozwiązań jest to, że nie zawsze są one w pełni kompatybilne z korpusami popularnych modeli lustrzanek. Oznacza to, że podczas korzystania z alternatywnego obiektywu mogą wystąpić problemy z ustawieniem ostrości lub nie będzie działał autofocus. Aby pozbyć się tych niedogodności, wystarczy jednak skorzystać z rozwiązań proponowanych przez producenta – przykładem niech będzie Sigma USB DOCK UD-01, który pozwala na aktualizację oprogramowania obiektywu i dostosowanie parametrów ostrości za pośrednictwem komputera.

Polecane obiektywy
 • 1 549 zł
 • 1 499 zł
 • 2 219 zł
 • 1 589 zł
 • 1 759 zł

Obiektywy niezależnych producentów – jakie warto kupić?

Obiektyw do lustrzanki Samyang 8 mm f/3.5 CS II Fish-eye NikonZastanawiasz się, jaki obiektyw wybrać z oferty niezależnych marek? W sklepie RTV Euro AGD znajdziesz setki modeli, które sprawdzą się zarówno w wyposażeniu amatora, jak i profesjonalnego fotografa. Popularne produkty, na które warto zwrócić uwagę, to:

 • zmiennoogniskowy obiektyw Sigma AF 18-35mm f/1.8 A DC HSM z serii Art – jego atutem są soczewki ze szkła niskodysperyjnego ED, które redukują zjawisko aberracji chromatycznej, poprawiają rozdzielczość i kontrast,
 • obiektyw Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD Macro 1:2 – to niedrogi teleobiektyw z funkcją Macro Switchover, dzięki której nadaje się nie tylko do robienia zdjęć z odległości, ale także do fotografowania niewielkich obiektów, kwiatów lub owadów,
 • obiektyw Samyang 8 mm f/3.5 CS II Fish-eye – wysokiej klasy obiektyw typu rybie oko, który zapewnia pole widzenia 180 stopni z minimalną odległością ostrzenia 30 centymetrów.

Chcesz wiedzieć więcej o doborze obiektywów do lustrzanki? Przeczytaj artykuł Rodzaje obiektywów fotograficznych – co warto wiedzieć o obiektywie szerokokątnym czy obiektywie makro.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów